Spadek wagi w ciąży: czy to normalne? Jaka jest prawidłowa waga w ciąży?

2015-12-11 16:11
waga w ciąży
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Spadek wagi w ciąży zazwyczaj nie stanowi powodu do niepokoju.

Zazwyczaj kobiety martwią się nadprogramowymi kilogramami, podczas oczekiwania na dziecko może jednak dojść do odwrotnej sytuacji - gdy przyszła mama martwi się spadkiem wagi w ciąży. Czy to rzeczywiście powód do obaw i ile powinna wynosić właściwa waga kobiety w stanie błogosławionym?

Duży i okrągły brzuch, większa niż zazwyczaj pupa, no i oczywiście imponujące piersi - takie jest powszechne wyobrażenie o wyglądzie kobiety w ciąży. Czasem jednak ten brzuszek długo nie chce się pokazać, a przyrostu wagi jak nie było, tak nie ma. Co więcej, zdarzają się i takie sytuacje, kiedy przyszła mama obserwuje u siebie spadek wagi w ciąży. Wydawać by się mogło, że to powód do niepokoju, przecież rosnące dziecko powinno powodować, że i u mamy rosną kilogramy. Jednak fakt, że w ciąży się nie tylko nie tyje, a nawet chudnie, zwłaszcza na jej początku, zazwyczaj nie stanowi powodu do niepokoju.

Spadek wagi w ciąży: czy to normalne?

Spadek wagi w ciąży najczęściej nie stanowi żadnych powodów do obaw. Zwłaszcza w pierwszym trymestrze, kiedy przyszła mama często odczuwa mdłości i po prostu nie ma ochoty na jedzenie. Jeśli dodatkowo dochodzą do tego wymioty, nic dziwnego, że waga maleje. W przypadku pań, które przed ciążą miały prawidłową masę ciała lub nawet lekką nadwagę, płód czerpie energię właśnie z tych dodatkowych kilogramów. Z drugiej strony w przypadku kobiet, które zawsze były szczupłe i nie miały tendencji do tycia, również może się zdarzyć, że i ciąża niewiele zmieni i będą powoli przybierać na wadze lub początkowo nawet obserwować spadek wagi w ciąży. Jeśli płód dobrze się rozwija, a wskaźnik BMI - czyli masa ciała podzielona przez wzrost do kwadratu - jest właściwy, nie ma powodów do zmartwień. Warto jednak pamiętać, że podczas ciąży należy regularnie - co tydzień - kontrolować swoją wagę i wszystkie niepokojące objawy zgłaszać swojemu lekarzowi.

Przeczytaj również: Dieta w ciąży - na co powinnaś uważać?

Zobacz, ile powinna wynosić prawidłowa waga w ciąży

Spadek wagi w ciąży: ile można przytyć w ciągu tych 9 miesięcy?

Spadek wagi w ciąży, przytycie o ponad 20 kg - trudno przewidzieć, jak stanie się w przypadku danej kobiety. Co więcej, każda ciąża może się różnie rozwinąć i jedna kobieta podczas pierwszej z nich może przytyć niewiele, a podczas drugiej - zdecydowanie więcej. Przyjmuje się, że prawidłowy przyrost wagi w ciąży to około 20 procent dotychczasowej masy ciała. Najwolniej kobieta w ciąży tyje w pierwszym jej trymestrze - najczęściej jest to około 2 kg, później jednak licznik przyspiesza, by w drugim i trzecim trymestrze osiągnąć podobne tempo.

Barbara Nees-Deval, autorka książki "Będziemy rodzicami" opracowała tabelę "idealnego" przyrostu wagi w ciąży, którą często przywołuje się, gdy mowa właśnie o tym aspekcie stanu błogosławionego. Warto jednak pamiętać, że tabela stanowi tylko pewne uogólneinie i przedstawia się następująco:

- 13-15 tydzień - 750 g
- 16-18 tydzień - 900 g
- 19-22 tydzień - 1400 g
- 23-24 tydzień - 800 g
- 25-26 tydzień - 900 g
- 27-38 tydzień - 6000 g
- 39 tydzień - 250 g

Przeczytaj również: Co warto wiedzieć o niedowadze w ciąży?

Spadek wagi w ciąży: odżywianie

Wiele przyszłych mam bardzo dba o swoją dietę w ciąży. Powoli w niepamięć odchodzi, zupełnie niesłuszne, stare powiedzenie, że przyszła mama powinna jeść za dwoje. Tymczasem kobieta w ciąży powinna jeść dla dwojga, dlatego uleganie wszystkim jedzeniom zachciankom, jak i z drugiej strony - odchudzanie - są zdecydowanie niewskazane. Podstawę diety każdej ciężarnej powinno stanowić 5 składników, to tak zwana "big five", czyli "wielka piątka", która zapewnia zdrowy rozwój dziecka, jak również odpowiednią kondycję mamy:

Warto również pamiętać, bez względu na to, czy obserwuje się spadek wagi w ciąży, czy wręcz przeciwnie, o aktywności fizycznej. Sprawi ona, że przyszła mama poczuje się znacznie lepiej. Choć kobietom w ciąży zaleca się unikanie sportów grupowych czy tych, które mogą powodować upadki, jest wiele rodzajów aktywności, które świetnie sprawdzą się nawet w ciąży. Aquaaerobic, inne zajęcia na basenie, nordic walking, joga, body ball, pilates, fitness skierowany specjalnie do ciążarnych czy... ćwiczenia mięśni Kegla - tym zajęciom, będąc przyszłą mamą, (mniej lub bardziej) spokojnie możesz się poświęcać!

>>Dołącz również do wątku dotyczącego tycia w ciąży na forum Mjakmama24.pl!>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE