Czy nowe ubranka dla noworodka trzeba prać?

2020-02-26 14:16

Czy prać nowe ubranka dla noworodka? Tak! Choć są takie śliczne, że od razu chciałabyś je założyć swojemu maluchowi, najpierw trzeba je wyprać. Wyjaśniamy, dlaczego to takie ważne i czy ubranka dla noworodka trzeba także prasować.

Czy prać niemowlęce ubranka?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Dlaczego to takie ważne?
  2. Jak prać nowe ubranka dla dzieci?
  3. Czy ubranka dla dziecka trzeba prasować?

Pranie nowych ubranek niemowlęcych jest konieczne, niezależnie od tego, czy ubranka są ze sklepu czy z second handu. Mimo, że czasem ubranka dla niemowlaka wyglądają nieskazitelnie i pachną ładnym, sklepowym zapachem, wcale nie są czyste.

Dlaczego to takie ważne?

Zanim trafiły do sklepu, dotykało je mnóstwo osób – szwaczki w fabryce, pracownicy metkujący i pakujący, osoby pracujące w hurtowni i w sklepie, w końcu inni klienci. Każda z tych osób pozostawiła na ubrankach dla niemowląt niewidoczne gołym okiem zanieczyszczenia.

Ubrania dziecięce są też w fabryce pryskane środkami chemicznymi, które przeciwdziałają osadzaniu się zabrudzeń, utrwalają kolor, dezynfekują. Poza tym podczas transportu i przechowywania na ubrankach dla dzieci osiada kurz.

Czytaj także: W czym prać ubranka dla niemowlaków z SECONDHANDÓW?

Rozmiar ubranek dla noworodka - jaką wielkość wybrać?

Jak prać nowe ubranka dla dzieci?

Pranie nowych ubranek niemowlęcych najlepiej robić w specjalnym płynie do prania ubranek niemowlęcych i dziecięcych, którego należy używać do 3. roku życia dziecka. Ubranka dla niemowlaka pierz w temperaturze zalecanej przez producenta na metce, nastawiając podwójne płukanie, by pozbyć się resztek detergentów.

Płyn do płukania nie jest potrzebny, to dodatkowa porcja chemikaliów i substancji zapachowych, mogących uczulić niemowlaka.

Sprawdź: Ubranka dla noworodka. Jaki rozmiar wybrać i ile ubranek kupić dla noworodka?

Czy ubranka dla dziecka trzeba prasować?

Po wyschnięciu przeprasuj ubranka dziecięce - żelazko zadziała jak sterylizator, usuwający wszystkie pozostałe drobnoustroje. Prasowanie ubranek dziecięcych mających kontakt ze skórą dziecka jest zalecane do 3. roku życia.

Natomiast jeśli chodzi o pranie nowych ubrań, to nie ma takiej granicy – przed pierwszym założeniem powinno się prać również ubrania dla dorosłych.

Mjakmama24.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza