Dobrze dobrany biustonosz zadba o piersi w ciąży

2013-03-14 14:59

O biustonoszu ciążowym warto pomyśleć stosunkowo wcześnie, bo piersi już w pierwszych tygodniach ciąży stają się większe i tkliwe. Dobrze dobrany stanik w ciąży chroni je przed utratą jędrności i zmniejsza ryzyko rozstępów.

Spis treści

  1. Biustonosz ciążowy: kiedy kupić pierwszy?
  2. Specjalny biustonosz ciążowy czy zwykły?
  3. Biustonosz ciążowy: jak prawidłowo zakładać?
  4. Biustonosz ciążowy: dobieranie rozmiaru

W czasie ciąży w piersiach zachodzą duże zmiany: stają się one jeszcze bardziej wrażliwe na dotyk i coraz większe, co wiąże się z rozciąganiem skóry. Jeśli nie będziesz o nie dbała, twoje piersi mogą zwiotczeć i stracić swój powabny kształt. Trzeba otoczyć je teraz szczególną troską, a jednym z jej najważniejszych elementów – obok ćwiczeń i kosmetyków – jest dobrze dobrany biustonosz w ciąży. Musi on spełniać dwa zasadnicze warunki: powinien idealnie podtrzymywać biust, nie pozwalając mu na zbytnią swobodę, a jednocześnie nie może go w żaden sposób uciskać ani uwierać. Stanik w ciąży powinien być niewyczuwalny dla właścicielki.

Biustonosz ciążowy: kiedy kupić pierwszy?

Kiedy trzeba zmienić biustonosz? To sprawa indywidualna. Większość kobiet na początku ciąży nie czuje jeszcze takiej potrzeby, bo piersi dobrze mieszczą się w dotychczasowej bieliźnie. Ale jeśli biust już w pierwszych tygodniach wyraźnie się powiększył albo stał się lekko obrzmiały i bardzo wrażliwy na dotyk – trzeba szybko zareagować. W ciąży nie wolno kupować biustonosza na zapas, ale też nie wolno zwlekać z jego zmianą, gdy piersi wylewają się górą z miseczek lub są uciskane przez fiszbiny. Trzeba nosić taki rozmiar, by biustonosz perfekcyjnie przylegał do ciała: nie był ani za ciasny, ani za luźny.

Czytaj też: Zasady braffitingu, czyli jak dobrać biustonosz?

Specjalny biustonosz ciążowy czy zwykły?

W zasadzie nie ma czegoś takiego jak specjalne biustonosze dla ciężarnych – możesz wybierać z całej oferty. Wyjątkiem są tzw. biustonosze rosnące, ale to kiepski pomysł: są z bardzo elastycznego materiału, który słabo stabilizuje piersi. Kupując stanik, pamiętaj, że ze względu na szczególne wymagania powinien on mieć kilka istotnych cech. Najważniejsze to: wygodnie, miękkie ramiączka oraz stabilny pas materiału pod miseczkami, otaczający ciało w obwodzie – od tego zależy, czy biust będzie dobrze podtrzymywany. Ramiączka muszą mieć regulowaną długość, ale to dziś standard.

Czytaj też: Jak dbać o piersi w ciąży?

W ciąży powiększa się nie tylko biust, ale też obwód pod biustem, więc stanik musi mieć przynajmniej trzystopniową regulację zapięcia. Można też kupić specjalną przedłużkę. Idealne miseczki powinny okalać całe piersi, a nie tylko ich przód czy dolną połowę. Nie mogą spłaszczać biustu, tworzyć wybrzuszeń przy pachach czy dekolcie, a z drugiej strony biust nie może wyglądać w nich na obwisły. Biustonosz powinien mieć fiszbiny, które zapewniają lepsze podtrzymanie piersi – przy dużym biuście są one nawet zalecane – ale muszą być doskonale dopasowane: nie mogą przecinać piersi, tylko je idealnie okalać.

Czytaj też: Zalety biustoniszy ciążowych

Dobrze wiedzieć

Biustonosz ciążowy: jak prawidłowo zakładać?

1. Zapnij obwód (na najluźniejszą, zewnętrzną haftkę, bo w trakcie noszenia się rozciągnie), załóż ramiączka na ramiona (dostosowując ich długość), a fiszbiny podciągnij tuż pod piersi.

2. Lekko się pochyl, włóż prawą dłoń do lewej miseczki, sięgnij za pachę i wygarnij całą pierś do miseczki, odginając jednocześnie koniec fiszbiny pod pachą kciukiem lewej dłoni. Zrób to samo z prawą miseczką.

3. Stań prosto i zobacz, czy biustonosz dobrze leży. Fiszbiny powinny obejmować całą pierś i kończyć się mniej więcej w połowie pachy. Złączenie miseczek (mostek) powinno przylegać do mostka. Jeśli tak nie jest, to znaczy, że miseczki są za małe – wtedy trzeba przymierzyć kolejny, większy rozmiar miseczki. Nad miseczkami i pod pachą nie mogą tworzyć się żadne „bułeczki”. Pas materiału z tyłu nie powinien podnosić się na plecach. Przy podnoszeniu rąk fiszbiny nie mogą odrywać się od ciała pod biustem. Te dwa ostatnie sygnały świadczą o zbyt luźnym obwodzie.

Biustonosz ciążowy: dobieranie rozmiaru

Przed zakupem biustonosz trzeba koniecznie przymierzyć, nawet gdy kupujesz go przez internet (jeśli uznasz, że nie jest dobry, masz prawo do zwrotu w ciągu 10 dni). Dobrze dobrany stanik powinien mocno trzymać się w obwodzie – nie może być zbyt luźny. Gdy obwód jest za luźny, podjeżdża na plecach - nie znajduje się na tej samej wysokości co z przodu, tylko wyżej. Nie powinien jednak sprawiać bólu czy utrudniać oddychania. 

By ustalić swój rozmiar pod biustem, zmierz się miarą krawiecką, układając ją poziomo w miejscu bezpośrednio pod piersiami. Wypuść powietrze z płuc i dość mocno zaciśnij miarkę. Odczytaj wynik. Następnie zaokrąglij go w dół do pełnej piątki – np. jeśli zmierzyłaś 73 cm, załóż, że wyszło 70. 

Teraz trzeba dobrać rozmiar miseczki. Zmierz obwód w biuście (luźno, bez ściskania piersi), trzymając miarkę poziomo, tak by otaczała piersi na wysokości brodawek. Odczytanego wyniku nie zaniżaj ani nie zawyżaj. Mając te dwa pomiary (zaniżony pod biustem i w biuście),  sięgnij do tabeli rozmiarów biustonoszy (są one różne dla różnych producentów) i odczytaj swój rozmiar. Jeśli jedna pierś jest nieco większa, wybierz rozmiar pasujący do większej piersi. A gdy różnica jest duża, kup model z możliwością wypełnienia miseczek specjalną wkładką z gąbki.

Przeczytaj koniecznie: Kształt brzucha w ciąży a płeć dziecka

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza