Zapachy w ciąży: które kosmetyki są najlepsze dla przyszłej mamy?

2016-02-25 19:31

Zapachy w ciąży się zmieniają. Często bywa tak, że ulubione dotychczas perfumy czy balsamy do ciała nagle zaczynają wzbudzać w mamach wstręt. Niektóre kosmetyki nie pachną wcale, inne tylko trochę, jeszcze inne – aż za mocno. Które kosmetyki są najlepsze dla przyszłej mamy i co warto wiedzieć o zapachach w ciąży?

zapachy w ciąży
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Zapachy w ciąży mają wpływ na emocje.

Spis treści

  1. Czytaj również: >> 15 zasad pielęgnacji w ciąży >>
  2. Zapachy w ciąży: które kosmetyki są najlepsze dla przyszłej mamy? Maskuje i raduje
  3. Zapachy w ciąży: które kosmetyki są najlepsze dla przyszłej mamy? Z natury albo laboratorium
  4. Czytaj także: >> Krem z filtrem do twarzy: jaki wybrać, by uniknąć przebarwień >>
  5. Jaki dezodorant wybrać w ciąży? WIDEO
  6. Zapachy w ciąży: zapach bez perfum
  7. Zapachy w ciąży: ciążowa nadwrażliwość
  8. Czytaj także: >> Pielęgnacja skóry w ciąży: wieczorne zabiegi na twarz i ciało >>
  9. Zapachy w ciąży: lepsze delikatne

Choć zwykle nie zdajemy sobie z tego sprawy, zmysł węchu wpływa na podświadomość i jest jednym z najważniejszych sposobów odbierania bodźców z otoczenia, a sam zapach ma olbrzymi wpływ na życie, emocje, nastrój. Człowiek przez wieki kierował się w dużej mierze zmysłem węchu, bo zapach pozwalał wykryć zagrożenie ze strony zjawisk przyrodniczych, a do dziś pomaga uchronić się przed zatrutym pożywieniem, znaleźć partnera, a noworodkom odnaleźć drogę do piersi matki. Wyniki wielu badań naukowych potwierdzają, że zmysł węchu bazuje na skojarzeniach. Ludzki umysł zapamiętuje przeżycia (pozytywne lub negatywne) wraz z towarzyszącymi im emocjami i zapachami. Sam zapach utrwala się w podświadomości, i dlatego czując go ponownie nawet po kilku latach, przypominamy sobie dawne przeżycia i uczucia, jakie im wówczas towarzyszyły. Zgłębianiem relacji między stanem emocjonalnym a zapachem, zajmuje się jedna z dziedzin nauki, aromachologia. Przeczytajcie, co mówi ona o zapachach w ciąży.

Czytaj również: >> 15 zasad pielęgnacji w ciąży >>

Zapachy w ciąży: które kosmetyki są najlepsze dla przyszłej mamy? Maskuje i raduje

Ludzie przez wieki próbowali zmienić naturalny zapach swojego ciała, o czym świadczą wciąż znajdywane przez archeologów antyczne wonności. Perfumowanie się pierwotnie miało służyć zamaskowaniu niezbyt przyjemnych woni niemytego ciała. Dziś zapachy wód toaletowych pomagają wyróżnić się z tłumu, a zapachy kosmetyków sprawić przyjemność podczas aplikacji. O tym, że jest to jeden z tych czynników, które decydują o popularności kosmetyku, świadczą badania opinii społecznej, zlecane przez producentów. Dlatego chemicy w laboratoriach kosmetycznych opracowując nowy preparat, pracują nie tylko nad tym, by skutecznie pielęgnował skórę, lecz również dbają o to, by jego zapach był przyjemny dla nabywcy. Które z zapachów w ciąży nie zaszkodzą przyszłej mamie?

Zapachy w ciąży: które kosmetyki są najlepsze dla przyszłej mamy? Z natury albo laboratorium

Kompozycje zapachowe stosowane w kosmetykach są mieszankami substancji zapachowych pochodzenia naturalnego (roślinnych lub zwierzęcych) bądź syntetycznego. W pierwszym przypadku to m.in. olejki eteryczne, żywice, ekstrakty, w drugim – alkohole, estry, ketony. Osobną kategorię stanowią tzw. substancje zapachowe identyczne z naturalnymi, jak cytral (pachnie cytryną), wanilina (nadaje zapach wanilii), czy jonon (fiołek). Każda kompozycja składa się z wielu różnych składników. Obecnie podczas tworzenia zapachów chemicy korzystają w sumie z bazy blisko 3 tys. substancji. Na tej liście 26 składników oficjalnie uznanych jest za takie, które mogą powodować uczulenia. Zgodnie z przepisami obowiązującymi w UE, jeśli dany kosmetyk zawiera którąś z tych 26 substancji, producent musi to zaznaczyć na opakowaniu wówczas, gdy jego  koncentracja w produkcie przekracza określoną ilość. W kosmetykach, które pozostają na ciele – jak krem lub balsam – substancje te muszą zostać wyliczone wówczas, gdy ich zawartość przekracza 10 mg/kg produktu, a w kosmetykach zmywalnych, jak płyn pod prysznic, gdy jest ich więcej, niż 100 mg/kg produktu. Nazwa składnika pojawia się wówczas od razu za słowem Parfum lub Fragrance, wymienionym w składzie preparatu (który oznacza się skrótem INCI).

Czytaj także: >> Krem z filtrem do twarzy: jaki wybrać, by uniknąć przebarwień >>

Jaki dezodorant wybrać w ciąży? WIDEO

Zapachy w ciąży: zapach bez perfum

Ilość substancji zapachowej dodanej do danego kosmetyku zależy od wielu czynników, m.in. od tego, jaką preparat ma bazę i do jakiej skóry jest przeznaczony. Silniejsza kompozycja zapachowa będzie tam, gdzie trzeba skutecznie zamaskować naturalny aromat niektórych składników, np. lanoliny, ekstraktów z alg lub środków rozpuszczających wiązania keratynowe we włosach, stosowanych w kremach do depilacji. Słabiej zaś pachną kosmetyki przeznaczone do skóry wrażliwej, alergicznej – w nich kompozycja zapachowa musi być hipoalergiczna, tzn. nie może zawierać żadnego z 26 składników alergizujących.

Są też kosmetyki bezzapachowe – taki opis na opakowaniu nie oznacza jednak, że kosmetyk nie pachnie w ogóle. Owszem, nie zawiera dodatku kompozycji zapachowej, jednak ma zapach – mniej lub bardziej wyczuwalny – który nadają mu zawarte w składzie ekstrakty naturalne, oleje czy chemiczne substancje pielęgnacyjne.

Zobacz:

Nadwrażliwość na zapachy w ciąży - jak sobie z nią radzić?

Zapachy w ciąży: ciążowa nadwrażliwość

Ciąża to czas, kiedy preferencje zapachowe trochę się zmieniają. Nos przyszłej mamy jest wrażliwszy na zapachy, a ta nadwrażliwość jest zupełnie naturalna, choć każda kobieta może odczuwać ją trochę inaczej – słabiej lub mocniej. Dzieje się tak z kilku powodów. Hormony wytwarzane przez łożysko sprawiają, że w mózgu tworzą się nowe połączenia neuronowe, przez co węch staje się wrażliwszy niż kiedykolwiek wcześniej. Do głosu dochodzi również atawistyczny mechanizm, który przez wieki chronił ludzi przed substancjami toksycznymi – wyostrzony zmysł węchu chroni mamę i dziecko przed substancjami, które mogłyby im zaszkodzić. Dlatego nawet zapachy, które wcześniej uwielbiałaś lub tolerowałaś, teraz mogą wydawać ci się nie do zniesienia, prowokować nudności, a nawet być przyczyną wymiotów. Te przykre dolegliwości u niektórych kobiet trwają przez cały okres ciąży, czasem jednak mijają na początku drugiego trymestru. Na składniki zapachowe zawarte w kosmetykach gorzej może reagować teraz nie tylko twój nos, ale też skóra, która podczas ciąży również staje się bardziej wrażliwa.

Czytaj także: >> Pielęgnacja skóry w ciąży: wieczorne zabiegi na twarz i ciało >>

Zapachy w ciąży: lepsze delikatne

Niechęć do niektórych zapachów wcale nie oznacza, że będąc w ciąży, musisz w ogóle zrezygnować z pachnących kosmetyków – trzeba tylko znaleźć taki zapach, który nie będzie drażnił ani twojego nosa, ani skóry. Neutralne i przyjazne dla przyszłej mamy kompozycje zapachowe mają zazwyczaj kosmetyki z linii dla kobiet ciężarnych– w fazie testów produktowych ich zapachy były bowiem oceniane przez kobiety spodziewające się dzieci. Przyjemne dla większości przyszłych mam są również zapachy kosmetyków dla niemowląt, które odruchowo kojarzą się z noworodkiem. Przyjemność powinny wreszcie sprawiać zapachy świeże i delikatne, a także woń imbiru, cytryny i cynamonu. Lepiej zdecydowanie unikać za to zapachów wyrazistych, ciężkich – nieprzyjemne dla powonienia mogą być zwłaszcza piżmo, curry oraz ostry zapach świeżo zmielonego pieprzu.