Hospicjum perinatalne: pomoc w odejściu tym, którzy jeszcze się nie urodzili

2015-09-24 12:24

Hospicjum perinatalne to miejsce, w którym pomaga się dzieciom, dopiero co urodzonym lub mającym przyjść na świat, z niewielkimi szansami na przeżycie. Przeczytajcie, na czym polega działanie hospicjum perinatalnego i w jakich miastach można skorzystać z jego pomocy.

Hospicjum perinatalne
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Hospicjum perinatalne pomaga zarówno chorym dzieciom, jak i ich rodzinom.

Spis treści

  1. Hospicjum perinatalne: dla kogo jest przeznaczone?
  2. Hospicjum perinatalne: na czym polega opieka?
  3. Hospicjum perinatalne: jak wygląda sytuacja w Polsce?

Hospicja powstały w Szkocji, jednak początkowo były to placówki, które otaczały opieką osoby podróżujące. Dopiero w 1967 roku powstało hospicjum w takiej formie, jaką znamy obecnie. Założyła je Angielka Cicely Saunders, której celem było umożliwienie osobom w terminalnym okresie śmiertelnej choroby jak najlepszych warunków życia: zmniejszenie bólu, złagodzenie objawów choroby i wsparcie psychologiczne dla chorego i jego rodziny. Hospicjum perinatalne to stosunkowo nowa gałąź opieki paliatywnej. Ten rodzaj placówki powstał specjalnie po to, by pomagać odejść z tego świata tym, którzy dopiero się na nim zjawili, jak i ich rodzinom.

>>Przeczytaj również, czego może odmówić lekarz, który podpisał klauzulę wiary>>

Hospicjum perinatalne: dla kogo jest przeznaczone?

Badania prenatalne to dla wielu rodzin ogromny stres. Każdy rodzic marzy przecież o tym, by jego dziecko urodziło się zdrowe i jak najmniej cierpiało. Niekiedy dzięki tego rodzaju badaniom można uratować życie i zdrowie płodu, ale część z rodziców otrzymuje po nim smutną wiadomość o ciężkiej kondycji dziecka. To właśnie oni - mamy i ojcowie dzieci, u których wykryto w trakcie prowadzenia ciąży wady letalne lub nieuleczalną chorobę - mogą udać się do hospicjum perinatalnego z prośbą o pomoc. Wady letalne są znacznymi zaburzeniami rozwojowymi płodu, które mogą prowadzić do poronienia już w czasie ciąży bądź do przedwczesnej śmierci noworodka po urodzeniu, mimo zastosowania leczenia. Wśród wad letalnych wyróżnia się m. in.: acranius - brak kości czaszki czy holoprozencefalię, polegającą na niedokonanym podziale przedomózgowia, wielkomózgowie, przedmózgowie, rozszczep kręgosłupa. Lekarze, choć potrafią dokładnie zdiagnozować, na co dziecko jest chore, nie zawsze w odpowiedni sposób przekazują tę wiadomość rodzicom. Co więcej, zazwyczaj w takich przypadkach doradza się terminację ciąży, ponieważ dziecko i tak nie ma szans na przeżycie i w takiej sytuacji jest ona legalna. Mama i tata mogą też usłyszeć od osób ze swojego otoczenia pytania o to, "czy na pewno chcą urodzić zdeformowane dziecko". Oni także potrzebują pomocy, dlatego należy podkreślić, że opieką hospicjum perinatalnego obejmuje się nie tylko chore dziecko, ale jego matkę, ojca i rodzeństwo.

>>Przeczytaj również o najczęściej występujących wadach wrodzonych u dzieci>>

Hospicjum perinatalne: na czym polega opieka?

Hospicjum perinatalne, jak wspomniano, udziela pomocy i dziecku, i jego rodzinie. W każdej z placówek rodzice otrzymują pełną informację na temat choroby dziecka: dowiadują się, jak ona przebiega i jakie są rokowania. Hospicja perinatalne oferują również skorzystanie z pomocy lekarzy-specjalistów, czasem położnej. Pracownicy placówki towarzyszą rodzinie od momentu zgłoszenia się jej do hospicjum perinatalnego, przez całą ciążę, poród, jak i okres połogu i, jeśli dziecko przeżyje ten okołoporodowy czas, zapewniają mu opiekę.

Nie bez znaczenia jest wsparcie psychologiczne udzielane rodzinom przez hospicjum perinatalne. Rodzice i rodzeństwo otrzymują je w trakcie ciąży, po porodzie, psycholog pomaga również przejść rodzinie przez trudny okres związany ze śmiercią dziecka i jego pogrzebem, a później - również w czasie żałoby. Co więcej, wokół hospicjum perinatalnego tworzą się grupy rodziców, które przeszły podobną tragedię, organizowane są specjalne spotkania. W hospicjum perinatalnym istnieje także możliwość zyskania rady, opieki ze strony osoby duchownej.

>>Przeczytaj również, jak rozmawiać z rodzicami, których dziecko zmarło>>

Hospicjum perinatalne: jak wygląda sytuacja w Polsce?

Pierwsze hospicjum perinatalne w Polsce powstało w 2006 roku w Warszawie przy Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci. Rodzice mogą również szukac pomocy w Śląskim Hospicjum Perinatalnym w Katowicach, Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, Hospicjum Perinatalnym Fundacji Gajusz w Łodzi, w Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci, Krakowskim Hospicjum dla Dzieci im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie, w Lubelskim Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia i w stołecznej Fundacji Warszawskie Hospicjum dla Dzieci. Warto dodać, że pomoc oferowana przez hospicjum perinatalne jest bezpłatna.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza