Mieszam 2 składniki i brud schodzi bez szorowania. Najlepszy patent na czyszczenie fug

2024-01-11 11:29

Czym wyczyścić fugi na podłodze? A na ścianie nad wanną? Na rynku pełno jest specjalnych środków czyszczących do fug. Niestety zazwyczaj są silnie żrące, dlatego lepiej nie stosować ich w domach, gdzie są małe dzieci lub kobiety w ciąży. Warto za to postawić na domowy płyn na fugi, który można wykonać z produktów ekologicznych i dostępnych pod ręką.

Mieszam 2 składniki i brud schodzi bez szorowania. Najlepszy patent na czyszczenie fug
Autor: Getty Images Mieszam 2 składniki i brud schodzi bez szorowania. Najlepszy patent na czyszczenie fug

Czym wyczyścić fugi, w których osadziły się brud i pleśń? Wcale nie musisz ślęczeć godzinami na kolanach, żeby uporać się z trudnymi zabrudzeniami na fugach, w tym z niebezpieczną szczególnie dla małych dzieci pleśnią. Wystarczy pół szklanki produktu, który na pewno masz w kuchni, oraz dużo cierpliwości.

Producenci chemii domowej zawsze informują o środkach bezpieczeństwa, jakie powinniśmy zachować używając ich wyrobów, ale my - zabiegani w codziennym życiu - często o nich zapominamy. Dlatego dla bezpieczeństwa własnego i domowników - szczególnie, jeśli na pokładzie mamy małe dziecko - lepiej postawić na mniej błyskawiczne, ale za to bardziej bezpieczne sposoby sprzątania.

Czym wyczyścić fugi na podłodze i w łazience?

Czyszczenie fug w łazience nie należy do najłatwiejszych zadań. Zwłaszcza gdy mowa o sprzątaniu płytek przy wannie lub kabinie prysznicowej i czyszczeniu brudu, który osiada w fugach. To zmora niemal każdego, bo doczyszczenie tych wąskich przestrzeni z osadu mydła, kamienia, brudu i pleśni czasem wręcz graniczy z cudem.

Czyszczenie fug nie jest ani łatwe, ani przyjemne. Ale konieczne, jeśli nie chcemy, by rozwinęły się na nich bakterie i pleśń. Nie ma nic gorszego niż pokryte zielono-szarym nalotem przestrzenie pomiędzy płytkami. Doczyszczenie ich jest trudne, dlatego lepiej nie dopuszczać do takiej sytuacji i regularnie myć łazienkę. Zaleca się robić to przynajmniej jeden raz w tygodniu.

Czy kupa ze śluzem oznacza, że dziecko ma alergię?

Jak wyczyścić płytki i fugi?

Skuteczne okazują się domowe sposoby, które mają tę zaletę, że są w pełni naturalne i bezpieczne. Dzięki temu mogą stosować je kobiety w ciąży albo mamy, które mają w domu małe dzieci. Domowe środki czystości nie mają chemicznego zapachu, nie są tak żrące jak "sklepowa chemia", dlatego można je wykorzystywać do sprzątania całego mieszkania, w tym łazienki.

Aby cieszyć się czystymi fugami, wystarczy do 200 ml ciepłej wody dodać 100 ml octu. Taki roztwór należy wymieszać i nanieść na fugi. Następnie zostawić go na kilkanaście minut, a później umyć fugi jak zawsze. Ocet rozpuści wszystkie zabrudzenia, a fugi będą idealnie czyste i lśniące.

Jak domowym sposobem wyczyścić fugi?

Innym domowym sposobem jest przygotowanie pasty z sody oczyszczonej. Sodę oczyszczoną mieszamy z odrobiną ciepłej wody i octu (uwaga na reakcję, do której dochodzi w momencie mieszania sody i octu!). Gotową papkę nakładamy na fugi i czekamy kwadrans lub dłużej, jeśli zabrudzenia są wyjątkowo uciążliwe. Po tym czasie przecieramy przestrzenie między płytkami gąbką.

Pamiętajmy, aby w czasie sprzątania trzymać dzieci z dala od środków czystości, a po umyciu fug dokładnie umyć podłogę, by nie pozostały na niej resztki sody i octu, które małe dziecko mogłoby włożyć do ust. To mogłoby się skończyć dla niego bólem brzucha.

Regularne czyszczenie fug jest bardzo ważne. Pleśń może być niebezpieczna, zwłaszcza dla dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych. Pleśń wytwarza mykotoksyny, które mogą kumulować się w organizmie i przyczyniać do rozwoju chorób onkologicznych. Zarodniki pleśni mogą mieć związek również z białaczką.

Czytaj: Jak sensownie zaplanować świąteczne porządki?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza