Masaż w ciąży - sposób na urodę i relaks

2012-08-20 17:56

Dobry masaż w ciąży relaksuje, odpręża i poprawia wygląd skóry. I wcale nie musisz rezygnować z niego w ciąży. O tym, jakie masaże są dla kobiet w ciąży są odpowiednie, i jak pielęgnować skórę w domu, rozmawiamy z masażystką Sylwią Pudlarz.

Masaż w ciąży - sposób na urodę i relaks
Autor: _photos.com|photos.com Masaż w ciąży - sposób na urodę i relaks

Spis treści

  1. Masaż w ciąży, czy to bezpieczne?
  2. Masaż dla kobiet w ciąży
  3. Masaż a ciąża...rozwiej wątpliwości
  4. Kiedy warto umówić się na masaż w ciąży? 
  5. Czy u ciężarnej można masować wszystkie partie ciała?
  6. A brzuch?
  7. Kosmetyki w ciąży
  8. A jeśli ciężarna z jakichś przyczyn woli pielęgnację domowymi sposobami, jakich zasad powinna przestrzegać?
  9. Jak walczyć z rozstępami w ciąży?
  10. A co z cellulitem, kolejną zmorą ciężarnych?
  11. Polecamy wideo: Sprawdź jak wykonać masaż mięśni twarzy - daje on wspaniałe rezultaty. Skóra twarzy napina się i młodnieje a bruzdy się wygładzają

Masaż w ciąży, czy to bezpieczne?

Masaż w ciąży jest wręcz zalecany. Skóra w tym czasie wykonuje bardzo ciężką pracę i potrzebne jej wyjątkowe traktowanie. Dobrze dobrane balsamy i olejki, a także profesjonalny masaż w ciąży pomogą uelastycznić włókna kolagenowe, szczególnie obciążone w okresie ciąży. Przyszłe mamy skarżą się często na bóle i opuchnięcia przeciążonych nóg, jak również dokucza im ból obciążonego kręgosłupa oraz pojawia się problem z przesuszoną skórą. Odpowiedni masaż przyniesie ulgę.

Przeczytaj również: Kosmetyki dla ciężarnych. Pielęgnacja suchej skóry w ciąży

Masaż dla kobiet w ciąży

Kobieta w ciąży to klientka w stanie wyjątkowym, więc musi być w salonie kosmetycznym traktowana wyjątkowo. Masaż, który jej wykonujemy, ma za zadanie nie tylko ją zrelaksować i odprężyć, ale także przynieść ulgę w stanach bólowych. Najczęściej kobieta leży na boku lub jest w pozycji półsiedzącej. Natomiast leżenie płasko na plecach może być dla niej niewygodne i mało komfortowe. Używamy odpowiednich kosmetyków. Wiemy, na których partiach ciała skupić większą uwagę. Zabieg powinien być wykonywany przez profesjonalistę, który zna się na masażu dla ciężarnych, przez osobę po szkole medycznej, a nie tylko po kursach. Wtedy masaż jest zupełnie bezpieczny zarówno dla mamy, jak i dla dziecka.

Przeczytaj również: Masaż w ciąży: jak prawidłowo wykonywać masaż? Kiedy jest zalecany w ciąży?

Masaż a ciąża...rozwiej wątpliwości

Jeszcze kilka lat temu powszechnie uważano, że kobiety w ciąży powinny omijać gabinet masażu szerokim łukiem, i to aż do terminu rozwiązania. Teraz coraz częściej panie słyszą, że zabiegi w salonie kosmetycznym są bezpieczne i decydują się na jeden, a gdy przyniesie on im ulgę – to na całą serię. Wszystko dlatego, że pojawiła się oferta dostosowana właśnie dla nich, z odpowiednimi kosmetykami i zabiegami, które poprawiają komfort i stan skóry, a nie niosą ze sobą ryzyka. Do gabinetów przychodzi więc coraz więcej przyszłych mam. To kobiety, które troszczą się o los dziecka, ale myślą także o sobie. Pragną być atrakcyjne i zadbane, bo szczęśliwa i zrelaksowana mama to również spokojne i szczęśliwe dziecko. Coraz częściej masażami dla swoich partnerek interesują się panowie. Kupują pakiety w prezencie, zdarza się, że pytają, czy mogą być obecni w trakcie zabiegu. Niektórzy otwarcie przyznają, że chcą się nauczyć, jak masować ukochaną, żeby przynieść jej ulgę.

Przeczytaj również: Zabiegi kosmetyczne i pielęgnacyjne odpowiednie dla kobiety w ciąży

Kiedy warto umówić się na masaż w ciąży? 

Odradzam wizyty w pierwszym trymestrze ciąży. Poza tym nie masuje się pań w ciąży mnogiej, bo to stan podwyższonego ryzyka. Ale jeśli jest to ciąża pojedyncza i przebiega prawidłowo, nie ma żadnych przeciwwskazań. Mam jednak zasadę, że proszę klientkę, aby skonsultowała się z lekarzem prowadzącym ciążę i poprosiła go o zaświadczenie, że może być masowana. Pamiętajmy, że profesjonalny masaż w ciąży jest bardziej intensywnym zabiegiem niż samodzielne wmasowywanie przez ciężarną balsamu po kąpieli.

Czy u ciężarnej można masować wszystkie partie ciała?

Tak, ale nie wszystkie tak samo intensywnie. Najwięcej uwagi wymagają zazwyczaj okolice krzyżowe i barkowe. Masujemy także stopy, ale trzeba unikać na przykład punktów w okolicach pięty. To miejsca „powiązane” z macicą, brzuchem i biodrami. Intensywny nacisk mógłby doprowadzić do ich silniejszego ukrwienia, a w efekcie do powstania skurczów. A to, rzecz jasna, jest w ciąży niewskazane. Można także bez obaw masować głowę, twarz, nogi, ręce i dłonie.

A brzuch?

Można bardzo delikatnie masować brzuch olejkiem lub balsamem, który uelastyczni i odżywi skórę.

Kosmetyki w ciąży

W salonach masażu świetnie sprawdzają się oleje tzw. bazowe, np. olej ze słodkich migdałów czy kokosowy. Nie zawierają one substancji zapachowych, które drażniłyby kobietę, są zupełnie naturalne i świetnie uelastyczniają skórę. Stosujemy również masła karite i shea – bogate w witaminę E i F. Natomiast niewskazane są preparaty z algami ze względu na dużą zawartość jodu, jak również olejki eteryczne, np. z bazylii, brzozy, cedru, szałwii muszkatołowej, goździków, jałowca, jaśminu, majeranku, mięty pieprzowej, rozmarynu, tymianku, jałowca oraz olejek bergamotowy, ponieważ mogą przyczyniać się do wywołania przedwczesnego porodu.

Przeczytaj również: KOSMETYKI DLA KOBIET W CIĄŻY: jak wybrać bezpieczne kosmetyki w ciąży

A jeśli ciężarna z jakichś przyczyn woli pielęgnację domowymi sposobami, jakich zasad powinna przestrzegać?

Przede wszystkim musi wybierać odpowiednie kosmetyki. W tej chwili kobiety mają do wyboru całą gamę preparatów dla ciężarnych i z tej oferty radzę korzystać. Zawierają one substancje przebadane, więc nie stanowią zagrożenia dla dziecka. Można też masować skórę oliwką dla niemowląt, a nawet roślinnymi olejami jadalnymi, na przykład z pestek winogron czy z oliwek. Zakupów najlepiej dokonywać w sprawdzonych drogeriach, salonach kosmetycznych i aptekach. Odradzam stanowczo kupowanie przez internet specyfików nieznanych marek.

Jak walczyć z rozstępami w ciąży?

Gdy już się pojawią, można tylko sprawić, aby były mniej widoczne. Ale dopiero po porodzie – przy użyciu kosmetyków i odpowiednich zabiegów z zastosowaniem urządzeń z falami radiowymi lub laserem. Zlikwidować rozstępów nie sposób. Dlatego lepiej im zapobiegać. I tu bardzo ważna uwaga dla przyszłych mam: nie można zniechęcać się, gdy mimo stosowania preparatów pojawią się rozstępy. Bez tych kosmetyków rozstępów byłoby znacznie więcej. Konieczna jest pielęgnacja skóry brzucha, ud, pośladków i biustu już od początku ciąży, a także regularne stosowanie peelingu w celu złuszczenia martwego naskórka i pobudzenia mikrokrążenia w skórze. Tak zapobiegniemy powstawaniu rozstępów. Ale bardzo ważne jest, by balsam wcierać systematycznie – nie raz czy dwa razy w tygodniu, tylko co najmniej dwa razy dziennie. Peelingu należy używać natomiast raz w tygodniu. A profesjonalny peeling w gabinecie – robić raz w miesiącu.

Przeczytaj również: Rozstępy w ciąży: co na rozstępy w ciąży? Kremy, masaże oraz dieta

A co z cellulitem, kolejną zmorą ciężarnych?

Tu sytuacja jest bardziej skomplikowana, bo w ciąży z wielu zabiegów na „pomarańczową skórkę” trzeba zrezygnować. Wykluczone są na przykład elektrostymulacja i rolki obijające, a także intensywne oklepywanie czy głęboki drenaż – bo silnie pobudzają ukrwienie tkanek, a to może prowadzić do niebezpiecznych skurczów. Ciężarne nie powinny także stosować kosmetyków antycellulitowych i rozgrzewających. Dlatego przyszłym mamom pozostają masaże i kosmetyki dla ciężarnych, które też pomagają, ale są przy tym bezpieczne. Warto dać ulgę zmęczonym nogom i odpoczywając, unieść je do góry – to zmniejsza ryzyko obrzęków, a co za tym idzie – cellulitu. Polecam też naprzemienne natryski zimną i ciepłą wodą. Z bardziej intensywnymi zabiegami trzeba poczekać do trzeciego miesiąca po porodzie.

Przeczytaj również: CELLULIT w ciąży: zapobiegaj dietą, ćwiczeniami, kosmetykami i masażem

Polecamy wideo: Sprawdź jak wykonać masaż mięśni twarzy - daje on wspaniałe rezultaty. Skóra twarzy napina się i młodnieje a bruzdy się wygładzają

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza