Zabiegi pielęgnacyjne w ciąży – depilacja i farbowanie włosów w ciąży

2012-12-07 11:12

Niemal każda przyszła mama ma wątpliwości związane z niektórymi zabiegami pielęgnacyjnymi w ciąży. Czy depilacja jest teraz dozwolona? Co z farbowaniem włosów w ciąży – czy środki chemiczne zawarte w farbach i szamponach koloryzujących nie zaszkodzą maluszkowi? Postaramy się rozwiać niektóre z nich.

Spis treści

  1. Farbowanie włosów w ciąży
  2. Ziołowe, naturalne farby do włosów
  3. Henna do farbowania włosów 
  4. Gdzie kupić farby naturalne do farbowania włosów?
  5. Depilacja w ciąży
  6. Polecamy wideo: Suplementy diety w ciąży - żelazo

Farbowanie włosów w ciąży

Niektórzy eksperci zakazują farbowania włosów w ciąży, inni twierdzą, że nie ma się czego obawiać. Nie ma pewności, czy składniki zawarte w farbie do włosów nie przenikają przez skórę, i czy nie docierają do płodu. Zwolennicy farbowania twierdzą, że cząsteczki składników farby są zbyt duże, by mogły się przedostać przez skórę głowy, a za pośrednictwem włosów nie są w stanie dostać się do płodu, gdyż włosy nie są ukrwione. Przeciwnicy – że podczas zabiegu skóra się rozgrzewa i zwiększa się jej przepuszczalność, a więc składniki mogą przenikać, dlatego lepiej włosów nie farbować przynajmniej w 1 trymestrze ciąży, gdy kształtują się organy dziecka. Co pogodzi oba stanowiska? Farby ziołowe i ekologiczne.

Ziołowe, naturalne farby do włosów

Zastrzeżenia na temat farbowania włosów w ciąży nie dotyczą jednak farb naturalnych, których składniki są dużo łagodniejsze. Nie zawierają bowiem ani amoniaku (który w farbach tradycyjnych rozchyla łuski włosa, by mogły weń wniknąć pigmenty), ani silnych substancji chemicznych, które mogą podrażniać skórę głowy i przyczyniać się do nadmiernej utraty włosów. Dlatego to przede wszystkim takie farby warto stosować podczas ciąży. Tym bardziej że ich wybór na rynku jest całkiem spory.

Dbamy o paznokcie w ciąży. Manicure w salonie kosmetycznym i w domu 

Henna do farbowania włosów 

Henna to barwnik pozyskiwany ze sproszkowanych i ugotowanych liści i pędów rośliny lawsonia, która rośnie w klimacie tropikalnym. Koloryzuje włosy na kolory od brązu po czerń, a przy okazji odżywia je i wzmacnia. Henna przeważnie sprzedawana jest w postaci proszku, który w domu trzeba zmieszać z ciepłą wodą w odpowiednich, zalecanych przez producenta proporcjach. Ale są też farby zawierające hennę zmieszaną z innymi substancjami (np. olejem marokańskim) – wtedy ma ona postać żelu gotowego do nałożenia na włosy.

Dobrze wiedzieć

Gdzie kupić farby naturalne do farbowania włosów?

Mało która zwykła drogeria ma w sprzedaży naturalne farby do włosów. Niektóre z nich, jak produkty Biokap oraz Color&Soin, sprzedawane są wyłącznie w aptekach – adres najbliższej apteki można znaleźć na stronie internetowej producenta. Pozostałe rodzaje farb naturalnych można kupić w sklepach z ekologiczną żywnością i kosmetykami, niektóre (np. Sanotint) również w dobrych stacjonarnych delikatesach. Ale najłatwiej jest je zamó- wić po prostu przez internet. Taką formę sprzedaży na swoich stronach oferują niektórzy producenci (Khadi, Herbatint, Naturigin czy Orientana). Farby naturalne są także w ciągłej ofercie ekologicznych sklepów i drogerii internetowych, na przykład na stronach: www.helfy.pl, www.biosna.pl, www.naturalnefarby.pl, www.ecco-verde.pl.

Depilacja w ciąży

Nie trzeba rezygnować z depilacji w ciąży, warto jednak wiedzieć, że niektóre metody są w ciąży dozwolone, a inne nie. Do tej pierwszej kategorii należą: golenie i kremy do depilacji skóry wrażliwej. Golenie do minimum ogranicza ryzyko podrażnień wywołanych środkami chemicznymi.

Bezpieczną metodą usuwania włosków są też kosmetyki do depilacji. Zawierają one silnie zasadowy środek chemiczny, rozpuszczający keratynę włosa. W ciąży najlepiej kupować te do skory wrażliwej – są łagodniejsze, mają w składzie substancje kojące podrażnienia, a ich zapach jest mniej intensywny. Jeśli zaś chodzi o sposoby odradzane, należą do nich zarówno depilacja woskiem, jak i elektroliza – obie ze względu na ból, jaki powoduje usuwanie włosków. Metodą, z której w ciąży trzeba zrezygnować, jest też depilacja laserowa.

Karmienie piersią a solarium, sauna i farbowanie włosów

Polecamy wideo: Suplementy diety w ciąży - żelazo

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza