Farba magnetyczna w pokoju dziecka: 5 pomysłów na praktyczną ścianę

2019-03-12 11:32

Farba magnetyczna pozwala stworzyć w pokoju dziecka praktyczną tablicę, na której w prosty i wygodny sposób wyeksponujecie zdjęcia, rysunki czy ważne zapiski. Co ważne, równie łatwo zdejmiecie je czy przewiesicie, nie uszkadzając przy tym ściany. Podpowiadamy, jak stosować farbę magnetyczną i jak wykorzystać ją do stworzenia efektownych aranżacji w pokoju dziecka. 

farba magnetyczna
Autor: Getty images

Farba magnetyczna zawiera drobinki metali, dzięki którym pomalowana nią ściana zaczyna przyciągać magnesy (sama w sobie nie ma własności magnetycznych, tzn. nie przyciąga metali). Najczęściej ma barwę czarną albo ciemnoszarą, jednak gotowa ściana magnetyczna może mieć dowolny kolor. Rzecz w tym, że farba magnetyczna stanowi rodzaj bazy funkcjonalnej, na którą należy nałożyć warstwę wykończeniową.

Spis treści:

  1. Ściana magnetyczna, tablicowa lub…
  2. Farba magnetyczna w pokoju dziecka – nie tylko na ścianie
  3. Pięć pomysłów na praktyczną ścianę z farbą magnetyczną

Ściana magnetyczna, tablicowa lub…

Jako wierzchnią warstwę nakładaną na farbę magnetyczną stosuje się farbę tablicową, dostępną w najróżniejszych odcieniach (gotowych i na zamówienie), a przede wszystkim niezwykle odporną na zarysowanie czy ścieranie. Tablicówka chroni ścianę magnetyczną przed uszkodzeniem, ponadto pozwala nie tylko mocować na niej magnesami obrazki, zdjęcia czy zapiski, ale także rysować po niej kolorową kredą. W ten sposób ściana magnetyczna zyskuje dodatkową funkcję ściany tablicowej.

Trzeba jednak wiedzieć, że ściana magnetyczna nigdy nie uzyska tak dużej mocy przyciągania magnesów co tablica blaszana. Można na niej wieszać obiekty dość lekkie. Własności funkcjonalne takiej ściany pomogą poprawić silne magnesy. W przypadku większych powierzchni warto też rozważyć rozmieszczenie na niej haczyków czy uchwytów, dzięki którym ściana magnetyczna (a jeszcze lepiej magnetyczno-tablicowa) umożliwi tworzenie kompozycji z najróżniejszych elementów, także przestrzennych.

Farba magnetyczna – nie tylko na ścianie

Farbę magnetyczną nie tylko w pokoju dziecka – także m.in. w kuchni czy przedpokoju – najczęściej nakładamy na ściany, tworząc efektowny odpowiednik tablic metalowych czy korkowych. Malować nią można jednak nie tylko tynki, także wszystkie inne powierzchnie. Jakie? Choćby skrzydła drzwi, fronty mebli (zwłaszcza szafy), niemodne boazerie, a także płyty ze sklejki lub płyty MDF do zawieszenia na ścianie lub ustawienia na podłodze, które łatwo przenosić z miejsca na miejsca.

Czytaj: Jak udekorować pokój dziecka?

Pomalowanie frontów mebli albo luźnych paneli farbą magnetyczną to dobry pomysł m.in. do mieszkań wynajmowanych, gdzie na ogół niełatwo o zgodę na przemalowanie ścian. Jak w praktyce zastosować te i inne rozwiązania, możesz zobaczyć w naszej galerii inspiracji.

Czytaj:

Dwoje dzieci w jednym pokoju: jak urządzić pokój dla rodzeństwa

Pokój dziecięcy na poddaszu. 10 pomysłów na pokój dziecka na poddaszu: ZDJĘCIA

Dobrze wiedzieć

Jak malować farbą magnetyczną w pokoju dziecka?

Na rynku dostępne są farby magnetyczne oparte na różnego rodzaju rozpuszczalnikach. Do pokoju dziecka warto wybrać którąś z farb wodorozcieńczalnych, które nie tworzą szkodliwych oparów ani nie mają nieprzyjemnego zapachu, zatem nie wymagają specjalnego wietrzenia – a przy tym szybko schną.

Wszystkie farby magnetyczne mają stosunkowo gęstą konsystencję, która nie ułatwia ani dokładnego rozmieszania (to bardzo ważne!), ani malowania. Wprawdzie preparaty tego rodzaju można rozprowadzać pędzlem, farbę magnetyczną na ścianę i inne duże powierzchnie znacznie wygodniej, szybciej i bardziej równomiernie nakłada się wałkiem.

Należy przy tym starannie zabezpieczyć otoczenie (pozostałe ściany i zwłaszcza podłogi), bo plamy z farby magnetycznej są niezwykle trudne do usunięcia.

Czytaj:  Naklejki na ścianę dla dzieci: 12 pomysłów na dekorację ścian pokoju dziecięcego

Aby uzyskać satysfakcjonującą siłę ferromagnetyczną ściany, czyli zdolność przyciągania magnesów, należy nałożyć minimum dwie, a najlepiej trzy lub cztery warstwy. Gotowa powłoka nie będzie jednak odporna na zarysowanie czy ścieranie, może też lekko pylić. Aby zapewnić jej trwałość i atrakcyjniejszy kolor, warto ją zabezpieczyć farbą tablicową. A kto nie chce tracić czasu i energii, może sięgnąć po gotowe farby magnetyczno-tablicowe.

Planując remont w pokoju dziecka, trzeba jednak wziąć pod uwagę, że farby tablicowe i magnetyczno-tablicowe (inaczej niż zwykłe magnetyczne) mogą być ostrożnie użytkowane po ok. tygodniu od nałożenia, jednak pełną twardość zyskują dopiero po miesiącu.

Pięć pomysłów na praktyczną ścianę z farbą magnetyczną

1. W ramie. Tablica magnetyczna w prostej drewnianej czy sztukateryjnej ramie to efektowny sposób na wykorzystanie ściany nad łóżkiem, której trudny by było nadać inną praktyczną funkcję. W pokoju dziecka na poddaszu jej wyrazisty kształt ponadto porządkuje przestrzeń i odwraca uwagę od skośnego sufitu.

Warto zwrócić uwagę, że w prezentowanym pokoju kilkuletniego Janka na ścianie magnetycznej znalazły się nie tylko zwykłe magnesy, także magnetyczne litery, służące edukacji i zabawie. Koszt zestawu mniejszych czy większych magnetycznych literek, cyferek i innych symboli to wydatek rzędu kilkunastu, kilkudziesięciu złotych.

150 LAT W JEDNYM DOMU
Autor: _archiwum-murator|Marcin Czechowicz

2. W skali XXL. Podobne rozwiązanie, w wersji dużej – elegancko obramowana ściana magnetyczna o powierzchni wykończonej farbą tablicową. Jest łatwo dostępna, dobrze widoczna ze wszystkich zakątków pokoju dziecka i fascynująca za sprawą potencjału twórczego co najmniej tak samo wielkiego jak jej rozmiary.

Właściciel tej imponującej tablicy magnetycznej, paroletni Gabryś, dziś jedynie rysuje po niej kolorową kredą. Za rok, dwa będzie też mocował na niej magnesami swoje prace plastyczne na papierze, a gdy lepiej pozna litery – również pisał. Wielka ściana magnetyczna o tak uniwersalnym wyglądzie z powodzeniem posłuży dziecku przez długie lata, także w wieku licealnym, a nawet studenckim. Wykonanie jej jest więc dobrą inwestycją.

ELZBIETA_PASJONATKA_RZECZY_WYJATKOWYCH_
Autor: _archiwum-murator|Marcin Czechowicz Skoro farba tablicowa kojarzy się ze szkolną tablicą, do tradycji można nawiązać poprzez kolor (czarny – jak w prezentowanym pokoju dziecka – lub ciemnozielony) oraz ramą, która powierzchnię pokrytą tablicówką wyodrębni z płaszczyzny ściany. Dzięki efektownej szerokiej ramie aranżacja nabierze zarazem wyrazu i elegancji. Rama odcinająca obszar muru pokryty farbą tablicową powinna oczywiście tworzyć całość z wystrojem wnętrza – nawiązywać do niego harmonijnie lub w przemyślany sposób kontrastować.

3. W wąskim przejściu. Ściana magnetyczna okazuje się świetnym patentem na wyjątkowo wąskie czy ciasne przestrzenie, gdzie nie zmieściłby się żaden przestrzenny element wyposażenia, jak mebel czy choćby obraz w oprawie, o którą można by zaczepiać, przechodząc.

W tym zakątku zdecydowano się pomalować ścianę na czarno – bliskość dużego okna pozwala na taki ruch. W innym przypadku warto by jednak wybrać raczej jasny kolor wierzchnie farby tablicowej.

OKIEM ARCHITEKTA
Autor: _archiwum-murator|Mariusz Bykowski

4. Tło dla mebli. Ściana magnetyczna stanowi doskonałe tło dla różnego rodzaju przedmiotów i mebli. Odpowiednio zaaranżowana, pomaga wyznaczyć w pokoju dziecka strefy funkcjonalne. Jako tło dla biurka, pozwala umieścić w widocznym miejscu ważne informacje, przypominajki, daty czy słówka do wkucia, ale też ulubione zdjęcia albo motywujące cytaty.

Prezentowana aranżacja przypomina, że warstwa wierzchnia nakładana na farbę magnetyczną nie musi być czarne czy grafitowe. Zwłaszcza że popularnie stosowana do tego celu farba tablicowa występuje w ogromnym bogactwie kolorów.

Czytaj: Jak urządzić pokój dla dziecka, by był bezpieczny i sprzyjał rozwojowi niemowlęcia?

JAPONSKIE INSPIRACJE
Autor: _archiwum-murator|Marcin Czechowicz

5. Nie tylko na ścianę. Ściana magnetyczna w wynajętym mieszkaniu? Skoro farbę magnetyczną można nakładać nie tylko na ściany, ale też na drzwi, meble i inne elementy wyposażenia, wszystko jest możliwe! W widocznej tu aranżacji znajdziemy panele z płyty MDF pomalowane farbą magnetyczną i wykończone czarną tablicówką.

W taki sam sposób potraktowano centralną płycinę drzwi. Tego rodzaju drobne zmiany znacznie łatwiej wynegocjować z właścicielem nieruchomości. A jeśli nie zgodzi się nawet na to, dużych rozmiarów płytę np. ze sklejki pomalowaną farbą magnetyczną można po prostu oprzeć o ścianę i przykręcić w jednym miejscu u góry, aby się nie przewróciła (w pokoju dziecka należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo). I problem rozwiązany!

INSPIRACJA WSTEPNA
Autor: _archiwum-murator|Mariusz Bykowski Ściana tablicowa w pokoju dziecka może powstać nie tylko na murze, także np. na drzwiach. W prezentowanej aranżacji gładką płaszczyzną czarnej tablicówki wypełniono kaseton – dekoracyjną płycinę w skrzydle drzwiowym. Dzięki temu uzyskano efekt pewnego uporządkowania. Jednocześnie tą samą farbą pomalowano dwa panele z grubej sklejki. Jeden zawisł wysoko na ścianie powyżej komody (służy do zapisywania ważnych informacji), drugi stanął na podłodze – tam, gdzie mieszkająca tu nastolatka odstawia swe ulubione buty (oczywiście perfekcyjnie wyczyszczone!). Taki układ tablic w pokoju dziecka może być elementem dynamicznej kompozycji wnętrza i zaproszeniem do rzeczywiście kreatywnej, nieschematycznej twórczości plastycznej.
Polecamy
Smyki Design polecamy

Autor: smyki.pl

Gotowe projekty pokoi dla dzieci

Chcesz, aby Twoje dziecko miało cudowny pokój? Wyczaruj go razem z nami! Wraz z architektami stworzyliśmy kolekcję gotowych projektów pokoi dla dziewczynek i chłopców w różnym wieku: uczniów, przedszkolaków i niemowląt. Każdy pokój ma własny styl i charakter. Szczegółowo opracowana aranżacja zawiera listę produktów, linki do sklepów i szczegółowe rysunki. Dzięki temu urządzanie jest bardzo łatwe i szybkie, nawet dla osób, które robią to pierwszy raz.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza