Spadek wagi w ciąży: czy to normalne? Jaka jest prawidłowa waga w ciąży?

2021-06-23 10:48

Spadek wagi w ciąży może martwić przyszłą mamę tak samo jak nadprogramowe kilogramy. Czy to rzeczywiście powód do obaw i ile powinna wynosić właściwa waga kobiety w stanie błogosławionym?

waga w ciąży
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Spadek wagi w ciąży zazwyczaj nie stanowi powodu do niepokoju.

Spadek wagi w ciąży, gdy się pojawia, martwi przyszłe mamy. W końcu powszechne wyobrażenie o wyglądzie kobiety w ciąży to duży i okrągły brzuch, większa niż zazwyczaj pupa, no i oczywiście imponujące piersi. Gdy brzuszek długo nie chce się pokazać, a przyrostu wagi jak nie było, tak nie ma - powodów do zmartwień przybywa. Czy słusznie? 

Spis treści

  1. Spadek wagi w ciąży: czy to normalne?
  2. Spadek wagi w ciąży: ile można przytyć w ciągu tych 9 miesięcy?
  3. Spadek wagi w ciąży: odżywianie

Spadek wagi w ciąży: czy to normalne?

Spadek wagi w ciąży najczęściej nie stanowi żadnych powodów do obaw. Zwłaszcza w pierwszym trymestrze, kiedy przyszła mama często odczuwa mdłości i po prostu nie ma ochoty na jedzenie. Jeśli dodatkowo dochodzą do tego wymioty, nic dziwnego, że waga maleje. W przypadku pań, które przed ciążą miały prawidłową masę ciała lub nawet lekką nadwagę, płód czerpie energię właśnie z tych dodatkowych kilogramów. Z drugiej strony w przypadku kobiet, które zawsze były szczupłe i nie miały tendencji do tycia, również może się zdarzyć, że i ciąża niewiele zmieni i będą powoli przybierać na wadze lub początkowo nawet obserwować spadek wagi w ciąży.

Jeśli płód dobrze się rozwija, a wskaźnik BMI - czyli masa ciała podzielona przez wzrost do kwadratu - jest właściwy, nie ma powodów do zmartwień. Warto jednak pamiętać, że podczas ciąży należy regularnie - co tydzień - kontrolować swoją wagę i wszystkie niepokojące objawy zgłaszać swojemu lekarzowi.

Polecamy: Kalkulator wagi w ciąży - sprawdź przyrost wagi w poszczególnych tygodniach ciąży

M jak Mama - Przybieranie na wadze w ciąży – ile możesz przytyć?

Spadek wagi w ciąży: ile można przytyć w ciągu tych 9 miesięcy?

Spadek wagi w ciąży, przytycie o ponad 20 kg - trudno przewidzieć, jak stanie się w przypadku danej kobiety. Co więcej, każda ciąża może się różnie rozwinąć i jedna kobieta podczas pierwszej z nich może przytyć niewiele, a podczas drugiej - zdecydowanie więcej. Przyjmuje się, że prawidłowy przyrost wagi w ciąży to około 20 procent dotychczasowej masy ciała. Najwolniej kobieta w ciąży tyje w pierwszym jej trymestrze - najczęściej jest to około 2 kg, później jednak licznik przyspiesza, by w drugim i trzecim trymestrze osiągnąć podobne tempo.

Tu przeczytasz więcej: Waga w ciąży: ile można przytyć w ciąży?

Spadek wagi w ciąży: odżywianie

Wiele przyszłych mam bardzo dba o swoją dietę w ciąży. Powoli w niepamięć odchodzi, zupełnie niesłuszne, stare powiedzenie, że przyszła mama powinna jeść za dwoje. Tymczasem kobieta w ciąży powinna jeść dla dwojga, dlatego uleganie wszystkim jedzeniom zachciankom, jak i z drugiej strony - odchudzanie - są zdecydowanie niewskazane. Podstawę diety każdej ciężarnej powinno stanowić 5 składników, to tak zwana "big five", czyli "wielka piątka", która zapewnia zdrowy rozwój dziecka, jak również odpowiednią kondycję mamy:

Warto również pamiętać, bez względu na to, czy obserwuje się spadek wagi w ciąży, czy wręcz przeciwnie, o aktywności fizycznej. Sprawi ona, że przyszła mama poczuje się znacznie lepiej. Choć kobietom w ciąży zaleca się unikanie sportów grupowych czy tych, które mogą powodować upadki, jest wiele rodzajów aktywności, które świetnie sprawdzą się nawet w ciąży. Aquaaerobic, inne zajęcia na basenie, nordic walking, joga, body ball, pilates, fitness skierowany specjalnie do ciężarnych czy... ćwiczenia mięśni Kegla - tym zajęciom, będąc przyszłą mamą, (mniej lub bardziej) spokojnie możesz się poświęcać!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza