Od zadrapania, kurzajki aż do sepsy. Mama ostrzega: nigdy nie lekceważ czerwonej linii

2022-03-04 10:26

Zaczyna się niewinnie. Które dziecko nie miewa na skórze zadrapań, otarć? To norma i właśnie dlatego często je bagatelizujemy. Zdarza się jednak, że takie drobne skaleczenia mogą skończyć się poważną infekcją wymagającą antybiotykoterapii. Zbagatelizowane wywołają nawet sepsę...

Zakażenie rany
Autor: Getty Images Czerwona pręga na ciele dziecka - co robić?

Im starsze dziecko, tym mniej zwracamy uwagi na kolejne pojawiające się zadrapania, otarcia skóry - traktujemy je jak uroki dzieciństwa i efekty beztroskiej zabawy. I dobrze, bo nie ma co popadać w paranoję. Jeśli jednak wokół ranki pojawi się czerwony rumień i pręga - czym prędzej udaj się do lekarza. Doszło do zakażenia skóry, liczy się czas, w innym wypadku może dojść do bardzo groźnych powikłań. 

Dowiedz się: 10 popularnych mitów na temat pierwszej pomocy

Spis treści

  1. Czerwona pręga - czy to rzeczywiście zakażenie krwi?
  2. Czerwona pręga - historie mam
Sepsa u dzieci

Czerwona pręga - czy to rzeczywiście zakażenie krwi?

O czerwonej prędze przy zakażeniu ran możemy przeczytać w internecie straszne rzeczy - "zakażenie krwi", "czerwona linia śmierci". W rzeczywistości czerwona pręga rozpoczynająca się w miejscu uszkodzonej skóry to objaw świadczący o szerzeniu się zakażenia drogą naczyń chłonnych.

Rumień zawsze należy pokazać lekarzowi - być może wystarczy jedynie oczyszczenie rany, lub podanie antybiotyku miejscowego w maści. Gdy jednak u dziecka wystąpią objawy takie jak gorączka - niezbędny może okazać się antybiotyk doustny. Gorączka świadczy bowiem o ogólnoustrojowym szerzeniu się drobnoustrojów, które, przy osłabieniu organizmu dziecka, wywołać moga nawet sepsę, czyli bezpośrednie zagrożenie życia.

Dowiedz się: Soda oczyszczona na skręcenia i opuchliznę. Jak stosować?

Czasami oprócz antybiotykoterapii, lekarze zalecają także podanie zastrzyków przeciwko tężcowi. 

Czerwona pręga - historie mam

We wszystkich przypadkach, które znaleźć możemy w internecie, historia zakażenia skóry zaczyna się niewinnie. Jedne mamy piszą o zakażeniu po zdarciu skóry w wyniku przewrócenia, inne o wyrawniu przez dziecko skórki koło paznokcia, jeszcze inne o lekkim rozdrapaniu rany po ukąszeniu komara. Większość tych błahych przypadków, wbrew pozorom jest groźna i kończy się antybiotykoterapią.

Czytaj też: Pomoc przy otarciu, skaleczeniu, krwotoku z nosa, drzazdze. Jak udzielić dziecku pomocy?

Równie niewinnie zaczęło się u córki jednej z naszych redaktorek. U 6-latki zakażenie wdało się w, wydawać by się mogło, zagojone miejsce po kurzajce. 

Byliśmy mniej więcej tydzień po zakończonym leczeniu kurzajki. Któregoś ranka, w drodze do szkoły, córka napomknęła, że boli ją stopa. Ból ustąpił, więc spędziła cały dzień w szkole. Popołudniu, na dodatkowych zajęciach tanecznych nie chciała ćwiczyć, bo bolała ją noga. W domu mówiła, że słabo się czuje, więc pomogłam jej w przebieraniu i zamarłam. Na stopie, w miejscy kurzajki pojawił się rumień, a od niego, koło kostki prowadziła czerwona pręga. Był wieczór, więc została nam wizyta na nocnej pomocy lekarskiej. W drodze, która zajęła nam nie więcej jak pół godziny, córka zdążyła dostać gorączki 39,1` i zwymiotować. Skończyło się 2-tygodniową antybiotykoterapią. Lekarz powiedział, że dobrze że tak szybko przyjechaliśmy.

zakażenie skóry
Autor: Archiwum prywatne Czerwona pręga przy zakażeniu od kurzajki

Przeczytaj też: Jak opatrzyć dziecko po ZRANIENIU?

Co zrobić, gdy dziecko otarło kolano, nabiło sobie guza, skaleczyło się?

Udaj się do lekarza, gdy:

Jeśli zauważysz wokół uszkodzonej skóry te objawy, nie zwylekaj z udaniem się do lekarza:

  • Rana coraz bardziej boli, puchnie, robi się czerwona i gorąca.
  • Z rany wydobywa się ropa.
  • Od rany odchodzą czerwonawe pręgi.
  • Węzły chłonne na szyi, w dołach pachowych i pachwinach są wrażliwe na dotyk.
  • Występuje gorączka.
  • Pojawiają się poty, dreszcze, pragnienie.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza