Jak wyczyścić buty z soli? Ten domowy sposób sprawdzi się nawet na nubuku i zamszu

2024-01-15 11:32

Sól drogowa, którymi masowo posypywane są zimą chodniki wyjątkowo niszczy buty, a przy tym nieestetycznie wygląda. Czy prędzej jednak zadziałamy, tym większą mamy szansę na sukces, zwłaszcza w przypadku tak trudnych w konserwacji materiałów jak nubuk czy zamsz.

Jak wyczyścić buty z soli? Tak sprawisz, że dziecięce śniegowce będą jak nowe
Autor: Getty Images Jak wyczyścić buty z soli? Tak sprawisz, że dziecięce śniegowce będą jak nowe

W Polsce zimą typową, znaną wszystkim pogodą są roztopy w ciągu dnia i spore przymrozki w nocy i o poranku. Nic dziwnego, że w taką pogodę dla bezpieczeństwa mieszkańców, chodniki są sypane solą. Sprawia to jednak, że w chwili dodatnich temperatur, brodząc w topiącym się śniegu, nie mam możliwości, by nie ubrudzić butów solą. Zwłaszcza w przypadku dzieci, które kochają biegać i skakać w każdych warunkach pogodowych, nie zważając na czystość ubrania.

Jak w takiej sytuacji poradzić sobie z okropnymi zaciekami z soli?

Zobacz też: Robię "X" na podeszwie buta i nie martwię się ślizgawicą. Pół minuty i gotowe

Spis treści

  1. Jak wyczyścić sól z zamszowych butów?
  2. Jak wyczyścić sól z butów ze skóry licowej?
  3. Jak wyczyścić sól z butów z tworzywa syntetycznego?
Piękna zima w Warszawie. Spadło kilka centymetrów śniegu

Jak wyczyścić sól z zamszowych butów?

Białe nieestetyczne zacieki z soli drogowej szczególnie trudno wyczyścić z nieco chropowatej powierzchni skóry nubukowej i zamszowej. Tu warto podziałać szybko, ponieważ zaschnięta sól jest dużo trudniejsza do wyczyszczenia, tak jakby wżerała się w buty. 

W przypadku tak trudnej struktury jaką jest zamsz, typowy chociażby dla butów typu Emu, w których chodzi mnóstwo dzieci, nastolatków i ich mam, ze względu na wygodę, najlepiej wypróbować znany domowy sposób, jaki jest roztwór wody z octem. Przygotowujemy go w proporcji 1:1 i maczamy w nim miękką, najlepiej silikonową szczoteczkę, taką jaką zazwyczaj czyści się zamsz ze zwykłego kurzu. Po wyschnięciu, po soli powinno nie być ani śladu. Podobnie czyści się buty wykonane z nubuku. 

Jak wyczyścić sól z butów ze skóry licowej?

Skóry licowej nie należy pocierać szczoteczkami, aby nie zniszczyć i nie porysować jej struktury. Ten sam roztwór wody z octem wykorzystajmy zatem czyszcząc skórę gąbeczką zamoczoną w płynie. Skórę licową czyści się łatwiej, więc zwykłe przetarcie powinno wystarczyć.

Jak wyczyścić sól z butów z tworzywa syntetycznego?

Tu warto zastanowić się, z czego wykonane jest obuwie. To gumowe, wystarczy obmyć ciepłą wodą z kranu. Jeśli jednak buty ubrudzone solą to bardziej profesjonalne obuwie trekkingowe, warto nabyć specjalny płyn do czyszczenia polecany przez producenta. Dzięki temu nie uszkodzimy delikatnych membran, z których wykonane jest obuwie, a które zapewniają mu chociażby nieprzemakalność. 

Przeczytaj: Nie zanoś kurtki puchowej do pralni. Ten prosty trik sprawi, że zaoszczędzisz, a puch nie zbije się

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza