Nie możesz otworzyć lodówki? To typowa na początku ciąży nadwrażliwość na zapachy

2022-05-20 15:43

Nadwrażliwość na zapachy w ciąży jest uznawana za jeden z wczesnych objawów ciąży. Rzeczywiście, pojawia się w pierwszym trymestrze ciąży i jest dość uciążliwa, bo często wywołuje inne dolegliwości typowe dla początku okresu oczekiwania na dziecko, czyli wymioty i mdłości. Jak sobie radzić ze zbyt czułym ciążowym nosem?

Nie  możesz otworzyć lodówki? To typowa na początku ciąży nadwrażliwość na zapachy
Autor: Getty images Nie możesz otworzyć lodówki? To typowa na początku ciąży nadwrażliwość na zapachy

Nadwrażliwość na zapachy w ciąży nie jest żadną poważną dolegliwością, ale na pewno uciążliwym problemem, który utrudnia życie przyszłej mamie.

To dolegliwość typowa dla wczesnych objawów ciąży: pojawia się w pierwszych miesiącach ciąży i sprawia, że kobieta nie może znieść intensywnych zapachów, które wywołują w niej mdłości lub wymioty.

Czasami reakcje takie wywołują niemiłe wonie, jak gotująca się kapusta czy spaliny samochodowe, ale czasem i takie, które dotąd lubiła i tolerowała, np. zapach kawy czy płynu do zmywania.

Spis treści

  1. Skąd się bierze nadwrażliwość na zapachy w ciąży?
  2. Jak długo dokucza nadwrażliwość na zapachy w ciąży?
  3. Nadwrażliwość na zapachy a mdłości i wymioty
  4. Jak sobie radzić z nadwrażliwością na zapachy?
M jak mama: Konsekwencje palenia papierosów w ciąży

Jak sobie radzić z nadwrażliwością na zapachy?

  • Zrezygnuj na jakiś czas ze sprzątania przy użyciu detergentów, nie przebywaj w pomieszczeniach np. świeżo malowanych czy takich w których używane są odświeżacze powietrza.

  • Odstaw perfumy, których dotąd używałaś i pachnące kosmetyki. Przerzuć się na balsamy i kremy dla alergików – one zwykle nie maja w swoim składzie substancji zapachowych.

  • Jeśli jakiś zapach jedzenia czy konkretnej potrawy wywołuje u ciebie niemiłe doznania i np. mdłości, wyrzuć je ze swojej kuchni i lodówki na jakiś czas. Nie używaj przypraw, które są zbyt mocno pachnące i drażnią twój węch.

  • Otaczaj się zapachami, które nadal sprawiają ci przyjemność. Może dobrze reagujesz na zapach cytryny? Albo wanilii? Posmaruj olejkiem w tym zapachu chusteczkę i przykładaj ją sobie do nosa zawsze, gdy poczujesz inną niemiłą dla ciebie woń.

  • Często wietrz pomieszczenia, w których przebywasz. Świeże powietrze raczej nigdy nie powoduje niemiłych objawów związanych z nadwrażliwością na zapachy.

  • Zleć robienie zakupów i gotowanie mężowi. Niech przez jakiś czas uwolni cię od konieczności wdychania woni surowego mięsa czy cebuli. Wstaw do lodówki miseczkę z fusami po kawie, które neutralizują zapach żywności.

Skąd się bierze nadwrażliwość na zapachy w ciąży?

Odkąd jednak test ciążowy pokazał dwie kreski kobieta cierpiąca na nadwrażliwość na zapachy w ciąży nie może przejść obojętnie obok sklepu mięsnego i przestaje używać kosmetyków, które mają choćby najsłabszy zapach, ucieka z kuchni, gdy ktoś nieopatrznie otworzy przy niej lodówkę... Skąd się bierze ta nadwrażliwość na zapachy w ciąży pozostaje nadal zagadką.

Jest to na pewno związane z burzą hormonów zachodząca w organizmie przyszłej mamy, jednak, dlaczego akurat cierpi na tym zmysł węchu, nie wiadomo. Prawdopodobnie hormony powodują powstawanie nowych połączeń neuronowych wpływających na większą czułość naszego nosa.

Badacze podejrzewają też, że to atawistyczna reakcja chroniąca kobiety w ciąży przed zatruciem niebezpiecznymi dla płodu substancjami. Dowodem na to może być fakt, że większość kobiet w ciąży nie znosi np. zapachu szkodliwego przecież dymu papierosowego czy lakieru, a także woni mocnego alkoholu.

Warto słychać się swojego organizmu i nie jeść produktów, których aromat cię odstręcza ani nie stosować kosmetyków, których aromat powoduje u ciebie mdłości.

Zobacz również: Kosmetyki dla kobiet w ciąży: 8 kosmetyków, które koniecznie musisz mieć w ciąży!

Czego nie wolno ci robić w 1 trymestrze ciąży?

Jak długo dokucza nadwrażliwość na zapachy w ciąży?

Warto wiedzieć, że nadwrażliwość na zapachy może się pojawić na początku ciąży ale nie musi, może też dokuczać przyszłej mamie przez prawie cały okres oczekiwania na dziecko, choć zazwyczaj zjawisko to mija w drugim trymestrze. To sprawa bardzo indywidualna.

Nadwrażliwość na zapachy a mdłości i wymioty

Czasami niechęć do zapachów łączy się z uczuciem mdłości i z wymiotami, które pojawiają się jako reakcja na źle tolerowany przez ciężarną zapach. Może powodować brak apetytu i niechęć do jedzenia smażonego czy doprawianego intensywnymi przyprawami.

Dlatego przyszła mama, która zauważa u siebie nadwrażliwość na zapachy przez pierwsze tygodnie ciąży powinna unikać sytuacji, które mogły narażać jej zmysł węchu na niemiłe doświadczenia. To jedyny skuteczny sposób.

Jeśli nadwrażliwość odbiera jej chęć do jedzenia, dla dobra dziecka powinna spożywać przynajmniej te produkty, które nie wywołują u niej niemiłych objawów. 

Odkryj przesądy ciążowe

Pytanie 1 z 32
Picie czerwonego wina w ciąży jest wskazane, bo poprawia morfologię i zmniejsza ryzyko anemii.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza