Zapachy w ciąży: które kosmetyki są najlepsze dla przyszłej mamy?

2016-02-25 19:31

Zapachy w ciąży się zmieniają. Często bywa tak, że ulubione dotychczas perfumy czy balsamy do ciała nagle zaczynają wzbudzać w mamach wstręt. Niektóre kosmetyki nie pachną wcale, inne tylko trochę, jeszcze inne – aż za mocno. Które kosmetyki są najlepsze dla przyszłej mamy i co warto wiedzieć o zapachach w ciąży?

zapachy w ciąży
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Zapachy w ciąży mają wpływ na emocje.

Spis treści

  1. Czytaj również: >> 15 zasad pielęgnacji w ciąży >>
  2. Zapachy w ciąży: które kosmetyki są najlepsze dla przyszłej mamy? Maskuje i raduje
  3. Zapachy w ciąży: które kosmetyki są najlepsze dla przyszłej mamy? Z natury albo laboratorium
  4. Czytaj także: >> Krem z filtrem do twarzy: jaki wybrać, by uniknąć przebarwień >>
  5. Jaki dezodorant wybrać w ciąży? WIDEO
  6. Zapachy w ciąży: zapach bez perfum
  7. Zapachy w ciąży: ciążowa nadwrażliwość
  8. Czytaj także: >> Pielęgnacja skóry w ciąży: wieczorne zabiegi na twarz i ciało >>
  9. Zapachy w ciąży: lepsze delikatne

Choć zwykle nie zdajemy sobie z tego sprawy, zmysł węchu wpływa na podświadomość i jest jednym z najważniejszych sposobów odbierania bodźców z otoczenia, a sam zapach ma olbrzymi wpływ na życie, emocje, nastrój. Człowiek przez wieki kierował się w dużej mierze zmysłem węchu, bo zapach pozwalał wykryć zagrożenie ze strony zjawisk przyrodniczych, a do dziś pomaga uchronić się przed zatrutym pożywieniem, znaleźć partnera, a noworodkom odnaleźć drogę do piersi matki. Wyniki wielu badań naukowych potwierdzają, że zmysł węchu bazuje na skojarzeniach. Ludzki umysł zapamiętuje przeżycia (pozytywne lub negatywne) wraz z towarzyszącymi im emocjami i zapachami. Sam zapach utrwala się w podświadomości, i dlatego czując go ponownie nawet po kilku latach, przypominamy sobie dawne przeżycia i uczucia, jakie im wówczas towarzyszyły. Zgłębianiem relacji między stanem emocjonalnym a zapachem, zajmuje się jedna z dziedzin nauki, aromachologia. Przeczytajcie, co mówi ona o zapachach w ciąży.

Czytaj również: >> 15 zasad pielęgnacji w ciąży >>

Zapachy w ciąży: które kosmetyki są najlepsze dla przyszłej mamy? Maskuje i raduje

Ludzie przez wieki próbowali zmienić naturalny zapach swojego ciała, o czym świadczą wciąż znajdywane przez archeologów antyczne wonności. Perfumowanie się pierwotnie miało służyć zamaskowaniu niezbyt przyjemnych woni niemytego ciała. Dziś zapachy wód toaletowych pomagają wyróżnić się z tłumu, a zapachy kosmetyków sprawić przyjemność podczas aplikacji. O tym, że jest to jeden z tych czynników, które decydują o popularności kosmetyku, świadczą badania opinii społecznej, zlecane przez producentów. Dlatego chemicy w laboratoriach kosmetycznych opracowując nowy preparat, pracują nie tylko nad tym, by skutecznie pielęgnował skórę, lecz również dbają o to, by jego zapach był przyjemny dla nabywcy. Które z zapachów w ciąży nie zaszkodzą przyszłej mamie?

Zapachy w ciąży: które kosmetyki są najlepsze dla przyszłej mamy? Z natury albo laboratorium

Kompozycje zapachowe stosowane w kosmetykach są mieszankami substancji zapachowych pochodzenia naturalnego (roślinnych lub zwierzęcych) bądź syntetycznego. W pierwszym przypadku to m.in. olejki eteryczne, żywice, ekstrakty, w drugim – alkohole, estry, ketony. Osobną kategorię stanowią tzw. substancje zapachowe identyczne z naturalnymi, jak cytral (pachnie cytryną), wanilina (nadaje zapach wanilii), czy jonon (fiołek). Każda kompozycja składa się z wielu różnych składników. Obecnie podczas tworzenia zapachów chemicy korzystają w sumie z bazy blisko 3 tys. substancji. Na tej liście 26 składników oficjalnie uznanych jest za takie, które mogą powodować uczulenia. Zgodnie z przepisami obowiązującymi w UE, jeśli dany kosmetyk zawiera którąś z tych 26 substancji, producent musi to zaznaczyć na opakowaniu wówczas, gdy jego  koncentracja w produkcie przekracza określoną ilość. W kosmetykach, które pozostają na ciele – jak krem lub balsam – substancje te muszą zostać wyliczone wówczas, gdy ich zawartość przekracza 10 mg/kg produktu, a w kosmetykach zmywalnych, jak płyn pod prysznic, gdy jest ich więcej, niż 100 mg/kg produktu. Nazwa składnika pojawia się wówczas od razu za słowem Parfum lub Fragrance, wymienionym w składzie preparatu (który oznacza się skrótem INCI).

Czytaj także: >> Krem z filtrem do twarzy: jaki wybrać, by uniknąć przebarwień >>

Jaki dezodorant wybrać w ciąży? WIDEO

Zapachy w ciąży: zapach bez perfum

Ilość substancji zapachowej dodanej do danego kosmetyku zależy od wielu czynników, m.in. od tego, jaką preparat ma bazę i do jakiej skóry jest przeznaczony. Silniejsza kompozycja zapachowa będzie tam, gdzie trzeba skutecznie zamaskować naturalny aromat niektórych składników, np. lanoliny, ekstraktów z alg lub środków rozpuszczających wiązania keratynowe we włosach, stosowanych w kremach do depilacji. Słabiej zaś pachną kosmetyki przeznaczone do skóry wrażliwej, alergicznej – w nich kompozycja zapachowa musi być hipoalergiczna, tzn. nie może zawierać żadnego z 26 składników alergizujących.

Są też kosmetyki bezzapachowe – taki opis na opakowaniu nie oznacza jednak, że kosmetyk nie pachnie w ogóle. Owszem, nie zawiera dodatku kompozycji zapachowej, jednak ma zapach – mniej lub bardziej wyczuwalny – który nadają mu zawarte w składzie ekstrakty naturalne, oleje czy chemiczne substancje pielęgnacyjne.

Zobacz:

Nadwrażliwość na zapachy w ciąży - jak sobie z nią radzić?

Zapachy w ciąży: ciążowa nadwrażliwość

Ciąża to czas, kiedy preferencje zapachowe trochę się zmieniają. Nos przyszłej mamy jest wrażliwszy na zapachy, a ta nadwrażliwość jest zupełnie naturalna, choć każda kobieta może odczuwać ją trochę inaczej – słabiej lub mocniej. Dzieje się tak z kilku powodów. Hormony wytwarzane przez łożysko sprawiają, że w mózgu tworzą się nowe połączenia neuronowe, przez co węch staje się wrażliwszy niż kiedykolwiek wcześniej. Do głosu dochodzi również atawistyczny mechanizm, który przez wieki chronił ludzi przed substancjami toksycznymi – wyostrzony zmysł węchu chroni mamę i dziecko przed substancjami, które mogłyby im zaszkodzić. Dlatego nawet zapachy, które wcześniej uwielbiałaś lub tolerowałaś, teraz mogą wydawać ci się nie do zniesienia, prowokować nudności, a nawet być przyczyną wymiotów. Te przykre dolegliwości u niektórych kobiet trwają przez cały okres ciąży, czasem jednak mijają na początku drugiego trymestru. Na składniki zapachowe zawarte w kosmetykach gorzej może reagować teraz nie tylko twój nos, ale też skóra, która podczas ciąży również staje się bardziej wrażliwa.

Czytaj także: >> Pielęgnacja skóry w ciąży: wieczorne zabiegi na twarz i ciało >>

Zapachy w ciąży: lepsze delikatne

Niechęć do niektórych zapachów wcale nie oznacza, że będąc w ciąży, musisz w ogóle zrezygnować z pachnących kosmetyków – trzeba tylko znaleźć taki zapach, który nie będzie drażnił ani twojego nosa, ani skóry. Neutralne i przyjazne dla przyszłej mamy kompozycje zapachowe mają zazwyczaj kosmetyki z linii dla kobiet ciężarnych– w fazie testów produktowych ich zapachy były bowiem oceniane przez kobiety spodziewające się dzieci. Przyjemne dla większości przyszłych mam są również zapachy kosmetyków dla niemowląt, które odruchowo kojarzą się z noworodkiem. Przyjemność powinny wreszcie sprawiać zapachy świeże i delikatne, a także woń imbiru, cytryny i cynamonu. Lepiej zdecydowanie unikać za to zapachów wyrazistych, ciężkich – nieprzyjemne dla powonienia mogą być zwłaszcza piżmo, curry oraz ostry zapach świeżo zmielonego pieprzu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza