Zamiokulkas niknie w oczach? Koniecznie wypróbuj ten domowy nawóz

2024-01-15 16:00

Zamiokulkas zamiolistny to wyjątkowa roślina doniczkowa, bo z uwagi na niewielkie wymagania jest bardzo łatwa w hodowli. Doskonale radzi sobie w ubogo nasłonecznionych pomieszczeniach, więc z powodzeniem może ozdabiać łazienki z małym okienkiem czy stać wysoko na półkach. Aby jednak co rusz wypuszczał nowe liście i zdrowo się prezentował, warto raz w miesiącu podlać go domowym nawozem.

Zamiokulkas niknie w oczach? Koniecznie wypróbuj ten domowy nawóz
Autor: Getty images Zamiokulkas niknie w oczach? Koniecznie wypróbuj ten domowy nawóz

Zamiokulkas zamiolistny to wieloletnia roślina zielna należąca do rodziny obrazkowatych, która dopiero na przełomie XX i XXI wielu stała się popularnym kwiatem doniczkowym. Potocznie mówi się na niego „żelazna roślina” ponieważ potrafi przetrwać nawet w bardzo trudnych warunkach. Z jego uprawą poradzi sobie każdy, bo kwiat ten wybacza wiele błędów jak np. przesuszanie.

Poradnik Zdrowie: rośliny lecznicze

Zasady pielęgnacji zamiokulasa, które warto stosować

By twój zamiokulkas pięknie się prezentował i wypuszczał nowe liście, warto pamiętać o podstawowych wytycznych dotyczących jego pielęgnacji. Roślina ta nie lubi ekspozycji na pełne słońce. Preferuje półcienie, zniesie także całkowite zacienienie. Jeśli ma za dużo światła na liściach pojawiają się brązowe plamy. Z kolei jeśli przesadzimy z cieniem, jego liście przestaną mieć swoją charakterystyczną ciemnozieloną barwę i zjaśnieją.

Roślina ta nie lubi dużej ilości wody, ponieważ magazynuje ją w bulwach przy korzeniach. Bezpieczniej jest ją więc przesuszyć niż przelać. Gdy ma zbyt dużo wody gnije od korzeni i żółkną jej liście. Zaleca się ją podlewać raz na 2-3 tygodnie, przy czym wszystko zależy od warunków, w jakich żyje. Najlepiej robić to wtedy, gdy zauważymy, że wierzchnia część ziemi zupełnie przeschnie.

Zamiokulkas bardzo lubi być zraszany miękką wodą, jego liście pięknie się wtedy prezentują i z chęcią wypuszczają nowe odnogi.

Ważną sprawą jest także podłoże oraz doniczka. Utarło się, że roślina ta lubi ciasne pojemniki, ale należy pamiętać, że nie mogą być za małe. Wówczas bowiem roślina nie ma miejsca na produkcję nowych bulw, w których magazynowane są wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Gdy więc od dawna nie wypuszcza nowych liści, warto pomyśleć o zmianie pojemnika na większy, ale nie za duży. Co do podłoża najlepsze będzie żyzne, próchnicze, przepuszczalne o odczynie lekko kwaśnym. Na spodzie pojemnika należy też zapewnić drenaż.

Domowy nawóz do zamiokulkasa. Wypuści liść za liściem

Gdy roślina nie domaga, a pojemnik w naszej ocenie jest prawidłowej wielkości, warto pomyśleć o zasileniu jej prostym domowym nawozem. W tym celu łyżkę żelatyny rozpuszczamy w szklance gorącej, ale nie wrzącej wody. Gdy zaś ostygnie mieszamy miksturę z 3 szklankami zimnej wody i takim roztworem raz w miesiącu podlewamy zamiokulasa. Taki nawóz wzmocni system korzeniowy i pobudzi roślinę do wypuszczania nowych liści. Będą rosły jak szalone.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza