Kwas hialuronowy w ciąży: jak działa kwas hialuronowy i czy można go stosować w ciąży?

2016-02-02 11:19

Czy kwas hialuronowy w ciąży jest bezpieczny dla dziecka? Pielęgnacja skóry w ciąży to złożony problem. Nie ma badań, stwierdzających działanie większości substancji na płód, ponieważ nie ma kobiet, które w tym szczególnym czasie chciałyby to na sobie sprawdzić. Istnieją jednak substancje, które powszechnie uznaje się za bezpieczne dla dziecka. Jak działa kwas hialuronowy i czy można go stosować w ciąży?

Cera w ciąży
Autor: thinkstockphotos.com Z wykonywaniem zabiegów z kwasami w ciąży lepiej się wstrzymać.

Spis treści

  1. Kwas hialuronowy: jak działa?
  2. Czy kwas hialuronowy można stosować w ciąży?
  3. Polecamy wideo: Dieta a cera w ciąży

Kwas hialuronowy razem z kolagenem stanowi główny składnik ludzkiej skóry. Stąd wynika szalona popularność tej substancji – od kilku lat występuje ona w większości kosmetyków na rynku, przeznaczonych dla różnych typów cer.

Czytaj:

Jak nawilżyć skórę twarzy w ciąży? 10 sprawdzonych kremów

Domowe kosmetyki: przepisy na naturalne kosmetyki DIY

Kwas hialuronowy: jak działa?

Kwas hialuronowy odpowiada za prawidłowe nawilżenie skóry. Posiada zdolność wiązania cząsteczek wody z włóknami kolagenowymi, dzięki czemu zapewnia gładką i zdrową cerę. Z wiekiem jego ilość w skórze spada, włókna kolagenowe ulegają rozwarstwieniu. Podobnie jest z przesuszoną, odwodnioną cerą - zawiera ona mało cząsteczek kwasu hialuronowego, więc szybko traci blask, jędrność, szarzeje, pojawiają się zmarszczki. Dlatego tak ważne jest dostarczanie metodami zewnętrznymi tego składnika.

Dziś nie jest to trudne – kwas hialuronowy zawierają kremy, sera, kapsułki, zabiegi nawilżające w salonach urody. Po uzupełnieniu poziomu kwasu hialuronowego skóra odzyskuje sprężystość, jest nawilżona, gładka, przyjemna w dotyku i wygląda promiennie. A taką cerę chce mieć każda kobieta, także ta w ciąży, często zmagająca się z różnymi problemami skórnymi. Czy jednak w ciąży można stosować kwas hialuronowy?

Czytaj:

Maseczki z glinki - jak je stosować?

Maść z arniki sposobem na naczynka? Arnika na naczynka [3 sposoby pielęgnacji cery]

Czy kwas hialuronowy można stosować w ciąży?

Do tej pory nie przeprowadzono żadnych badań, które by jednoznacznie potwierdziły bezpieczeństwo stosowania kwasu hialuronowego w ciąży, ale i jednocześnie zakazały jego stosowania. Tak jak w przypadku wielu innych substancji, trzeba więc zachować zdrowy rozsądek. Każda kobieta w ciąży stara się wybierać hipoalergiczne, jak najbardziej naturalne kosmetyki, które nie zaszkodzą dziecku. Szczególnie ważne jest to w pierwszym trymestrze ciąży, gdy kształtują się wszystkie narządy wewnętrzne.

Jeśli sięgniemy po kosmetyk naturalny, zawierający niewielkie stężenie kwasu hialuronowego (a najlepiej posiadający certyfikat Instytutu Matki i Dziecka), możemy być pewne, że on nam nie zaszkodzi. Małe ilości substancji występują zwykle w kosmetykach drogeryjnych. Inaczej jest z dermokosmetykami, dostępnymi w aptekach, zawierającymi większe stężenia substancji aktywnych. Jeśli mamy ochotę kupić taki produkt, na wszelki wypadek skonsultujmy się z ginekologiem bądź dermatologiem. W razie wątpliwości możemy również skontaktować się z producentem – przed dopuszczeniem produktów do sprzedaży muszą oni wykonać szereg dokładnych badań, powinni więc nam udzielić wyczerpującej odpowiedzi.

Czytaj: Trądzik w ciąży: jak pielęgnować skórę z trądzikiem w ciąży?

Wiadomo za to na pewno, że w ciąży powinno się zrezygnować z zabiegów z kwasem hialuronowym w salonach urody. Jest on najczęściej używany w zabiegach nawilżających czy  dotleniających, wydawałoby się więc, że polecanych w ciąży. Tymczasem występują tu trzy główne problemy: po pierwsze, stężenie kwasu używane w salonach piękności nijak się ma do tego zawartego w dermokosmetykach (z reguły jest kilka razy większe); po drugie, jest on podawany bezpośrednio do skóry w formie zastrzyków; po trzecie, ze względu na wysoką zawartość substancji aktywnej, może wywoływać podrażnienie skóry, pieczenie czy alergię. Lepiej więc w czasie ciąży zrezygnować z takich przyjemności i wykonywać sobie maseczki w zaciszu domowym. Jeśli do tego będziemy piły dużo wody, zdrowo się odżywiały i ruszały na świeżym powietrzu, szanse na promienną cerę w ciąży są bardzo wysokie!

Polecamy wideo: Dieta a cera w ciąży