Pokój niemowlaka: jaką kołyskę wybrać dla dziecka?

2015-01-28 18:01

Urządzając pokój niemowlaka, wiele rodziców chce mieć kołyskę. Na pierwszy rzut oka kołyski dziecięce mają same wady. Dużo kosztują, od 150 do nawet 1000 zł, starczają na 5–6 miesięcy (czasem na krócej, jeśli niemowlę jest wyjątkowo duże i szybko próbuje siadać).

Jaką kołyskę wybrać
Autor: photos.com

Spis treści

  1. Pokój niemowlaka: kołyski dziecięce kombajny
  2. Pokój niemowlaka: łóżeczka z funkcją kołyski
  3. Pokój niemowlaka: kołyski dziecięce z drewna lub wikliny

Pokój niemowlaka: kołyski dziecięce kombajny

Te kołyski mogą być plastikowe lub z metalu, z melodyjkami, wibracjami, nocną lampką i funkcją automatycznego bujania. Niektóre kołyski mają nawet pilota, ułatwiającego sterowanie (przydaje się, jeśli mama miała cesarskie cięcie i trudno jej jeszcze za każdym razem wstawać do dziecka, by np. uruchomić muzyczkę albo wyłączyć funkcję bujania). Tego rodzaju kołyski dziecięce mają różne nazwy, niektóre to po prostu „kołyski”, inne to np. „elektroniczne centrum uspokajania noworodka” – takie kołyski proponuje np. Fisher Price.Zalety kołysek typu kombajn: Wśród kołysek tego typu najłatwiej znaleźć takie z możliwością bujania przód–tył (a nie tylko na boki). Większość z nich ma pasy bezpieczeństwa, dlatego posłużą również dziecku, które już siedzi. Oprócz kołyski mają wiele różnych funkcji – melodyjki, światełka, czasem nawet karuzelę – które przyciągną uwagę malca, kiedy nie będzie spał.Wady kołysek typu kombajn: Tego typu kołyski są drogie, ceny zaczynają się od 300 zł. Poza tym większość urządzeń tego typu jest sprowadzana z zagranicy, więc nie ma w Polsce punktów serwisowych.Jak wybrać najlepszą kołyskę typu kombajn? Zwróć uwagę na głębokość mebla – im większa, tym dłużej kołyska posłuży niemowlakowi. Sprawdź, czy materiał, którym jest pokryta kołyska, można zdjąć i wyprać. Jeśli kołyska ma melodyjki, powinna być możliwość regulacji głośności. Płozy powinny być tak wyprofilowane, by kołyska nie mogła się zbytnio rozbujać (kiedy dziecko zacznie się w niej wiercić) bądź mieć blokady zapobiegające wywróceniu się.

Pokój niemowlaka: łóżeczka z funkcją kołyski

Są to zwykłe, drewniane łóżeczka na biegunach (np. Klupś).Zalety łóżeczek z kołyską: Po zdemontowaniu płóz takie łóżeczka mogą służyć dziecku nawet do trzecich urodzin.Wady łóżeczek z kołyską:: Takie łóżeczka najczęściej nie mają dodatkowych szuflad, nie można też na nich położyć przewijaka. Łóżeczko z funkcją kołyski nie może również stać tuż przy ścianie, by się o nią nie obijać.Jak wybrać najlepsze łóżeczko z kołyską:? Łóżeczko powinno mieć możliwość zablokowania funkcji kołysania. Musi być stabilne. Najbardziej praktyczne są modele, do których można będzie w przyszłości dokupić szuflady.

Urządzając pokój niemowlaka kupujemy wiele sprzętów, niezbędne jest oczywiście łóżeczko dziecięce. Ale rodzice chcętnie też kupują kołyskę. Czy warto mieć kołyskę dla niemowlaka i jaką wybrać? Aby znaleźć odpowiedni model kołyski dziecięcej zwykle trzeba się nachodzić po sklepach, by porównać ze sobą kilka rodzajów kołysek, bo rzadko zdarza się, by jeden sklep oferował więcej niż dwa rodzaje tego sprzętu. Badania naukowe dowodzą jednak, że kołyska wcale nie jest kolejnym sposobem na wyciągnięcie od rodziców sporych pieniędzy.

Pokój niemowlaka: kołyski dziecięce z drewna lub wikliny

Niektóre kołyski dla niemowlaków z drewna mają wymyślne kształty i są ozdabiane falbankami, mają je np. Glück, Drewex.Zalety kołyski drewnianej: Najtańsze spośród dostępnych modeli kołysek dziecięcych (kosztują od 100 do 150 zł).Wady kołyski drewnianej: Często trzeba do kołyski dokupić specjalny materacyk i pościel. Trudno znaleźć w sklepach takie, które by pasowały, bo kołyski mają nietypowe wymiary. Można z nich korzystać tylko do momentu, kiedy dziecko zacznie próbować samo siadać.Jak wybrać najlepszą kołyskę drewnianą? Przy zakupie sprawdź, czy kołyska z wikliny nie ma ostrych elementów, które mogłyby zranić dziecko bądź podrzeć pościel. Kupując mebel z drewna, koniecznie go powąchaj (świeżo lakierowane i klejone wydzielają ostry zapach). Zwróć też uwagę na głębokość mebla – po włożeniu materacyka i pościeli do brzegu kołyski powinno zostać przynajmniej 25 cm. Jeśli mebel obity jest tkaniną, zorientuj się, czy da się ją zdjąć i wyprać.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza