Parabeny - czy kosmetyki z parabenami są bezpieczne w ciąży?

2018-09-17 17:07

Parabeny to powszechnie stosowane w kosmetykach konserwanty, które mogą okazać się szkodliwe dla ciężarnej. Jakie kosmetyki powinno się stosować w ciąży i jakich składników się wystrzegać?

Parabeny
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Czym są parabeny?
  2. Parabeny a ciąża. Czy parabeny są szkodliwe?
  3. Jak unikać parabenów?
  4. Kosmetyki dla ciężarnej – jakie substancje są bezpieczne w ciąży, a które zakazane
  5. Jaki dezodorant wybrać w ciąży? WIDEO

Czym są parabeny?

Parabeny to środki konserwujące będące pochodnymi kwasu benzoesowego. Mają za zadanie przedłużyć trwałość kosmetyków, a przy tym wykazują działanie bakterio- i grzybobójcze.

Możemy je również znaleźć w żywności, m.in. w mrożonkach i dżemach. W składzie kosmetyków widnieją pod nazwami: ethylparaben, propylparaben, methylparaben i butyloparaben.

Uznaje się, że ich stężenie powinno wynosić – zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej – do 0,4%.

Parabeny w kosmetykach stosuje się od dawna, jednak dopiero lata 90. przyniosły nowe spojrzenie na te substancje.

Parabeny zaczęły wzbudzać kontrowersje, gdy wykryto je w czystej formie w trakcie badań u pacjentek ze zdiagnozowanym rakiem piersi. Oznaczało to, że musiały się przedostać do organizmu, np. poprzez skórę. Od tego czasu parabeny zostają poddane szczegółowym analizom. I choć uznano, że w stężeniu 0,19% są bezpieczne, wątpliwości dotyczące ich stosowania nie zostały do końca rozwiane.

Czytaj: Szkodliwe substancje w kosmetykach dla przyszłych mam

Parabeny a ciąża. Czy parabeny są szkodliwe?

Kwestia kosmetyków w ciąży powinna szczególnie zainteresować przyszłe matki, ponieważ istnieją substancje całkowicie zakazane w czasie ciąży. Czy należą do nich parabeny?

Największym zarzutem wobec parabenów i ftalanów (innej grupy konserwantów będącej solami i estrami kwasu ftalowego) jest ich działanie imitujące estrogeny. Z tego powodu nazywa się je niekiedy „sztucznymi hormonami”. Podejrzewa się, że mogą zaburzać pracę układu hormonalnego oraz wpływać na układ nerwowy. Z tego powodu kosmetyki z parabenami nie są zalecane w czasie ciąży. Wysokie stężenie tego typu substancji u przyszłych mam mogłoby wpłynąć na między innymi niską masę urodzeniową dziecka. Substancje o działaniu estrogennym przyczyniają się również do przebarwień skóry w ciąży.

Jak unikać parabenów?

Trudno jest całkowicie wyeliminować parabeny z naszego życia. Warto jednak przyjrzeć się wnikliwej etykietom produktów, by ograniczyć szkodliwe substancje. Parabeny znajdziemy w większości produktów narażonych na szybkie gnicie i przedostanie się bakterii. Pod lupę powinniśmy brać wszystkie kosmetyki „mokre”, czyli kremy do twarzy, balsamy, toniki i pomadki. Znajdziemy je też w dezodorantach, perfumach i mydłach.

Wybierając kosmetyki w ciąży, powinno się wystrzegać takich składników jak, m.in.: methylparaben, glutaraldehyde, phenol i benzetonium bhloride. Należy szukać na opakowaniach informacji, że kosmetyki nie mają w składzie parabenów, SLS i silikonów.

Kosmetyki dla ciężarnej – jakie substancje są bezpieczne w ciąży, a które zakazane

Z pomocą ciężarnej przychodzą coraz bardziej popularne kosmetyki naturalne, które są pozbawione wszelkich szkodliwych substancji. Warto by ciężarna, komponując swoją kosmetyczkę, zainteresowała się ekokosmetykami, które zapewnią łagodną pielęgnację w ciąży bez chemii. Bezpiecznie jest używać kosmetyków hipoalergicznych i bezzapachowych, ponieważ większość stosowanych przed ciążą kosmetyków może w tym czasie uczulać przyszłą matkę.

Skórę w ciąży warto nawilżać tłustymi kremami z naturalnymi ekstraktami. Bezpieczne kosmetyki dla ciężarnej mogą zawierać: glicerynę, allantoinę, pantenol i kwas hialuronowy, które nawilżają i przyspieszają regenerację skóry.

Istnieją substancje zawarte w kosmetykach, które są całkowicie zakazane w czasie ciąży.

Na tej liście znajdziemy między innymi:• tetracykliny (znajdują się głównie w kosmetykach przeciwtrądzikowych) – uszkadzają płód i działają toksycznie na wątrobę;• retinol – przyczynia się do uszkodzenia płodu;• kwas salicylowy i jego pochodne – mogą powodować wady wrodzone płodu i zaburzenia krzepliwości krwi u noworodków;• olej sojowy i wyciągi z soi – ryzyko przebarwień skóry w ciąży.

Jaki dezodorant wybrać w ciąży? WIDEO

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza