Piersi w ciąży: jak zmieniają się piersi na poszczególnych etapach. Jakie dolegliwości mogą świadczyć o ciąży?

2014-07-28 11:40
piersi na poczatku ciazy
Autor: thinkstockphotos.com Tkliwość i ból piersi to jeden z pierwszych objawów ciąży.

Na początku ciąży możesz odczuwać dużą drażliwość w piersiach. Przez całą ciążę, warto o nie dbać. Piersi jędrne, bez rozstępów – będą takie, jeśli podczas ciąży poświęcisz im wystarczająco dużo uwagi.

 

Z badań Instytutu Badawczego TNS OBOP wynika, że Polki są zadowolone z wyglądu  swojego biustu. Te odczucia zmieniają się jednak podczas ciąży. Na naszym forum www.mjakmama24.pl nie brakuje postów, w których przyszłe mamy narzekają na zmiany, jakie zachodzą w ich piersiach i boją się o to, co z nimi będzie po porodzie. Za sprawą hormonów już w kilka, kilkanaście dni po zapłodnieniu piersi stają się bolesne,  a ich wrażliwość na dotyk jest większa. Bywa, że to właśnie ból skłania kobietę do wykonania testu ciążowego. Ale to dopiero początek zmian, jakie w nich zachodzą. W drugim miesiącu ciąży brodawki sutkowe stają się tkliwe, ciemnieje otoczka wokół sutków, przez skórę zaczyna prześwitywać siateczka drobnych naczynek krwionośnych. Same brodawki twardnieją, i również zaczynają pobolewać. Dokucza to, co wcześniej nie było problemem, na przykład ocieranie się sutków o materiał piżamy – zdarza się więc, że po nocy brodawki sutkowe pieką i są zaczerwienione. Piersi zaczynają się też stopniowo powiększać, co ma związek z tym, że przygotowują się do karmienia. Zazwyczaj pod koniec ciąży są przynajmniej o numer większe, niż były wcześniej, choć są kobiety, którym biust powiększył się nawet o trzy rozmiary. To wszystko sprawia, że biust może opadać, a na skórze pojawią się rozstępy. Jak to tego nie dopuścić? W najnowszym numerze M jak Mama dr ginekolog Marcin Wrona radzi, jak dbać o piersi podczas ciąży.

Z badań Instytutu Badawczego TNS OBOP wynika, że Polki są zadowolone z wyglądu swojego biustu. Te odczucia zmieniają się jednak podczas ciąży. Na naszym forum www.mjakmama24.pl nie brakuje postów, w których przyszłe mamy narzekają na zmiany, jakie zachodzą w ich piersiach i boją się o to, co z nimi będzie po porodzie.

Piersi na początku ciąży

Za sprawą hormonów już w kilka, kilkanaście dni po zapłodnieniu piersi stają się bolesne, a ich wrażliwość na dotyk jest większa. Bywa, że to właśnie ból skłania kobietę do wykonania testu ciążowego. Ale to dopiero początek zmian, jakie w nich zachodzą. W drugim miesiącu ciąży brodawki sutkowe stają się tkliwe, ciemnieje otoczka wokół sutków, przez skórę zaczyna prześwitywać siateczka drobnych naczynek krwionośnych. Same brodawki twardnieją, i również zaczynają pobolewać. Dokucza to, co wcześniej nie było problemem, na przykład ocieranie się sutków o materiał piżamy – zdarza się więc, że po nocy brodawki sutkowe pieką i są zaczerwienione. Piersi zaczynają się też stopniowo powiększać, co ma związek z tym, że przygotowują się do karmienia. Zazwyczaj pod koniec ciąży są przynajmniej o numer większe, niż były wcześniej, choć są kobiety, którym biust powiększył się nawet o trzy rozmiary. To wszystko sprawia, że biust może opadać, a na skórze pojawią się rozstępy. Jak to tego nie dopuścić? W najnowszym numerze M jak Mama (w kioskach od 8 sierpnia) dr ginekolog Marcin Wrona radzi, jak dbać o piersi podczas ciąży.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE