Weź jedną tabletkę i wrzuć do wody. Bez wysiłków zmyjesz nawet największy brud

2023-11-09 14:16

Jak myć panele podłogowe, żeby nie było smug? Okazuje się, że to wcale nie takie proste, ponieważ często zostają na nich nieładne zacieki. W dodatku czasem źle wymierzymy ilość płynu, przez co podłogi nieprzyjemnie się lepią. Aby pozbyć się uciążliwych problemów i cieszyć czystą podłogą, wystarczy samodzielnie przygotować płyn do mycia podłogi.

Jak myć panele podłogowe, żeby nie było smug?
Autor: Getty Images Jak myć panele podłogowe, żeby nie było smug?

Przyszła jesień, a wraz z nią do naszych domów wdarło się błoto, liście i piasek, które - chcąc, nie chcąc - wnosimy na własnych butach. Ale jesienna plucha to tylko kolejna cegiełka dołożona do codziennych zmagań z nieporządkiem w domu. Wszak życie w domu z dziećmi to wieczny bałagan, o czym wie każdy rodzic. A to trochę soku chlapnie na podłogę, a to przy śniadaniu któremuś maluchowi spadnie kanapka dżemem do dołu. Niby zwykle sprzątamy od razu, ale i tak stan podłogi często pozostawia wiele do życzenia. A jeśli jeszcze dodatkowo mamy zwierzęta lub mieszkanie, w którym szybko się kurzy, częste mycie podłogi to absolutna konieczność.

Sięgasz więc po mopa, kiedy maluch jest na drzemce, albo bawi się klockami. Jednak jeśli zamiast cieszyć się czystością, po myciu na panelach zostają smugi i zacieki, to koniecznie wypróbuj nasz patent na domowy płyn do mycia podłóg. 

Dlaczego po umyciu podłogi zostają smugi?

Smugi po myciu paneli to nic nadzwyczajnego. Za ich powstawanie zazwyczaj odpowiada jedna z dwóch rzeczy - zbyt gorąca woda lub zbyt duża ilość użytego płynu. Jak to możliwe?

Jeśli myślisz, że do mycia podłogi lepiej użyć gorącej wody, bo ta skuteczniej zmyje tłuszcz i brud, to musimy się zmartwić. Gorąca woda w czasie mycia szybko odparuje, a na panelach pozostaną resztki detergentu w postaci smug. Podobnie będzie, jeśli użyjesz zbyt dużo płynu.

I choć zabrzmi to banalnie, aby temu zapobiec najlepiej zdać się na instrukcję od producenta płynu, którego akurat używamy w domu. Jeśli na opakowaniu napisano, żeby wlać pół nakrętki płynu na 5 litrów letniej wody, to tak właśnie powinniśmy zrobić. Tymczasem większość z nas wlewa płyn "na oko", a temperaturą wody niekoniecznie się przejmuje.

Czy sprzątanie mieszkania odchudza? | ESKA XD - Fit vlog #5

Czym najlepiej myć podłogę, by nie było smug?

Płyny do mycia podłóg często pozostawiają po sobie nieprzyjemny, klejący film. Widać to tym bardziej, jeśli źle rozcieńczymy proporcje produktu do sprzątania lub użyjemy nieodpowiedniej tkaniny do mycia podłóg. Niektóre mopy pozostawiają wtedy ślady kropek, co oznacza, że problemem jest nie tylko płyn, ale i ściereczka, którą sprzątamy podłogę.

Te wszystkie problemy mogą zniknąć, jeśli do mycia podłóg wykorzystamy domowy specyfik. Możemy przygotować go samodzielnie, wykorzystując do tego... tabletkę do zmywarki.

Rozpuść w wodzie tabletkę do zmywarki

Aby otrzymać płyn, który pozwoli nam pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń, wystarczy w wiaderku ciepłej wody rozpuścić jedną tabletkę do zmywarki. Skutecznie usunie ona zanieczyszczenia, brud, tłuszcz i pozostawi podłogę lśniącą i czystą. Używając tabletki do zmywarki, nie musimy martwić się o smugi czy ślady po mopie. Taki płyn do mycia podłogi pozostawi panele idealnie czyste.

Jak jeszcze utrzymać panele w czystości?

Aby panele służyły nam przez długi czas, warto odpowiednio je pielęgnować. Do mycia podłóg nie należy wykorzystywać zbyt gorącej wody, która nie działa dobrze na tego rodzaju powierzchnię. Od czasu do czasu warto umyć panele zwykłą wodą z octem. Taki roztwór zabija zarazki i bakterie, oczyszcza podłogę i pozostawia ją idealnie czystą. Co więcej, woda z octem może pomóc również nabłyszczyć panele (także te półmatowe lub matowe), które straciły blask na skutek mycia ich nieodpowiednimi środkami czystości.

Czytaj: Jak nauczyć dziecko sprzątać i utrzymywać porządek?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza