Od zadrapania, kurzajki aż do sepsy. Mama ostrzega: nigdy nie lekceważ czerwonej linii

2022-03-04 10:26

Zaczyna się niewinnie. Które dziecko nie miewa na skórze zadrapań, otarć? To norma i właśnie dlatego często je bagatelizujemy. Zdarza się jednak, że takie drobne skaleczenia mogą skończyć się poważną infekcją wymagającą antybiotykoterapii. Zbagatelizowane wywołają nawet sepsę...

Zakażenie rany
Autor: Getty Images Czerwona pręga na ciele dziecka - co robić?

Im starsze dziecko, tym mniej zwracamy uwagi na kolejne pojawiające się zadrapania, otarcia skóry - traktujemy je jak uroki dzieciństwa i efekty beztroskiej zabawy. I dobrze, bo nie ma co popadać w paranoję. Jeśli jednak wokół ranki pojawi się czerwony rumień i pręga - czym prędzej udaj się do lekarza. Doszło do zakażenia skóry, liczy się czas, w innym wypadku może dojść do bardzo groźnych powikłań. 

Dowiedz się: 10 popularnych mitów na temat pierwszej pomocy

Spis treści

  1. Czerwona pręga - czy to rzeczywiście zakażenie krwi?
  2. Czerwona pręga - historie mam
Sepsa u dzieci

Czerwona pręga - czy to rzeczywiście zakażenie krwi?

O czerwonej prędze przy zakażeniu ran możemy przeczytać w internecie straszne rzeczy - "zakażenie krwi", "czerwona linia śmierci". W rzeczywistości czerwona pręga rozpoczynająca się w miejscu uszkodzonej skóry to objaw świadczący o szerzeniu się zakażenia drogą naczyń chłonnych.

Rumień zawsze należy pokazać lekarzowi - być może wystarczy jedynie oczyszczenie rany, lub podanie antybiotyku miejscowego w maści. Gdy jednak u dziecka wystąpią objawy takie jak gorączka - niezbędny może okazać się antybiotyk doustny. Gorączka świadczy bowiem o ogólnoustrojowym szerzeniu się drobnoustrojów, które, przy osłabieniu organizmu dziecka, wywołać moga nawet sepsę, czyli bezpośrednie zagrożenie życia.

Dowiedz się: Soda oczyszczona na skręcenia i opuchliznę. Jak stosować?

Czasami oprócz antybiotykoterapii, lekarze zalecają także podanie zastrzyków przeciwko tężcowi. 

Czerwona pręga - historie mam

We wszystkich przypadkach, które znaleźć możemy w internecie, historia zakażenia skóry zaczyna się niewinnie. Jedne mamy piszą o zakażeniu po zdarciu skóry w wyniku przewrócenia, inne o wyrawniu przez dziecko skórki koło paznokcia, jeszcze inne o lekkim rozdrapaniu rany po ukąszeniu komara. Większość tych błahych przypadków, wbrew pozorom jest groźna i kończy się antybiotykoterapią.

Czytaj też: Pomoc przy otarciu, skaleczeniu, krwotoku z nosa, drzazdze. Jak udzielić dziecku pomocy?

Równie niewinnie zaczęło się u córki jednej z naszych redaktorek. U 6-latki zakażenie wdało się w, wydawać by się mogło, zagojone miejsce po kurzajce. 

Byliśmy mniej więcej tydzień po zakończonym leczeniu kurzajki. Któregoś ranka, w drodze do szkoły, córka napomknęła, że boli ją stopa. Ból ustąpił, więc spędziła cały dzień w szkole. Popołudniu, na dodatkowych zajęciach tanecznych nie chciała ćwiczyć, bo bolała ją noga. W domu mówiła, że słabo się czuje, więc pomogłam jej w przebieraniu i zamarłam. Na stopie, w miejscy kurzajki pojawił się rumień, a od niego, koło kostki prowadziła czerwona pręga. Był wieczór, więc została nam wizyta na nocnej pomocy lekarskiej. W drodze, która zajęła nam nie więcej jak pół godziny, córka zdążyła dostać gorączki 39,1` i zwymiotować. Skończyło się 2-tygodniową antybiotykoterapią. Lekarz powiedział, że dobrze że tak szybko przyjechaliśmy.

zakażenie skóry
Autor: Archiwum prywatne Czerwona pręga przy zakażeniu od kurzajki

Przeczytaj też: Jak opatrzyć dziecko po ZRANIENIU?

Co zrobić, gdy dziecko otarło kolano, nabiło sobie guza, skaleczyło się?

Udaj się do lekarza, gdy:

Jeśli zauważysz wokół uszkodzonej skóry te objawy, nie zwylekaj z udaniem się do lekarza:

  • Rana coraz bardziej boli, puchnie, robi się czerwona i gorąca.
  • Z rany wydobywa się ropa.
  • Od rany odchodzą czerwonawe pręgi.
  • Węzły chłonne na szyi, w dołach pachowych i pachwinach są wrażliwe na dotyk.
  • Występuje gorączka.
  • Pojawiają się poty, dreszcze, pragnienie.