Jakich KOSMETYKÓW można używać W CIĄŻY?

2013-12-16 12:14

Kosmetyki dla kobiet w ciąży, powinny być najwyższej jakości. Ważny jest również zapach kosmetyku - im bardziej dyskretny, tym lepiej zniesie go wrażliwe powonienie ciężarnej. Dowiedz się, czym jeszcze należy się kierować przy zakupie kosmetyków dla kobiet w ciąży?

jakich kosmetykow mozna uzywac w ciazy
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Kosmetyki w ciąży: pielęgnacja twarzy
  2. Kosmetyki do ciała

Linie preparatów dla ciężarnych są coraz bogatsze. Ale jeśli nie znalazłaś w nich niczego dla siebie, śmiało możesz nadal stosować zwykłe kosmetyki. Warto jednak dobierać je tak, by nie podrażniały ani nie uczulały, ale za to skutecznie pielęgnowały i upiększały wymagającą skórę przyszłej mamy.

Kosmetyki w ciąży: pielęgnacja twarzy

  • krem na dzień

Powinien być dopasowany do rodzaju cery. Ale warto pamiętać, że u przyszłych mam jest ona zwykle bardziej wrażliwa. Zwłaszcza na promienie UV – nawet teraz pod ich wpływem na twarzy mogą się pojawić przebarwienia. Dlatego krem na dzień powinien zawierać filtr UV o faktorze SPF 15–30 (np. Pharmaceris A). Lepiej, by nie zawierał silnych składników przeciwzmarszczkowych, np. retinolu i witaminy C w dużym stężeniu – substancje te złuszczają skórę, mogą ją więc teraz podrażniać, poza tym zwiększają ryzyko przebarwień.

Czytaj także: Które kosmetyki są ZAKAZANE w ciąży?

  • krem na noc

Podczas snu na granicy naskórka i skóry właściwej tworzą się nowe komórki, regeneruje się warstwa ochronna naskórka. Dobrze, jeśli krem na noc zawiera składniki wspomagające regenerację skóry, np. witaminę B i ceramidy. Powinien też uzupełniać zapasy wilgoci, bo skóra przyszłych mam zwykle silnie się przesusza. Warto stosować kosmetyki mające w składzie np. kwas hialuronowy, który skutecznie zatrzymuje wodę w skórze, a także składniki kojące podrażnienia – takie jak choćby d-pantenol, alantoina, wyciągi z aloesu, które znajdują się m.in. w kremach Lirene.

  • krem pod oczy

Zacienienia na dolnej i górnej powiece czy opuchlizna pod oczami często pojawiają się w II i III trymestrze. Zazwyczaj są następstwem typowej dla ciąży bezsenności, często mają również związek z nadmiarem płynów krążących w organizmie. Krem pod oczy może je zmniejszyć, ale by tak było, powinien usprawniać mikrocyrkulację w naczynkach kapilarnych, a także zapobiegać zatrzymywaniu się wody w tkankach i usuwać jej nadmiar. Zadanie to spełniają kosmetyki zawierające m.in. pochodne hesperydyny (flawonoidu), czy biokolagen (jest w kremie Eveline).

  • peeling

Złuszczanie skóry? Tak, ale delikatne. Podczas ciąży bezpieczniej stosować peelingi enzymatyczne, które nie ścierają naskórka mechanicznie, ale rozpuszczają połączenia między komórkami. Działają wolniej, za to są delikatniejsze i zazwyczaj nie podrażnia ją skóry. Jeśli twoja skóra zrobiła się dużo bardziej wrażliwa, stosuj peelingi przeznaczone dla alergików, np. Avene.

Kosmetyki do ciała

  • emiolient

Zwykły żel do mycia warto zmienić na preparat, który uzupełni zapasy wilgoci w skórze – np. Emolium. Dzięki temu nie tylko zmniejszysz objawy związane z jej przesuszeniem (szorstkość, pieczenie), lecz także nie będziesz musiała używać balsamu nawilżającego. Kosmetyki zawierające emolienty dostępne są w aptekach.

  • antyperspirant

Większość kobiet, zwłaszcza na początku ciąży, odczuwa awersję do zapachów. Dlatego zamiast silnie pachnącego dezodorantu lepiej wybrać bezzapachowy antyperspirant (np. Eucerin).

  • płyn do higieny intymnej

W ciąży wzrasta skłonność do infekcji pochwy. Ryzyko zwiększa wysuszona śluzówka – dlatego do mycia okolic intymnych nie używaj zwykłego płynu pod prysznic. Lepszy będzie preparat zawierający składniki łagodzące podrażnienia – np. wyciąg z rumianku, aloes – i substancje przywracające równowagę mikroflory bakteryjnej, np. wyciąg z kwiatu wiciokrzewu czy pałeczki kwasu mlekowego. Takie składniki zawierają m.in. żele Bielenda, Oceanic.

  • krem do biustu

W ciąży piersi zaczynają się powiększać. Krem, który teraz w nie wcierasz, powinien mieć działanie zapobiegające rozstępom. Jeśli jesteś w III trymestrze, wybierz taki, który zawiera składniki łagodzące ból nabrzmiałych piersi (np. Dax Cosmetics z wyciągiem z nagietka).

  • Balsam do ciała

Zwykły balsam do ciała warto zmienić na taki, który wzmacnia włókna kolagenu i elastyny, a tym samym odporność skóry na nadmierne rozciąganie. Takie działanie mają kosmetyki zapobiegające rozstępom, np. Mustela, Elancyl. Dobrze, jeśli preparat zawiera składniki sprawdzone w pielęgnacji antyrozstępowej, np. wyciąg z wąkrotki azjatyckiej, wyciąg z bluszczu, witaminę E.

  • Preparat do depilacji

Skóra przyszłej mamy może reagować podrażnieniem na zwykły preparat usuwający zbędne owłosienie, a depilatora mechanicznego w ogóle nie tolerować. Lepszym wyborem są preparaty do depilacji skóry wrażliwej. np. Bielenda – są łagodniejsze niż zwykłe kremy, a dodatkowo mają w składzie substancje łagodzące (np. alantoinę).

  • Szampony i odżywki do włosów

Większość przyszłych mam musi myć włosy codziennie, ze względu na mocną aktywność gruczołów potowych. Szampon i odżywka powinny być dobrane do rodzaju i stanu włosów – dobrze jednak, jeśli mają również działanie wzmacniające cebulki (jak np. Farmona). Po ciąży włosy zaczynają wypadać, co ma związek z hormonami. Stracisz ich mniej, jeśli cebulki będą silne. Cenne składniki to m.in. żeń-szeń, olej z cykorii, wyciąg z liści czerwonych winorośli.

Czytaj: Szkodliwe substancje w kosmetykach dla przyszłych mam

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza