Co każdy namiot powinien mieć

2008-05-21 11:54

Namiot ma budzić zaufanie wyglądem, konstrukcją i dzielnością, z jaką stawia opór bezlitosnej aurze. W takim namiocie czuję się dobrze i bezpiecznie. Dobry namiot musi kosztować i nie ma żadnej metody, aby to obejść. Tani produkt z supermarketu wykonany z podejrzanych materiałów sprawdzi się na... wystawie sklepowej. Zebrawszy odpowiednią sumę, warto zapoznać się z podstawowymi własnościami namiotów przed wyruszeniem na poszukiwania.

Co każdy namiot powinien mieć
Autor: Jupiterimages

Konstrukcja a wilgotność

Dobry namiot powinien składać się z dwóch powłok: zewnętrznej (tropiku) i wewnętrznej (sypialni). Taka konstrukcja daje lepsze schronienie przed wodą i wiatrem niż systemy jednopowłokowe i ułatwia odparowanie wody z wnętrza namiotu. Przede wszystkim jednak uniemożliwia ocieranie się o mokry tropik, na którym często mimo wentylacji skrapla się para wodna, i zapobiega nasiąkaniu rzeczy wilgocią. Dlatego dużo wygodniej czuję się w namiotach, w których tropik oddzielony jest od sypialni dużą przerwą (7 cm i więcej). Tę przerwę można świetnie wykorzystać na składowanie na przykład sprzętu i jedzenia. Najważniejsze jednak jest to, że dzięki przestrzeni między tropikiem a ścianą sypialni problem skraplania wody jest na tyle ograniczony, iż gotując w przedsionku, nie muszę się martwić o nadmierne zawilgocenie namiotu.

Niezależnie od tego, jak dobre i nieprzemakalne materiały zostaną użyte w konstrukcji namiotu, nie unikniemy skraplającej się na ściankach tropiku pary z oddechów, oparów z gotowania, a także kondensacji z powodu różnicy temperatur. Dobry namiot ma tropik wyposażony w co najmniej jeden otwór wentylacyjny w okolicach sufitu i sypialnię z wszytą moskitierą ułatwiającą odparowanie wilgoci. Obszerna moskitiera w sypialni szczególnie przydaje się w lecie.

Przedsionek

Dla mnie namiot bez przedsionka traci pół swojej wartości. Przedsionek (czyli miejsce zadaszone, do którego nie sięga podłoga sypialni) przydaje się do zakładania i zdejmowania butów, do składowania sprzętu i oczywiście do gotowania. Aby przedsionek dobrze chronił przed wiatrem i wodą, musi być duży, zamykany i nie mieć zbyt skośnych ścian, które drastycznie mogą zmniejszyć powierzchnię użytkową.

Tropik

W szczególnie trudnych warunkach przydają się namioty, w których tropik rozbija się jako pierwszy, a dopiero do niego podwiesza się od wewnątrz sypialnię. To zapobiega moknięciu sypialni w czasie rozkładania i pozwala błyskawicznie znaleźć się pod tropikiem w razie deszczu. Niektórzy zabierają nawet sam tropik, który waży znacznie mniej niż cały namiot. Nawet zimą, rozkładając pod tropikiem folię NRC i karimaty, nocują lub tylko przeczekują pod nim złą pogodę.

Fartuchy śnieżne

Zimą bardzo się przydają - można je zasypać śniegiem, izolując się całkowicie od wszelkiego rodzaju zawieruch. W śniegu tradycyjne śledzie i szpilki nie trzymają i są właściwie nieprzydatne. Trzeba posługiwać się kamieniami, kijkami trekkingowymi, czekanami i rakami. Zimą fartuchy są niezbędne, latem mogą się przydać sporadycznie. Dobry namiot daje się stabilnie rozłożyć już przy niewielkiej liczbie odciągów (3-4).

Kształt

Czy jest ważny? Osobiście preferuję stabilne konstrukcje, czyli namioty niższe, niepoddające się łatwo podmuchom wiatru. Takie namioty, zamiast tradycyjnych masztów, mają elastyczne pałąki z włókna szklanego lub z aluminium (bardziej wytrzymałe, szczególnie na mróz). Kształtem przypominają kopułę lub tunel. Namioty wyposażone w więcej niż dwa maszty są często cięższe, lecz to dodatkowo zwiększa ich stabilność. Namioty ultralekkie nadają się do letnich wycieczek. Wyposażone bywają w zaledwie jeden pałąk, na czym mniej lub bardziej cierpi odporność na podmuchy wiatru. Wielkość namiotu dobierana jest do potrzeb, lecz z doświadczenia wynika, że do różnorakich potrzeb najłatwiej dopasować namioty 2-3-osobowe.

Dobry namiot ma:

  • tropik - powinien być dobrze napięty, bez fałd, by nie gromadziła się na nim woda i nie przylegał do sypialni, grożąc skraplaniem pary
  • wywietrznik - zmniejsza skraplanie pary na ściankach tropiku; najlepiej, gdy są dwa
  • przedsionek - im większy, tym łatwiej przechowywać w nim rzeczy i przyrządzać posiłki - to ważne zwłaszcza w zimne, wietrzne i deszczowe dni
  • fartuchy przeciwśnieżne/przeciwwiatrowe - bardzo przydatne zimą oraz w zimne, wietrzne i deszczowe dni
  • okienko - dzięki niemu w namiocie jest jaśniej, lecz zmniejsza nieco wytrzymałość powłoki
  • sypialnię - powinna być lekka i przestronna; dobrze, gdy daje się rozstawić bez tropiku
  • odciągi - zwiększają stabilność konstrukcji, pomagają napiąć tropik i odsunąć go od sypialni; w dobrze skonstruowanych namiotach można mocować po kilka w jednym punkcie - to ważne, gdy trudno wbić śledzie (w zimie, w terenie skalistym)
  • podłogę - najlepiej gdy nie ma szwów ani sklejeń
miesięcznik "Podróże"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza