Sprzątanie bez detergentów: jak robić porządki w stylu eko?

Jeśli jesteś w ciąży, nie dla ciebie silne detergenty. Podobne efekty możesz jednak osiągnąć, stosując naturalne składniki, czyli sprzątając bez detergentów. Sprawdź, jak robić porządki w ciąży w stylu eko?

SPRZĄTANIE W CIĄŻY: przyszłe mamy powinny uważać na środki czystości!

i

Autor: _miesiecznik_mjakmama Przyszłe mamy muszą uważać na środki czystości do sprzątania

Sprzątanie bez detergentów jest tera modne. Coraz więcej jest osób, zwłaszcza małych dzieci, uczulonych na chemiczne składniki proszków do prania czy płynów do mycia podłóg.

Rośnie też świadomość ludzi dotycząca szkodliwości detergentów dla środowiska: w końcu każdy płyn do mycia naczyń trafi wraz ze ściekami do rzeki i gleby.

Ale porządki w stylu eco jest zalecane szczególnie przyszłym mamom. Jeśli spodziewasz się dziecka, nie wszystkie środki możesz stosować. Nie tylko dlatego, że ich wpływ na ciążę i na płód nie jest znany, bo nikt go nie badał.

Chemiczne substancje znajdujące się w preparatach do czyszczenia mogą teraz podrażniać skórę, a ich zapach przyprawiać o mdłości. Na szczęście można inaczej.

Spis treści:

  1. Detergenty z kuchni
  2. Dlaczego naturalne detergenty działają?
  3. Przepisy na naturalne detergenty

Detergenty z kuchni

Alternatywą, jaka nasuwa się jako pierwsza, są ekologiczne preparaty do czyszczenia – niestety, ciągle dość drogie i sprzedawane przede wszystkim przez internet.

Dlatego przyszłe mamy chętnie sięgają po bezpieczne dla ciąży i naturalne środki czyszczące, które można wykonać w domu. Szaleństwo? Niekoniecznie. Jeśli się zastanowimy, to nasze babcie robiły to od zawsze.

Na dodatek substancji do wykonania domowych detergentów wcale nie sprowadzały z drugiego końca świata za pośrednictwem internetu (którego wówczas nie było), ale znajdowały je we własnym domu, zwłaszcza w kuchni.

Tak samo możesz zrobić i ty, bo w twoich szafkach znajdują się wszystkie składniki niezbędne do wykonania własnego odplamiacza czy płynu do toalety. Co ważne, taki preparat będzie nie tylko bezpieczny dla ciebie, twojej rodziny oraz dla środowiska, ale będzie też skuteczny. Co więc będzie ci potrzebne?

Porządek w pokoju – jak nauczyć dziecko sprzątania po sobie?

Dlaczego naturalne detergenty działają?

W ogromnej większości przepisów na domowe detergenty znajdują się pewne stałe, „żelazne” składniki. To ocet, soda, sok z cytryny (lub kwasek cytrynowy), woda utleniona oraz sól. Zarówno sok z cytryny, jak i soda to substancje, które mają określone właściwości chemiczne.

Jak łatwo zauważyć, wszystkie te substancje można znaleźć w każdej kuchni, a jeśli nie – to w najbliższym sklepie spożywczym, ewentualnie w aptece. Działanie tych substancji jest sprawdzone wielowiekową praktyką gospodyń domowych, a potwierdzone w ostatnich dekadach przez naukę.

  • Sok z cytryny ma działanie wybielające. W przypadku cytryny cechą pozwalającą na usuwanie zabrudzeń jest niskie pH oraz zdolność do rozbijania cząsteczek brudu.
  • Ocet natomiast zawiera kwasy, które zabijają drobnoustroje, a jednocześnie mają właściwości rozdrabniające kamień i rozpuszczające tłuszcz.
  • Działanie sody opiera się na jej właściwościach żrących, dlatego wodorowęglan sodu doskonale usuwa tłuste plamy i wybiela zabrudzenia.
  • Woda utleniona, czyli nadtlenek wodoru, utlenia barwniki organiczne: ma działanie wybielające i likwidujące plamy.
  • Sól kuchenna, czyli chlorek sodu, nie tylko czyści, lecz także odkaża oraz ściera.

Warto zaznaczyć, że wszystkie cechy wymienionych składników są naturalne, a przez to stosunkowo bezpieczne. Zapach octu szybko się ulatnia i nie jest toksyczny, a soda jest substancją, którą można nawet spożywać (to składnik proszku do pieczenia), nie jest więc szkodliwa dla organizmu.

Mimo to używając tych składników, należy zachować ostrożność, zwłaszcza łącząc je ze sobą. Tak jest w przypadku octu i wody utlenionej – połączenie tych płynów wywołuje reakcję, której produktem jest silnie drażniąca i żrąca substancja.

Czytaj: Przepis na żel dezynfekujący - możesz zrobić go w domu

Ekologiczna wyprawka dla noworodka: co powinno się w niej znaleźć?

Przepisy na naturalne detergenty

  • Płyn do mycia wszystkich powierzchni (w tym szklanych): pół szklanki octu winnego i dwie szklanki wrzątku (opcjonalnie olejek eteryczny) wymieszać, poczekać, aż przestygnie i wlać do buteleczki ze spryskiwaczem.
  • Płyn do mycia podłóg drewnianych i paneli: 2 litry ciepłej wody mieszamy w wiaderku z 1,5 szklanki octu i łyżeczką olejku eterycznego.
  • Proszek do czyszczenia dywanów: w tej roli sprawdzi się soda oczyszczona, którą wystarczy wysypać na zabrudzone miejsca, wetrzeć w nie i po kilku godzinach odkurzyć. Wcześniej na niewidocznym kawałku dywanu dobrze jest sprawdzić, czy soda go nie odbarwi.
  • Mycie armatury. Zwykła pasta do zębów (nie w żelu), naniesiona na metalowe krany, usunie z nich naloty z mydła. Ślady z rdzy usuniesz sokiem z cytryny lub zsiadłym mlekiem.
  • Płyn do mycia zasłony prysznicowej. Plamy z mydła oraz kamienia można zmyć za pomocą roztworu ciepłej wody z solą (3 łyżki na litr wody). Zasłonkę dobrze spłucz.
  • Środek do mycia sedesu. Jeśli chcesz nie tylko umyć, lecz także zdezynfekować sedes, użyj wody utlenionej do spryskania jego wnętrza. By usunąć z muszli smugi rdzy, możesz najpierw umyć ją tą samą pastą, której używałaś do mycia wanny, a potem polać rdzawe ślady sokiem z cytryny lub rozłożyć na nich plasterki tego owocu. Przy dużych zabrudzeniach warto pozostawić pastę na noc i dopiero rano spłukać sedes wodą.
  • Pasta do czyszczenie piekarnika i kuchenki. Idealnym sposobem na usunięcie tłuszczu i zabrudzeń z piekarnika czy kuchenki gazowej będzie pasta z sody (1 szklanka) oraz zwykłej soli kuchennej (2 łyżeczki), które należy zmieszać z ciepłą wodą. Pastę nanieś na zabrudzone miejsca, tłuste zacieki i pozostaw na jakiś czas, a potem wytrzyj wszystko szmatką zmoczoną w gorącej wodzie.
  • Płyn do mycia naczyń. Aby zrobić domowy płyn do talerzy i garnków, przyda się sok z cytryn (3 sztuki), pół szklanki wody, sól kuchenna (1 szklanka) i ocet (1 szklanka). Składniki zmieszaj i gotuj przez kilka minut, aż zgęstnieją. Wlej do butelki z „dzióbkiem”.
  • Czyszczenie patelni i przypalonych garnków. Do naczynia wlej wodę z solą (ok. 2 łyżek na pół litra), zostaw na kilka godzin, a potem zagotuj.
  • Sposób na czyszczenie desek do krojenia. Weź rozkrojoną cytrynę albo jej gruby plaster, wysyp na deskę pół garści soli kuchennej i szoruj powierzchnię drewna. Na koniec posmaruj deskę oliwą.
  • Płyn do mycia okien. Szyby najlepiej oczyszczać rozwodnionym octem (kilka łyżek na litr ciepłej wody).
  • Mleczko do czyszczenia wanny i umywalki: szklankę sody wymieszać z 3 łyżkami mydła w płynie.
  • Płyn do polerowania mebli: porcję oliwy z oliwek mieszamy z połową porcji soku z cytryny. Mieszankę wcieramy w meble, polerując je następnie suchą szmatką. Tu również przed użyciem warto sprawdzić na niewidocznej powierzchni reakcje drewna.

Czytaj: Jak zrobić domowe środki czystości? 10 sprawdzonych przepisów

Certyfikat eko: na jakie certyfikaty zwracać uwagę na produktach, by być ekomamą?

Kosmetyki ekologiczne: jak kupować kosmetyki organiczne?

Zabawki ekologiczne: jak kupować i czy w ogóle warto? [WYWIAD]

Czy jesteś ekomamą?
Pytanie 1 z 8
W niektórych wędlinach znajduje się tylko 30-50 proc. mięsa, reszta to substytuty białkowe i przede wszystkim woda. Dlatego warto robić własne