Czy nowe ubranka dla noworodka trzeba prać?

2020-02-26 14:16
Czy prać niemowlęce ubranka?
Autor: Getty Images

Czy prać nowe ubranka dla noworodka? Tak! Choć są takie śliczne, że od razu chciałabyś je założyć swojemu maluchowi, najpierw trzeba je wyprać. Wyjaśniamy, dlaczego to takie ważne i czy ubranka dla noworodka trzeba także prasować.

Pranie nowych ubranek niemowlęcych jest konieczne, niezależnie od tego, czy ubranka są ze sklepu czy z second handu. Mimo, że czasem ubranka dla niemowlaka wyglądają nieskazitelnie i pachną ładnym, sklepowym zapachem, wcale nie są czyste.

Dlaczego to takie ważne?

Zanim trafiły do sklepu, dotykało je mnóstwo osób – szwaczki w fabryce, pracownicy metkujący i pakujący, osoby pracujące w hurtowni i w sklepie, w końcu inni klienci. Każda z tych osób pozostawiła na ubrankach dla niemowląt niewidoczne gołym okiem zanieczyszczenia.

Ubrania dziecięce są też w fabryce pryskane środkami chemicznymi, które przeciwdziałają osadzaniu się zabrudzeń, utrwalają kolor, dezynfekują. Poza tym podczas transportu i przechowywania na ubrankach dla dzieci osiada kurz.

Czytaj także: W czym prać ubranka dla niemowlaków z SECONDHANDÓW?

Rozmiar ubranek dla noworodka - jaką wielkość wybrać?

Jak prać nowe ubranka dla dzieci?

Pranie nowych ubranek niemowlęcych najlepiej robić w specjalnym płynie do prania ubranek niemowlęcych i dziecięcych, którego należy używać do 3. roku życia dziecka. Ubranka dla niemowlaka pierz w temperaturze zalecanej przez producenta na metce, nastawiając podwójne płukanie, by pozbyć się resztek detergentów.

Płyn do płukania nie jest potrzebny, to dodatkowa porcja chemikaliów i substancji zapachowych, mogących uczulić niemowlaka.

Sprawdź: Ubranka dla noworodka. Jaki rozmiar wybrać i ile ubranek kupić dla noworodka?

Czy ubranka dla dziecka trzeba prasować?

Po wyschnięciu przeprasuj ubranka dziecięce - żelazko zadziała jak sterylizator, usuwający wszystkie pozostałe drobnoustroje. Prasowanie ubranek dziecięcych mających kontakt ze skórą dziecka jest zalecane do 3. roku życia.

Natomiast jeśli chodzi o pranie nowych ubrań, to nie ma takiej granicy – przed pierwszym założeniem powinno się prać również ubrania dla dorosłych.

Mjakmama24.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza