Poronienie: Dlaczego obecnie tak wiele kobiet traci ciążę?

2013-10-14 16:19

Poronienie samoistne w pierwszym trymestrze ciąży kończy się ponad 10 proc. rozpoznanych ciąż. Przyczyny poronienia mogą być różne, ale najważniejszą stanowią aberracje chromosomowe u zarodka lub płodu.

Poronienie to bolesne przeżycie dla rodziców. Do traumy związanej z utratą dziecka dochodzi druga, wynikająca z poczucia winy albo z żalu do otoczenia. Tymczasem badanie genetyczne kosmówki z poronienia, w 60 proc. przypadków pokazuje, że przyczyną utraty ciąży była ciężka choroba genetyczna dziecka. Badanie kosmówki z poronienia ma ogromne znaczenie psychologiczne dla rodziców, którzy utracili dziecko.

Przyczyna większości poronień – choroba genetyczna dziecka

Badanie genetyczne kosmówki z poronienia w 60 proc. przypadków pokazuje, że przyczyną utraty ciąży była ciężka choroba genetyczna dziecka. Najczęściej był to dodatkowy chromosom (trisomia), brak jednego z chromosomów płci (monosomia X) lub dodatkowy zestaw chromosomów (69 chromosomów zamiast 46). W większości przypadków wykrywa się takie aberracje chromosomowe, które zawsze prowadzą do obumarcia ciąży do 8-11 tygodnia, ale nierzadko stwierdza się u poronionego płodu zespół Downa (trisomia 21), zespół Turnera (monosomia X), zespół Edwardsa (trisomia 18), czy Patau (trisomia 13), zatem aberracje chromosomowe spotykane również u dzieci żywo urodzonych.

Badanie genetyczne materiału z poronienia jest ważne nie tylko ze względów psychologicznych

  • W wielu przypadkach pozwala na szybkie ustalenie, jakie były powody poronienia i wskazuje lekarzowi ginekologowi kierunek dalszych badań diagnostycznych.
  • Ułatwia określenie rokowania: występowanie lub niewystępowanie aberracji chromosomowej u poronionego samoistnie zarodka/płodu jest ważnym czynnikiem, który pozwoli na rokowania dotyczące szansy utrzymania następnej ciąży (pomoże określić, jakie jest ryzyko kolejnego poronienia).
  • Pozwala na udzielenie właściwej porady genetycznej: niektóre aberracje chromosomowe u obumarłego zarodka/płodu wskazują na nieco zwiększone ryzyko urodzenia dziecka z aberracją chromosomową, inne są traktowane jako całkowicie przypadkowe i nie niosą takiego zagrożenia.

Przy 2 i więcej poronieniach, nawet kiedy badanie genetyczne wykaże, że przyczyną któregoś z poronień była choroba genetyczna płodu, nie oznacza to, że była to także przyczyna pozostałych poronień, dlatego nie zwalnia to od standardowej diagnostyki wg zaleceń ginekologa. Po 2 poronieniach wczesnych lub po jednym poronieniu późnym lub martwym porodzie są również wskazania do badania kariotypu u obojga partnerów.

materiały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza