Leżenie w ciąży: jak urozmaicić sobie czas?

2015-07-29 13:04

Nie każda kobieta może spędzić ciążę aktywnie. Czasem pojawiają się okoliczności, które zmuszają przyszłą mamę do maksymalnego oszczędzania sił i leżenia. Jak przetrwać leżenie w ciąży, by się nie zanudzić?

Leżenie w ciąży
Autor: thinkstockphotos.com Z leżeniem w ciąży trzeba się pogodzić. I znaleźć sobie przyjemne zajęcie!

Spis treści

  1. Leżenie w ciąży: nadrób zaległości kulturalne
  2. Ile można przebywać na pełnopłatnym zwolnieniu w ciąży?
  3. Leżenie w ciąży: bądź praktyczna
  4. Leżenie w ciąży: odśwież stare przyjaźnie
  5. Leżenie w ciąży: rozwijaj się
  6. Leżenie w ciąży: znajdź sobie hobby
  7. Leżenie w ciąży: pozwól sobie na przyjemności
  8. Leżenie w ciąży: odkryj stare zainteresowania

Jeśli oczekiwanie na dziecko wymusza na nas pozycję leżącą, wcale nie oznacza to nudy i bezczynności. Leżąc, można poświęcić czas wielu innym rzeczom. Wystarczy pomyśleć o tym, co nas pasjonuje, co mamy w planach i o czym zawsze marzyłyśmy, ale nigdy nie miałyśmy na to czasu. W ten sposób na pewno znajdą się pomysły, by to leżenie było jeszcze bardziej pożyteczne a samo oczekiwanie już nie takie monotonne.

Czytaj także: >> Ciąża to czas tylko dla ciebie. Traktuj się jak królową! >>

Leżenie w ciąży: nadrób zaległości kulturalne

Przed ciążą nie miałaś czasu na przeczytanie książki lub obejrzenie filmu? No to teraz masz ku temu najlepszą okazję. Czas sięgnąć po zakurzone książki, które kupowałaś lub dostawałaś w prezencie a z braku czasu odkładałaś ich czytanie na potem.  Jeśli takich nie ma, wyślij partnera do biblioteki lub księgarni. Zrób sobie domowe kino, odrób zaległości w nieobejrzanych odcinkach ukochanego serialu, wypożycz film, na który nie zdążyłaś pójść do kina.  Oglądaj i czytaj ile się da, bo po porodzie przez długi czas będziesz musiała o tym zapomnieć. Pamiętaj tylko, by dla własnego dobrego samopoczucia zrezygnować z krwawych horrorów i przejmujących dramatów.

Ile można przebywać na pełnopłatnym zwolnieniu w ciąży?

Leżenie w ciąży: bądź praktyczna

Zrób porządki na komputerze. Przejrzyj zdjęcia w folderach, wybierz zaległe albumy i prześlij je do wywołania. Posegreguj pliki, pokasuj niepotrzebne rzeczy. Zrób tabelkę z wyprawkową listą, oszacuj wydatki i zaplanuj je w domowym budżecie.  

Leżenie w ciąży: odśwież stare przyjaźnie

Dawno nie rozmawiałaś z koleżanką z pracy? Nie odzywałaś się od świąt do siostry? Jesteś ciekawa, co u twojego kolegi, który wyjechał za granicę? Czas odświeżyć znajomości. Internet i telefon to podstawa komunikacji. Będziesz miała okazję pochwalić się swoją ciążą, a przy okazji zadbasz o zapomniane przyjaźnie. A jeśli czujesz się na siłach, może warto zaprosić koleżanki do siebie. Pokaż im że są dla ciebie ważne.

Leżenie w ciąży: rozwijaj się

Jeśli przed ciążą nosiłaś się z zamiarem ukończenia jakiegoś kursu czy podjęcia nauki języka obcego, zrób to teraz. Wiele firm umożliwia korespondencyjne ukończenie różnych szkoleń – od kursów informatycznych, przez dziennikarskie, aż po językowe. Zainwestuj w swój rozwój, teraz masz czas, by się temu poświęcić, a po odchowaniu dziecka te umiejętności będą mogły ci pomóc w pracy.

Czytaj także: >> Zwolnienie lekarskie w ciąży: ile wynosi zasiłek chorobowy? >>

Leżenie w ciąży: znajdź sobie hobby

Chodziło ci po głowie stworzenie własnej działalności lub poprowadzenie jakiegoś projektu? Możesz się tym zająć właśnie w czasie ciąży. W łóżku możesz opracować biznesplan, poszukać w sieci inspiracji, dotrzeć do ludzi, którzy mogą ci pomóc. Możesz również założyć własną stronę internetową lub zacząć pisać bloga. Posiadanie własnego miejsca w sieci pozwoli ci istnieć w większej społeczności i nie będziesz czuła się samotna.

Leżenie w ciąży: pozwól sobie na przyjemności

To, że leżysz w łóżku wcale nie stoi na przeszkodzie, byś mogła kompletować wyprawkę dla dziecka. Teraz wszystko można kupić przez internet. W ten sposób urządzisz dziecku pokój i kupisz wszystkie niezbędne rzeczy z dostawą do domu. A gdy będziesz potrzebować zakupowej porady, wystarczy, że wejdziesz na forum dla mam i szybko dowiesz się najważniejszych kwestii.

Leżenie w ciąży: odkryj stare zainteresowania

Przypomnij sobie, co cię kiedyś pasjonowało i czemu lubiłaś się poświęcać. Może było to malowanie, wyszywanie lub tworzenie biżuterii? Masz właśnie dużo czasu, by zająć się tym, co kochasz. Praca manualna sprawi, że czas szybciej będzie ci zlatywał, a sama czynność dostarczy ci dużo radości. A może swoje dzieła zaczniesz sprzedawać? Rękodzieło przecież jest teraz bardzo modne.