Jak usunąć plamy ze szminki i podkładu?

2019-12-10 10:30

Plamy z kosmetyków są dość częstymi gośćmi, nie tylko na męskich ubraniach. Niestety, spranie śladów szminki czy podkładu z ulubionej bluzki jest dość pracochłonne. Jak skutecznie zrobić to domowymi sposobami? Podpowiadamy.

Jak usunąć plamy ze szminki i podkładu
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jak usunąć plamę ze szminki?
  2. Jak usunąć plamę z podkładu?
  3. Jak usunąć ślady kredki do oczu z ubrań?
  4. Jak usunąć plamę z lakieru do paznokci?
  5. Przed usuwaniem plamy!

Plamy z kosmetyków kolorowych: podkładu czy pomadki do ust, należą do jednych z najtrudniej usuwalnych plam. Możesz jednak spróbować wywabić plamę w domu, korzystając z dostępnych środków chemicznych - tanio, szybko i bezpiecznie.

Jak usunąć plamę ze szminki?

W przypadku tkanin, które można prać, w zaplamione szminką miejsce wetrzyj trochę mydła albo płynu do mycia naczyń. Następnie pocieraj materiał w dłoniach, aż do usunięcia plamy. Spłucz tkaninę i upierz ubranie tak jak zwykle.

Ubrania z białej bawełny powinnaś najpierw nasączyć eterem, a następnie czystym alkoholem. Z kolei w przypadku kolorowych ubrań wykonanych z jedwabiu, czyść je szmatką zwilżoną w spirytusie denaturowanym.

Ubrania nienadające się do prania powinnaś potraktować innym środkiem - najlepiej zwilżyć plamę denaturatem.

Jak usunąć plamę z podkładu?

Podkład znajduje się na pierwszym miejscu najtrudniej usuwalnych plam na ubraniach, ale nie załamuj z tego powodu rąk, bo usunięcie takiego zabrudzenia nie jest niemożliwe. Spróbuj usunąć plamę, pocierając ją tamponem zwilżonym w spirytusie, benzynie ekstrakcyjnej, zmywaczu do paznokci lub w zwykłym acetonie.

>> Sposoby na plamy z potu i antyperspirantu

>> Wywabianie plam z krwi. To proste!

>> Czym wywabić plamy z owoców?

Jak usunąć ślady kredki do oczu z ubrań?

Kredkę do oczu bardzo prostym sposobem usuniesz ze wszystkich rodzajów tkanin, niezależnie czy naturalnych, czy też sztucznych. Wystarczy, że zmyjesz ją tamponem zwilżonym w amoniaku (10%). Pocieraj plamę aż do skutku, a następnie upierz ubranie tak jak zwykle.

Jak usunąć plamę z lakieru do paznokci?

Plamę z lakieru do paznokci usuniesz za pomocą acetonu (3%). Jak? Zwilż szmatkę w tym roztworze i tamponuj plamę aż do osiągnięcia pożądanego skutku. Takim sposobem możesz czyścić w zasadzie wszystkie tkaniny oprócz jedwabi octanowych.

Przed usuwaniem plamy!

Pamiętaj, że wymienione wyżej środki mają bardzo silne działanie chemiczne. Większość tkanin jest na nie nieodporna. Zanim zdecydujesz się usunąć plamę którymkolwiek z proponowanych sposobów, wypróbuj go na niewidocznym skrawku materiału. Jeżeli plamy w dalszym ciągu nie znikną oddaj ubranie do pralni chemicznej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza