Plamy z potu i antyperspirantu - jak je usunąć?

2019-12-10 9:39

Najważniejsze przy wywabianiu trudnych plam z ubrań jest natychmiastowe działanie. Zawsze reaguj zanim plamy wnikną w tkaninę, gdyż wtedy łatwiej będzie ci je usunąć. Podobnie postępuj z plamami z potu i antyperspirantu.

Jak usunąć plamy z potu
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Lepiej zapobiegać
  2. Usuwanie plam z białych koszul i bluzek
  3. Usuwanie plam z ubrań kolorowych

W gorące dni większość z nas nie wyobraża sobie życia bez dobrego antyperspirantu. Ale stosowanie tego kosmetyku nie jest pozbawione wad. Skutkami natychmiastowymi są białe smugi na czarnych lub kolorowych bluzkach (jeśli nie uważamy przy zakładaniu bluzki), długotrwałymi – brzydkie plamy z antyperspirantu zmieszanego z potem pod pachami.

Plamy takie są najbardziej widoczne na białych i jasnych tkaninach. I nie znikają po normalnym praniu, również po użyciu reklamowanych odplamiaczy czasem zostają, nieznacznie tylko jaśniejsze. Jak wywabić plamy z antyperspirantu?

Jak walczyć z nadmiernym poceniem?

Lepiej zapobiegać

Plamy z antyperspirantu będą pojawiać się rzadziej, jeśli będziesz zakładać ubranie dopiero gdy on wyschnie pod pachami. Można też kupić specjalne wkładki chroniące ubrania przed antyperspirantem – przyklejasz je do koszulki czy bluzki po wewnętrznej stronie pod pachami. Są cieniutkie i zupełnie niewidoczne, a dobrze spełniają swoje zadanie.

Najlepszym sposobem na pozbycie się takich plam jest zapieranie ich bezpośrednio po zdjęciu bluzki lub tuż przed włożeniem jej do pralki. Przed każdym włożeniem do pralki bluzki lub koszulki, na której porobiły się plamy z antyperspirantu, zapierz ją w szarym mydle. Dzięki temu plamy będą usuwane na bieżąco. Usuwanie starych plam z antyperspirantu bowiem jest trudne, do tego niedokładnie usunięty antyperspirant nie tylko brzydko wygląda, ale też może niszczyć tkaniny, nawet doprowadzić do podziurawienia pod pachami.

>> Jak usunąć plamy ze szminki i z podkładu?

>> Jak usunąć plamy z trawy?

>> Jak usunąć plamy z curry?

>> Jak usunąć plamy z jajka?

Jeżeli chcesz wywabić już powstałe plamy ze swoich ulubionych ubrań nie musisz stosować wybielaczy i odplamiaczy. Przedstawiamy domowe sposoby na usunięcie plam z potu i antyperspirantu z bluzek oraz koszul.

Usuwanie plam z białych koszul i bluzek

Na tych ubraniach antyperspirant pozostawia nieestetycznie wyglądające żółte plamy pod pachami, które są bardzo trudne do usunięcia. Jest jednak na to kilka domowych, skutecznych sposobów.

  • Sporządź pastę z kilku łyżeczek soli i sody oczyszczonej (ilość w zależności od wielkości plamy) oraz odrobiny wody. Następnie nałóż pastę na plamę, pozostaw na 15 minut, następnie spłucz i namocz ubranie. Wypierz bluzkę w pralce.
  • Sporządź roztwór z wody utlenionej (3%) i ciepłej wody w proporcji 1 do 3. Do roztworu dołóż kropelkę amoniaku i ćwierć łyżeczki octu, namocz plamę roztworem, a po kilkunastu minutach spłucz i wypierz w pralce.
  • Natrzyj plamy pastą do zębów, której głównym składnikiem jest soda oczyszczona. Po kilku minutach wypłucz pastę i wypierz jak zwykle.
  • Sporządź roztwór z amoniaku, letniej wody (1 łyżeczka amoniaku na 1 litr wody) i płatków mydlanych. Zapierz, następnie upierz jak zwykle. Możesz w ten sposób odplamiać również delikatne i kolorowe tkaniny.

Usuwanie plam z ubrań kolorowych

W przypadku ubrań kolorowych powinnaś postąpić zupełnie inaczej, gdyż wymienione wyżej sposoby mogą niestety wywabić kolor. Jednak i w tym przypadku mamy dla ciebie kilka rad.

  • Na większość plam pomaga roztwór wody i octu, w proporcji 1:1. Najpierw przetrzyj plamę ściereczką zamoczoną w przygotowanym roztworze, następnie przepłucz bluzkę i upierz jak zwykle.
  • Ubrania z kolorowej bawełny odplamisz piorąc je w wodzie z octem. Musisz jednak zachować odpowiednie proporcje, na 3 litry wody przypadają bowiem 4 łyżeczki octu.
  • Tkaniny jedwabne odpierzesz mocząc kilka minut plamę w wodzie z dodatkiem płatków mydlanych. Następnie przez kolejne kilka minut mocz ją w wodzie z dodatkiem amoniaku.

Pamiętaj jednak, że zanim podejmiesz próbę usuwania plam wypróbuj wybraną przez siebie metodę na niewidocznym skrawku ubrania, żeby upewnić się, że nie zniszczysz swojego stroju.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza