Wrzuć garść do garnka i zagotuj. Monstera będzie miała piękne i bujne liście

2024-02-14 11:07

Monstery to piękne, egzotyczne rośliny, które mogą osiągnąć potężne rozmiary. Duże, zielone liście stanowią ozdobę niejednego wnętrza. Aby jednak monstera cieszyła oko, należy o nią szczególnie dbać. W jaki sposób?

Monstera
Autor: Getty Images Monstera będzie miała piękne liście, jeśli zastosujemy nawóz

Monstera to roślina egzotyczna, która lubi ciepło i wilgoć. Z tego względu można ją postawić w łazience, jeśli w pomieszczeniu znajduje się okno, które zapewniłoby dużą dawkę promieni słonecznych. Jeśli mamy małą i ciemną łazienkę, lepiej postawmy ją na wschodnim lub południowym parapecie. Nasłonecznienie ma znaczenie, bo im większą dawkę promieni słonecznych otrzyma roślina, tym więcej nacięć będzie miała na liściach.

Modne rośliny we wnętrzach

Co zrobić, by monstera miała piękne i bujne liście?

Monstera, która wygląda mizernie, nie wypuszcza pąków i nie ma nacięć na liściach, wymaga odżywienia. W takiej sytuacji można kupić w sklepie ogrodniczym specjalny nawóz do roślin egzotycznych, a można również przygotować go samodzielnie. Wystarczy wykorzystać łupiny orzechów włoskich. 

Jak zrobić nawóz do monstery?

Aby przygotować dobry nawóz do monstery, który poprawi kondycję liści, wystarczy wykorzystać łupiny orzechów włoskich. Są one bogate w składniki odżywcze i mikroelementy, dzięki czemu mogą poprawić jakość podłoża, co wpłynie na wygląd rośliny. W łupinach orzechów włoskich znajdują się potas, żelazo, wapń, cynk i magnez, które odżywiają glebę, przez co rośliny lepiej magazynują wodę, ładniej kwitną i szybciej wypuszczają liście. Są też bogate w fosfor, wzmacniający system korzeniowy.

Nawóz z orzechów włoskich do monstery

Aby zrobić domowy nawóz do monstery, wystarczy zagotować szklankę łupin orzechów w 1,5 litra wody. Wywar trzymamy na ogniu przez około 30 minut, następnie odcedzamy i studzimy. Kwiaty podlewamy tylko chłodnym wywarem, w innym przypadku możemy pogorszyć kondycję rośliny. 

Takim nawozem podlewamy roślinę raz w tygodniu. Jeśli zadbamy również o to, by stała w odpowiednim miejscu (nie w przeciągu ani przy grzejniku), powinniśmy szybko zauważyć poprawę wyglądu liści. Dobrze odżywiona monstera ma ciemnozielone, soczyste liście z wieloma nacięciami. Powinny być duże i bujne.

Czytaj: Z tego odpadu zrobisz idealny nawóz do roślin

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza