Jak przetrwać upały w ciąży? Nasi eksperci radzą, jak pokonać naczęstsze letnie dolegliwości

2022-06-27 7:45

Upały w ciąży to coś, co trudno przetrwać. Co jeść, ile pić, jak się ubierać, jak zmniejszyć ryzyko letnich dolegliwości i czuć się dobrze mimo upałów w ciąży? Na wszystkie pytania o ciążę latem odpowiadają nasi eksperci.

Jak przetrwać upały w ciąży?
Autor: Getty images Jak przetrwać upały w ciąży?

Większość kobiet, które ciążę mają już za sobą, najgorzej wspomina letnie upały, bo to z nimi wiążą się typowe dla tej pory dolegliwości. Przede wszystkim pojawia się opuchnizna, która dokucza w ciąży latem częściej niż o innych porach roku. Wysoka temperatura może też osłabiać organizm, a promienie słoneczne powodować problemy ze skórą.

Jak sobie z tym wszystkim poradzić? Jak najczęściej odpoczywaj, staraj się nie bywać na dworze pomiędzy godziną 12 a 16, gdy jest najcieplej, spaceruj w cieniu. I skorzystaj z rad naszych ekspertów. Naprawdę warto! Dzięki sposobom na upały w ciąży, świetnie poradzisz sobie z gorącymi miesiącami. 

Spis treści

  1. Upały w ciąży - zdrowa dieta, dużo wody
  2. Upały w ciąży. Latem unikaj słońca!
  3. Pielęgnacja i makijaż na upały w ciąży
  4. Ruch na upały w ciąży
  5. Uwaga na klimatyzację podczas upałów w ciąży
  6. Włosy pod ochroną

Upały w ciąży - zdrowa dieta, dużo wody

Radzi Barbara Dąbrowska-Górska, dietetyczka, Dietosfera – Poradnia Dietetyczna, www.dietosfera.pl

  • Czym nawadniać organizm?

Latem warto zadbać o właściwe nawodnienie organizmu. Im więcej pijemy, tym mniejsze ryzyko powstania obrzęków. I odwrotnie: gdy kobieta pije mało, organizm magazynuje wodę w tkankach. Dzienne minimum to 2,5 litra płynów. Ich większą część powinna stanowić woda, ale nie byle jaka. Odradzam wodę niskozmineralizowaną.

Kobietom w okresie ciąży, gdy większe jest zapotrzebowanie na wapń i magnez, zalecana jest woda średniozmineralizowana. Picie jej pomaga zapobiec skurczom mięśni wywołanym niedoborem tych pierwiastków.Jeśli skurcze są silne, a lekarz wyrazi zgodę, można pić wodę wysokozmineralizowaną.

Obrzękom można również zapobiegać, dbając o to, by w diecie było jak najmniej soli. Nie chodzi tu tylko o unikanie dosalania potraw, ale i o to, by nie jeść produktów przetworzonych, do których sól dodawana jest podczas procesu produkcji. Zwykłą sól warto zastąpić solą dietetyczną, w której zamiast chlorku sodu jest chlorek potasu – można ją kupić w niemal każdym supermarkecie i w sklepach ze zdrową żywnością. Potas ma działanie przeciwobrzękowe, bo „wyciąga” wodę z tkanek.

  • Świeże warzywa i owoce, a toksoplazmoza

Latem warto jeść świeże owoce i warzywa. Ale koniecznie umyte! Kobiety w ciąży obawiają się toksoplazmozy, rzadko jednak pamiętają, że nie tylko koty ją przenoszą – pasożyty wywołujące tę chorobę mogą także znajdować się na jarzynach czy owocach, w których pobliżu przechadzał się zakażony kot. To dość powszechne zjawisko, zwłaszcza na bazarkach. Dlatego warzywa i owoce trzeba starannie umyć.

Lepiej też unikać stołowania się w miejscach przypadkowych, restauracjach, których nie znamy. Teoretycznie owoce i warzywa serwowane w nich powinny być czyste. W praktyce bywa z tym różnie.

  • Jedzenie lodów w ciąży

Problemem jest też wysoka temperatura i to, że artykuły spożywcze szybciej się wtedy psują. Łatwiej więc o zatrucie, które może skutkować silnym odwodnieniem, a w ekstremalnym przypadku doprowadzić nawet do przedwczesnego porodu. Odradzam jedzenie lodów z automatów, tzw. włoskich. Na końcówkach, którymi lody spływają do wafelka, lubią bytować bakterie salmonelli. Bezpieczniejsze są lody nakładane z pojemników w zamrażarkach.

Jeśli kupujemy lody w sklepie, warto brać te leżące na spodzie chłodziarki, bo nie ma ryzyka, że ktoś je wcześniej wyjął, potem przy kasie się rozmyślił i pudełko z rozmrożoną zawartością trafiło z powrotem do zamrażarki. W lodach, i w ogóle w mrożonkach, które były zamrożone ponownie, mnożą się bakterie, głównie salmonelli. Radziłabym więc, by zwracać uwagę, czy na opakowaniu lodów nie ma dużych grudek zamrożonej wody, a zawartość torebki z mrożonką nie jest zbita w jedną twardą bryłę. Takich produktów nie wolno kupować.

Czytaj:

Co pić w ciąży? Najzdrowsze napoje dla przyszłej mamy

15 warzyw i owoców, które służą ciąży

Upały w ciąży. Latem unikaj słońca!

Radzi dr n. med. Dorota Kwiatkowska, dermatolog, SkinClinic Med & Beauty, www.skinclinic.pl

  • Nie opalaj się i stosuj kremy z filtrem

Podczas ciąży latem dobrze jest jak najczęściej przebywać na świeżym powietrzu, ale trzeba jednocześnie unikać promieniowania słonecznego. Spacerować w cieniu, nie opalać siępodczas ciąży jest to stanowczo przeciwwskazane.

I nie chodzi tu tylko o pojawienie się przebarwień, które są defektem estetycznym. W ciąży dochodzi do wzmożonego spadku odporności całego organizmu. Promienie UV znacznie nasilają ten stan, w wyniku czego zwiększa się ryzyko zachorowania na czerniaka – raka skóry. Dlatego podstawowe zalecenie na lato dla przyszłych mam to ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym.

Przed wyjściem na dwór trzeba nałożyć krem z jak najwyższym filtrem. Kremy z filtrem w ciąży są produktami przeznaczonymi do skóry wrażliwej, alergicznej, bo zawierają filtry, które nie pochłaniają promieniowania UV, lecz odbijają je jak lusterko.

Jak liczyć ruchy płodu?
  • Obserwuj stan swojej skóry

O tej porze roku szczególnie uważnie trzeba przyglądać się zmianom skórnym. Podczas ciąży skóra pod wpływem czynników metabolicznych, hormonalnych, immunologicznych ulega znaczącym zmianom. Mogą być one stanem fizjologicznym, mogą być też objawami chorób swoistych dla ciąży lub objawem choroby skóry przypadkowo ujawniającej się w tym czasie.

Niepokojącym objawem jest zwłaszcza świąd skóry, który może świadczyć zarówno o wyprysku kontaktowym, zaostrzeniu się atopowego zapalenia skóry czy uczuleniu na słońce, jak i być objawem poważnych schorzeń, jak cholestaza wewnątrzwątrobowa, które mogą stanowić zagrożenie dla płodu.

Dlatego w każdym przypadku pojawienia się zmian skórnych u kobiety ciężarnej wskazana jest wizyta u dermatologa, który postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie.

Czytaj:

CIĄŻA: jak przetrwać w pracy UPAŁY?

OPALANIE W CIĄŻY dozwolone czy nie? Czy słońce jest bezpieczne

Pielęgnacja i makijaż na upały w ciąży

Radzi Agata Goliszewska, kosmetolog, SkinClinic Med & Beauty

  • Kosmetyki pielęgnacyjne dla kobiet w ciąży

Podstawą letniej pielęgnacji jest nawilżanie i ochrona skóry. Można połączyć te dwa zalecenia, stosując krem na dzień z wysokim filtrem ochronnym SPF 30 lub 50. Odpowiednio dobrane redukują lśnienie na twarzy i nie obciążają skóry. Bardzo ważny jest skład kosmetyków, i tych do pielęgnacji, i do makijażu. Istotne jest, by nie było w nich retinolu, lepiej unikać też witaminy C. Warto wcześniej zrobić test, czy kosmetyk nie wywołuje alergii, smarując niewielką ilością preparatu skórę za uszami, gdzie jest ona najbardziej wrażliwa.

  • Makijaż na upały w ciąży

Ważne jest, by kosmetyki były odpowiednio dobrane do stanu i rodzaju skóry, czyli lepiej zrezygnować z ciężkich podkładów, pudrów i całej masy kolorowych kosmetyków, np. cieni do powiek i szminek, a zastąpić je lekkimi podkładami nawilżającymi i błyszczykiem do ust. Dobrą alternatywą dla podkładów są kremy BB. Letni makijaż przyszłej mamy powinien być lekki. Jeśli rysy twarzy się zmieniły, stała się bardziej zaokrąglona, warto skorzystać z pomocy wizażystki albo kosmetyczki, która doradzi, jak nakładać makijaż, by optycznie wyszczuplić twarz.

Czytaj:

Krem z filtrem do twarzy w ciąży - jaki wybrać?

Must "do" młodej mamy - zabiegi, z których nie powinnaś rezygnować

Ruch na upały w ciąży

Radzi dr n. med. Katarzyna Sempolska, autorka programu ćwiczeń dla kobiet w ciąży „Aktywne 9 miesięcy”

Gdy pogoda sprzyja, warto wybrać ruch w plenerze – nordic walking, marsz, jazdę na miejskim rowerze. Ale niezależnie od formy aktywności, trzeba zwracać uwagę na temperaturę otoczenia, i to do niej dopasowywać miejsce, porę oraz rodzaj ćwiczeń. Jeśli jest upalnie, na trening lepiej wybrać się wcześnie rano albo późnym popołudniem – albo korzystać wtedy z klimatyzowanych sal treningowych w klubach fitness czy na przykład z basenu.

Latem trzeba nieco zmodyfikować treningi. Zagrożeniem, które może pojawić się podczas ćwiczeń fizycznych, jest zwiększenie ciepłoty ciała, tzw. hypertermia. Dlatego strój powinien być przewiewny, a ćwiczenia muszą być mniej intensywne; w programie treningu powinno być więcej ćwiczeń rozciągających i oddechowych oraz relaksacyjnych. Podczas treningu, i w ogóle po jakimkolwiek wysiłku fizycznym, trzeba dużo pić, by zapobiec odwodnieniu.

Czytaj:

Aktywność fizyczna w ciąży: spędź aktywne 9 miesięcy

Jazda na rowerze w ciąży: czy ciężarna kobieta może jeździć rowerem?

Uwaga na klimatyzację podczas upałów w ciąży

Anna Durka, położna, Warszawski Uniwersytet Medyczny

  • Walka z obrzękami nóg

Największym letnim problemem kobiet w ciąży są obrzęki nóg. Jest kilka sposobów, by próbować ich uniknąć. Warto jak najczęściej odpoczywać z nogami w górze, nosić lekkie i wygodne buty, a stopy i łydki smarować chłodzącym żelem. Dobrym sposobem na zmniejszenie obrzęków jest picie 2,5–3 litrów płynów dziennie. Obrzęki powinny zniknąć po nocy, jeśli tak nie jest albo puchną też inne części ciała, na przykład twarz, jak najszybciej trzeba skonsultować się z lekarzem.

  • Szukaj cienia

Przyszła mama latem powinna szukać cienia. Dłuższy pobyt na pełnym słońcu może powodować omdlenia, wywołać skurcze macicy. Radzę, by jak najrzadziej wychodzić na dwór w godzinach 12–16, a jeśli to niemożliwe, chodzić zacienioną stroną ulicy. Można chłodzić się wiatraczkiem na baterie, wodą termalną w sprayu. Klimatyzacja nie jest przeciwwskazana, radzę jednak ostrożnie z niej korzystać. Kobiety w ciąży często mają obrzęknięte śluzówki nosa. Klimatyzacja dodatkowo je wysusza, mogą więc pojawić się problemy z oddychaniem.

  • Strój na upały w ciąży

Sporo można zyskać dzięki odpowiedniemu ubiorowi. Na głowie powinien być kapelusz albo chustka. Ubrania muszą być przewiewne, najlepiej z lnu albo bawełny. Jest w nich chłodniej, bo przepuszczają powietrze i nie przyklejają się do ciała. Lepsze są sukienki niż spodnie. Dzięki nim łatwiej jest uniknąć infekcji intymnej, np. grzybicy pochwy.

Przyszłe mamy są na nią bardziej narażone, bo nadmiar hormonów zmienia pH pochwy, poza tym grzyby rozwijają się w ciepłym, wilgotnym środowisku. Warto jak najczęściej brać letni prysznic, w wodzie o temperaturze ciała. panie, które mają ogródek albo duży balkon, mogą tam ustawić dmuchany basen. Można się również kąpać w morzu albo czystym jeziorze, ale tylko tam, gdzie plaża jest strzeżona.

Czytaj: Jak radzić sobie ze stanem zapalnym okolic intymnych?

Włosy pod ochroną

Radzi Piotr Trusik, fryzjer, właściciel Studia Bellitudoo Hair w Warszawie

Włosy należy chronić latem podobnie jak skórę – przez odpowiednią pielęgnację i stosowanie kosmetyków z filtrami UV, które hamują przenikanie promieni ultrafioletowych do wnętrza włosa. Najlepsze działanie mają preparaty do modelowania włosów, ponieważ używa się ich bez spłukiwania. Warto też szukać szamponów i odżywek z filtrami.

Dobrze zabezpieczają włosy kosmetyki z tzw. słonecznych linii przeznaczonych do pielęgnacji włosów. Działają silnie regenerująco, nawilżają i reperują uszkodzenia włosa. Po kilku godzinach spędzonych na plaży należy umyć włosy szamponem oczyszczającym z serii słonecznej, a potem nałożyć odżywkę lub balsam nawilżający. skazane jest stosowanie odżywek bez spłukiwania i kosmetyków do stylizacji z filtrami.

W ciągu dnia można spryskać końcówki włosów mgiełką lub olejkiem w sprayu, które stworzą dodatkową ochronę przeciwsłoneczną. Najważniejsze jest jednak, by nie wystawiać włosów na bezpośrednie działanie promieni.

Przed wyjazdem na wakacje warto podciąć końcówki włosów i zrezygnować na jakiś czas z ich farbowania. Podczas kąpieli w morzu czy basenie należy włożyć czepek. Wychodząc na słońce natomiast – chusteczkę lub kapelusz. Przy wietrznej pogodzie włosy trzeba związać bądź upiąć w kok.

Czytaj:

Czy myć włosy codziennie w ciąży? Pielęgnacja włosów

Botoks na włosy: na czym polega zabieg i czy można go zrobić w ciąży?

Sonda
Czy w ciąży wylegujesz się na słońcu?

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza