„Czyściciel ciała” to roślina, którą warto zebrać wiosną. Działa na kurzajki i trądzik jak nic innego

2024-05-06 15:59

Koło tej rośliny nie opłaca się przechodzić obojętnie. Uznaje się ją za chwast, a „jaskółcze ziele”, zwane też "czyścicielem ciała" to zbawienie dla skóry. Uleczy trądzik i kurzajki. Jak rozpoznać i jak wykorzystać niezwykłe właściwości glistnika?

Glistnik
Autor: Getty Images Uznaje się ją za chwast, a „jaskółcze ziele” to zbawienie dla skóry

Glistnik to roślina osiągająca około 50 cm wysokości. Zna ją większość z nas, jednak zazwyczaj przechodzimy koło niej obojętnie, nie doceniając jej niezwykłych właściwości.

Co ciekawe, roślina ta rozsiewana jest w większości przypadków przez mrówki, które żywią się nasionami glistkika, część roznosząc przy okazji po łąkach, lasach, w pasach zieleni przy drogach, czy też w okolicach krzewów i drzew w parkach. Glistnik lubi miejsca wilgotne i lekko zacienione, więc to w takich terenach warto go poszukiwać. Tylko właściwie dlaczego warto się nim zainteresować?

Zobacz też: Od zadrapania, kurzajki aż do sepsy. Mama ostrzega: nigdy nie lekceważ czerwonej linii

Spis treści

  1. Nie przechodź koło niego jak koło chwastu
  2. Jak rozpoznać glistnik?
  3. Jak wykorzystać glistnik?
  4. Kiedy najlepiej zbierać glistnik?
  5. Na co uważać stosując glistnik?
Zioła w domu i na balkonie

Nie przechodź koło niego jak koło chwastu

O drogocennych właściwościach glistnika, na swoim profilu @ziolowa_krolowa napisała fitoterapeutka Agnieszka Skowerska.

- Sok pozyskiwany z łodygi tej rośliny to najskuteczniejszy, naturalny sposób na pozbycie się kurzajek. Jego działanie potwierdzono w badaniach i stanowi składnik preparatów aptecznych na brodawki wirusowe. Mowa o glistniku jaskółcze ziele, który wykazuje działanie przeciwwirusowe w stosunku do wirusa HPV, który powoduje pojawienie się zmian skórnych, zwanych potocznie kurzajkami - mówi ekspertka.

Jak się jednak okazuje, nie tylko walczący z kurzajkami powinni zainteresować się tą rośliną.

- Glistnik pomoże Wam również zwalczyć inne dolegliwości skórne, takie jak trądzik, egzemę czy łuszczycę. To z uwagi na jego działanie przeciwzapalne oraz przyspieszające regenerację skóry. Nie bez powodu roślina ta w medycynie ludowej określana jest jako „czyściciel ciała” - dodała w swoim poście @ziolowa_krolowa.

Jak rozpoznać glistnik?

Oprócz wysokości około 50 cm, w porywach do 1 m, glistnik charakteryzują też drobne, żółte kwiatki. Jego listki są pierzaste, karbowane i mają intensywny, jasnozielony kolor. W rozpoznaniu istotny jest też korzeń glistnika. Jest ciemnobrązowy, a po przełamaniu zauważalny jest żółtoczerwony kolor w środku. 

Jak wykorzystać glistnik?

Z rośliny można przygotować maść lub olejek do zastosowania na skórę. Zbiory należy dokładnie umyć i wysuszyć, a następnie pokroić. Kolejny krok to zalanie ziela spirytusem i odstawienie na 10-15 minut. Na koniec mieszamy glistnik z lekko podgrzanym tłuszczem. Może być to smalec, ale też masło shea. 

Proporcje to:

  • 2 duże garście glistnika;
  • 80 ml spirytusu;
  • 300 g tłuszczu.

Kiedy najlepiej zbierać glistnik?

Wiosna i wczesne lato to najlepszy czas na pozyskiwanie glistnika. Wówczas obecność białek wiążących się do DNA i RNA o charakterze nukleaz jest najwyższa. 

- Obecność tych białek jest markerem aktywności nukleolitycznej w soku mlecznym. Ta aktywność jest najwyższa w ekstrakcie roślin kwitnących w maju i czerwcu, niższa w roślinach zebranych jesienią - wyjaśnia w swim badaniu wirusolog, prof. Robert Nawrot, którego wieloletnie badania nad sokiem z glistnika pokazują coraz dokładniej, że potrafi on zabijać wirusy, bakterie, grzyby, a nawet komórki nowotworowe.

Na co uważać stosując glistnik?

W dawniejszych źródłach pisano o stosowaniu glistnika także na schorzenia siatkówki i rogówki, oraz o działaniu wewnętrznym  w walce z problemami od strony układu pokarmowego. Dziś wiele źródeł potwierdza jedynie bezpieczeństwo stosowania na skórę, uznając glistnik stosowany wewnętrznie za truciznę, a jego sok mleczny jako potencjalnie drażniący oczy. 

Warto zaznaczyć, że ciąża i karmienie piersią są przeciwwskazaniami do stosowania glistnika. Wielu fitoterapeutów poleca go jednak do stosowania zewnętrznego dla dzieci w przypadku dolegliwości skórnych. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza