Biustonosz na czas ciąży. Jaki wybrać, by piersi nie zmieniły kształtu

2014-05-08 0:05

Odpowiedni stanik noszony w czasie ciąży ma ogromne znaczenie dla urody biustu po ciąży i karmieniu. Dobry biustonosz to też kwestia wygody. Dowiedz się, jaki powinien być biustonosz na czas ciąży, aby cieszyć się pięknym biustem po porodzie.

Podczas ciąży biust ulega gwałtownym zmianom. Piersi już od początku ciąży zaczynają się powiększać, stają się cięższe i obrzmiałe. Powiększają się komórki gruczołowe, które po porodzie będą wytwarzać pokarm. Przybywa też tkanki tłuszczowej w piersiach. Biust staje się bardziej wrażliwy i cięższy, więc jego podtrzymanie jest bardzo ważne. Podczas całej ciąży biust powiększa się znacznie, czasem o 4-5 miseczek. Rośnie też obwód pod biustem, ale już nie tak bardzo jak biust, zwykle wystarczy jeden rozmiar obwodu stanika więcej niż przed ciążą. Zwłaszcza, że to właśnie obwód ma największe znaczenie dla podtrzymania piersi, nie może być więc zbyt luźny. Podpowiadmy jak wybrać bieliznę ciążową.

>> Biustonosz do karmienia - wybieramy stanik do karmienia piersią? RANKING 2017

Dlaczego piersi są powiększone i tkliwe w ciąży? Zobacz film

Odpowiedni biustonosz na czas ciąży

Jaki powinien być biustonosz na ciążę? Przede wszystkim musi być dobrze dobrany rozmiarem. Nie jest potrzebny specjalny stanik ciążowy. Krój nie jest tak istotny, wybierz fason, w którym dobrze się czujesz i jest ci wygodnie. Wcale nie musi to być miękki zabudowany stanik full cup (z pełną miseczką), jeśli wolisz, możesz zdecydować się na balkonetkę (zabudowaną w ¾), krój half cup (o poziomej linii dekoltu) czy plunge (z niskim mostkiem). Stanik nie musi być miękki, część ciężarnych lepiej czuje się w usztywnianych biustonoszach. Zwykle nie wystarczy jeden stanik na całą ciążę, obserwuj piersi i reaguj, gdy ich rozmiar się zmienia i dotychczasowe biustonosze są już za małe. Nie warto kupować biustonosza na zapas, z większymi miseczkami czy obwodem – taki stanik nie podtrzyma biustu. Wystrzegaj się też biustonoszy ciążowych, „rosnących” razem z biustem. To po prostu staniki z rozciągliwego materiału, które nie podtrzymują biustu, tylko zmieniają go w jo-jo. W razie potrzeby możesz powiększyć obwód biustonosza za pomocą przedłużki, dopinanego paska z haftkami, który kupisz w sklepie z bielizną lub pasmanterii.

Jak dobrać rozmiar biustonosza na ciążę?

Zmierz się pod biustem. Miarką krawiecką opasz się tuż pod piersiami (bez biustonosza) i zmierz obwód na wydechu, dość ścisło. Wynik zaniż do pełnej piątki, a otrzymasz rozmiar obwodu. Obwód stanika musi być dopasowany, ponieważ to właśnie on podtrzymuje biust (nie ramiączka czy miseczki). Dobrze dobrany obwód nie powinien jednak cisnąć ani powodować trudności z oddychaniem, musi być komfortowy i wygodny. Następnie zmierz się w biuście – luźno, na wysokości brodawek, bez biustonosza lub w miękkim staniku. W tabeli rozmiarów znajdź wyliczony rozmiar obwodu oraz wynik pomiaru w biuście. To rozmiar stanika, od którego powinnaś zacząć mierzenie.

Mjakmama24.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE