Pas ciążowy: dla kogo i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

2014-10-22 16:19

Pas ciążowy pozwala odciążyć kręgosłup i może znacząco poprawić samopoczucie przyszłej mamy. Trzeba jednak wybierać go rozsądnie, aby nie zrobić sobie krzywdy. Na co zwrócić uwagę i czy każda kobieta może nosić pas ciążowy podtrzymujący?

Pas ciążowy, brzuch ciążowy, ciąża
Autor: materiały prasowe Pas ciążowy powinien być wykonany z elastycznych materiałów. Na zdjęciu ze Smyka.

Spis treści

  1. Pas ciążowy: dla kogo?
  2. Pas ciążowy: po co nosić?
  3. Pas ciążowy: jakie zagrożenia?
  4. Pas ciążowy: jaki wybrać?

Pas ciążowy ma poprawiać jakość życia ciężarnej. Nosi się go w ostatnich miesiącach ciąży, aby odciążyć kręgosłup. Podtrzymując duży brzuszek, pas ciążowy wymusza prawidłową sylwetkę, dzięki czemu zapobiega bólom pleców. Aby jednak tak działał, powinien być porządny.

>> Jak dopieścić ciążowy brzuszek?

Pas ciążowy: dla kogo?

Dla wszystkich kobiet, które w 3 trymestrze cierpią na bóle pleców. Powinny z niego korzystać również kobiety, które mają wyjątkowo duży brzuch ciążowy lub te, które spodziewają się bliźniąt. Pas ciążowy odciąża nie tylko plecy, ale również ścięgna i miednicę.

Pas ciążowy: po co nosić?

Nie tylko dla zdrowia, ale i dla urody. Pas ciążowy zmienia kształt brzucha i sprawia, że staje się on bardziej regularny. Działa trochę tak jak bielizna korygująca, możemy więc śmiało zakładać na niego różne sukienki i cieszyć się okrągłą piłeczką!

>> Na co zwrócić uwagę przy wyborze bielizny ciążowej?

Pas ciążowy: jakie zagrożenia?

Pasy ciążowe mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Ci drudzy zwracają uwagę, że długotrwały ucisk może powodować problemy z krążeniem, a nieustanne odciążanie mięśni - ich osłabienie. Jeśli jednak będziemy go nosić rozsądnie, np. na spacerze czy na spotkaniu z przyjaciółką, nic złego nie powinno nam się przytrafić. Oczywiście, nie powinniśmy w pasie ciążowym potrzymującym brzuch spać.

Pas ciążowy: jaki wybrać?

Na pasie ciążowym nie warto oszczędzać, ponieważ jego jakość ma olbrzymie znaczenie. Najlepiej jest wybierać tworzywa elastyczne, które nie będą zbyt mocno ściskały brzucha i lekkie, aby skóra mogła oddychać. Warto również zwrócić uwagę na to, by był bezszwowy (nie będzie się odznaczał na ubraniu i nie podrażni skóry) oraz na zapięcie - jeśli będzie regulowane, pas ciążowy posłuży nam przez cały 3 trymestr ciąży.

>> Kalendarz ciąży: Sprawdź co się dzieje z tobą i twoim dzieckiem w poszczególnych tygodniach ciąży!

W okresie zimowym można kupić pas, który składa się z dwóch warstw materiału, dzięki czemu ogrzewa plecy i chroni przed wyziębieniem.