Zabiegi kosmetyczne w ciąży: zabiegi na twarz, ciało i piersi

2015-02-17 14:48

II trymestr ciąży to najlepszy moment na wizytę w gabinecie kosmetycznym lub wyjazd do spa. Jeśli ciąża nie jest zagrożona, możesz korzystać ze wszystkich zabiegów kosmetycznych adresowanych dla kobiet w ciąży, zarówno tych do twarzy, jak i do ciała.

zabiegi kosmetyczne na skórę w ciąży
Autor: _archiwum-murator|Krzysztof Zasuwik

Spis treści

  1. Zabiegi kosmetyczne na twarz w ciąży
  2. Zabiegi kosmetyczne na ciało w ciąży: stop rozstępom
  3. Zabiegi kosmetyczne na piersi w ciąży i masaże
  4. Masaż w ciąży: porada eksperta

W II trymestrze ciąży twoje ciało bardzo się zmieni. Jeśli to twoja pierwsza ciąża, na początku II trymestru nie będzie jeszcze widać brzuszka. Pod koniec jednak prawdopodobnie będziesz już nosić przed sobą zgrabną kuleczkę (wcześniej, jeśli w ciąży jesteś po raz kolejny). To, z czego będziesz taka dumna, oznacza jednak spory wysiłek dla skóry w ciąży, która właśnie teraz będzie się bardzo rozciągać – jeśli nie zareagujesz w porę, pod koniec szóstego miesiąca możesz zauważyć na niej pierwsze rozstępy. Dobra wiadomość jest taka, że narządy wewnętrzne maluszka są już ukształtowane, dlatego w pielęgnacji nie ma już tylu zakazów co jeszcze miesiąc czy dwa wcześniej. Zalecenia pielęgnacyjne na ten trymestr ciąży – poświęć jak najwięcej uwagi swojemu ciału, bo dzięki temu ciąża nie pozostawi na skórze zbyt wielu śladów. Warto wybrać się do gabinetu kosmetycznego oferującego specjalne zabiegi dla kobiet w ciąży na twarz, piersi, czy całe ciało.

>> Zabiegi kosmetyczne i SPA w ciąży: co wolno, a czego nie? >>

Zabiegi kosmetyczne na twarz w ciąży

W pielęgnacji twarzy w ciąży warto przede wszystkim zwrócić uwagę na zabiegi kosmetyczne nawilżające, minimalizujące problem nadmiernego przesuszania się cery. Intensywnie nawilżający i dotleniający zabieg na twarz dla kobiet w ciąży mają np. salony współpracujące z marką dr Irena Eris (kosztuje 270 zł) i Instytutem Yonelle (Zabieg 9. miesięcy Hialuroniq, 210 zł) – adresy salonów znajdziesz w internecie. Jeśli twoim problemem są pajączki, dobrym pomysłem będzie zabieg na twarz uszczelniający naczynka, np. na bazie ginkgo biloba, kolagenu i kwasu hialuronowego (Yonelle 9. miesięcy Anti-Red, 220 zł).

Zabiegi kosmetyczne na ciało w ciąży: stop rozstępom

Szczególnie polecane są te zabiegi kosmetyczne na ciało dla kobiet w ciąży, które zapobiegają rozstępom. Salony kosmetyczne również mają ich bogatą ofertę. Przykładowo zabieg ujędrniający i uelastyczniający tkanki dla kobiet od 4. miesiąca ciąży proponuje np. marka Thalgo. Zabieg pobudza aktywność komórek produkujących kolagen i elastynę. Rozpoczyna się peelingiem całego ciała, po nim kosmetyczka wykonuje masaż brzucha, pośladków, ud i piersi, podczas którego wykorzystuje krem przeciw rozstępom, zawierający m.in. elastynę, kolagen, wyciąg z wąkrotki azjatyckiej i olej tamanu. Po masażu na 20 minut nakłada na skórę maskę na bazie mikroplanktonu i alg, która ma działanie uelastyczniające. Inną propozycję zabiegów kosmetycznych dla kobiet w ciąży ma Clarins – w ofercie tej marki są zabiegi adresowane dla kobiet w II trymestrze ciąży, np. kompleksowa pielęgnacja, składająca się z zabiegu złuszczania naskórka, odprężającego masażu ciała i indywidualnie dobranego do potrzeb przyszłej mamy zabiegu na twarz (całość trwa trochę ponad dwie godziny i kosztuje 390 zł).

>> Pielęgnacja włosów w ciąży: jak powinna wyglądać i jakie zabiegi warto wykonywać? >>

Zabiegi kosmetyczne na piersi w ciąży i masaże

Ważnym etapem pielęgnacji ciała w II trymestrze ciąży są zabiegi na biust. Nie każdy salon ma je w ofercie, tymczasem prawidłowa pielęgnacja piersi w ciąży ma teraz olbrzymie znaczenie. Warto w ciąży korzystać z masek na biust, które wzmacniają skórę i ujędrniają ją, a dodatkowo zmniejszają wrażliwość i bolesność piersi (np. zabieg YAM, 220 zł, czy RVB, 70 zł). Nie ma przeciwwskazań, byś korzystała z masaży relaksujących w ciąży. Więcej – są one wskazane zwłaszcza pod koniec II trymestru ciąży, kiedy możesz odczuwać większe zmęczenie, spowodowane powiększającym się brzuszkiem. Warto regularnie chodzić na masaż pleców (który zapobiegnie dolegliwościom kręgosłupa) lub masaże rozluźniające w ciąży, bez użycia olejków czy kremów, które poprawiają krążenie, rozluźniają napięte mięśnie. Takie masaże dla kobiet w ciąży wykonywane są np. w salonach współpracujących z marką Yonelle – przyszła mama siada na specjalnie zaprojektowanym krześle, w wygodnej pozycji, a masażystka masuje barki, szyję, ramiona i głowę. 

Masaż w ciąży: porada eksperta

Masaż w ciąży to jeden ze sposobów profilaktyki rozstępów, w której zalecamy również nawilżanie i natłuszczanie skóry (co poprawia jej elastyczność i sprężystość). Wykonywanie masażu zalecane jest po nałożeniu na skórę preparatu zapobiegającego rozstępom, bo wzmacnia on działanie preparatu. Kosmetyk najpierw wcieramy ruchami okrężnymi, potem wklepujemy i delikatnie poszczypujemy skórę. Postępowanie takie prowadzimy we wszystkich okolicach narażonych na powstawanie rozstępów, a w szczególności na piersiach, brzuchu, udach oraz pośladkach. Warto przy tym pamiętać, że aby masaż dawał jakiekolwiek efekty, ważna jest systematyczność – trzeba robić go podczas każdej aplikacji kosmetyku. Raz na jakiś czas warto zafundować sobie również specjalistyczny masaż dla kobiet w ciąży w gabinecie kosmetycznym. W takim przypadku, jeśli ciąża nie jest jeszcze widoczna, zawsze należy uprzedzić o swoim stanie kosmetyczkę lub masażystkę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza