Jak uprać plecak w pralce? O tych kilku zasadach musisz pamiętać, a posłuży lata

2024-06-21 14:50

Szkolny plecak musi znieść wiele: niejedno lądowanie na brudnym korytarzu, ocieranie o ściany, stare kanapki, zgniecionego banana i jeszcze wiele innych przygód. Jeśli go regularnie nie czyścimy, pod koniec roku szkolnego może być w naprawdę opłakanym stanie. Da się jednak go skutecznie wyczyścić ręcznie, a czasami nawet uprać w pralce.

Jak uprać plecak w pralce? O tych kilku zasadach musisz pamiętać, a posłuży lata
Autor: Getty images Jak uprać plecak w pralce? O tych kilku zasadach musisz pamiętać, a posłuży lata

By na koniec roku szkolnego plecak nie wyglądał jak ostatnie nieszczęście, warto regularnie dbać o jego czystość i na bieżąco usuwać plamy. Doskonale sprawdzą się w tym zadaniu mokre chusteczki. Czasem, gdy zdarzy się wpadka np. z bananem, chusteczki jednak nie wystarczą i plecak trzeba poddać większym zabiegom. Wtedy pojawia się pytanie, jak bezpiecznie uprać plecak? Czy prać w pralce czy jednak ręcznie?

Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?

Jak uprać plecak w pralce?

Niestety nie każdy plecak da się uprać w pralce. To czy taki zabieg jest w ogóle możliwy, zależy od zaleceń producenta. Informację na ten temat znajdziemy na metce produktu. Gdy metka jest np. nieczytelna lub została wycięta, musimy podjąć sami decyzję według własnej intuicji i przekonania. Generalna zasada prania plecaków w pralce brzmi, by robić to w jak najniższej temperaturze (najlepiej 30 stopni) – najlepiej w tzw. trybie ręcznym i bez wirowania. Należy także pamiętać, by nie suszyć plecaków w suszarkach bębnowych.

Przed wrzuceniem plecaka do pralki należy zajrzeć do każdej kieszonki i wyjąć wszystkie rzeczy. Dobrze też wytrzepać z jego środka cały piasek, który wnika we włókna tkaniny po wielokrotnym lądowaniu plecaka na podłodze lub ziemi. Gdy jest taka możliwość, warto przewrócić plecak na lewą stronę. Dobrą praktyką także jest pranie plecaka w specjalnym worku do prania takim jak pierze się np. staniki.

Ręczne pranie plecaka

Plecaki, których producenci nie zalecają prania w pralce, należy wyprać ręcznie w delikatnym detergencie lub mydle. Jeśli plecak ma widoczne plamy, warto użyć specjalnego mydła do odplamiania – potrafi zdziałać prawdziwe cuda! Plecak namaczamy w wodzie z mydłem lub płynem i pozostawiamy na 15-20 minut. Jeśli na tkaninie są tłuste plamy do takiej kąpieli warto dodać nieco płynu do mycia naczyń. Pranie oczywiście kończymy dokładnym wypłukaniem plecaka.

Jak bezpiecznie wysuszyć plecak?

Plecak należy suszyć nie wystawiając go na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, w przeciwnym razie możemy narazić go na wyblaknięcie. Susząc plecak w cieniu na suszarce, należy odsunąć wszystkie jego kieszenie i pozostawić w miejscu, gdzie jest przewiew. Suszenie na świeżym powietrzu sprawi, że będzie ładnie i świeżo pachniał.

Co ważne - w trakcie prania plecaka może dojść do usunięcia jego warstwy ochronnej, która sprawia, że powłoka jest wodoodporna. Warto zatem ponowić impregnację. Usługę taką można wykonać w dowolnym sklepie obuwniczym lub kupić impregnat i zrobić to samemu.