Klimatyzator czy wentylator? Czym się schładzać w gorące dni?

2019-11-28 9:58

Klimatyzator i wentylator to dwa zupełnie różne urządzenia, dlatego decydując się na ich zakup, warto wiedzieć, czym się różnią, jakie mają wady i zalety.

Klimatyzator czy wentylator?
Autor: Getty Images

Wentylator czy klimatyzator? Gdy stajemy przed takim wyborem, bardzo istotne jest to, żebyśmy wiedzieli, jakie są różnice w działaniu tych urządzeń - a są zasadnicze.

Wentylator, nawet jeśli jego obudowa sugeruje inaczej, to nic innego jak wiatrak, którego podstawowe zadanie to poruszanie powietrza. Wentylator może powietrze również nawilżać, wzmacniając uczucie chłodu. Prawda jest jednak taka, że wentylatory nie obniżają temperatury powietrza, które poruszają (w przypadku "wentylacji przez wodę" chłodzą tylko nieznacznie). Wiatrak ma raczej zapobiegać dalszemu nagrzewaniu się pomieszczenia, wywołując ciągły obieg powietrza. Obniżenie odczuwalnej temperatury wynika z naturalnej wymiany powietrza.

Klimatyzator to urządzenie, które działaniem przypomina lodówkę, a zatem schładza powietrze. Większość klimatyzatorów skonstruowana jest również tak, żeby przepływ powietrza, jaki wymuszają, był stosunkowo mały (nie tworzą przeciągów). Klimatyzator poza schłodzeniem dość skutecznie osusza powietrze w pomieszczeniu. Warto również dodać, że wydajność klimatyzatorów jest ograniczona - dlatego stosuje się je głównie w zamkniętych pomieszczeniach.

Czytaj także: Jak przetrwać upały w ciąży?