Mysz domowa: co je, ile żyje i jak o nią dbać?

2018-09-29 16:22

Mysz domowa należy do gryzoni z rodziny myszowatych (Muridae), z podrodziny (Murinae). Rodzina ta obejmuje około 127 rodzajów i 520 gatunków. Najbardziej znanymi są m.in.: mysz leśna, mysz zaroślowa, mysz polna, mysz karłowata, mysz cypryjska, mysz indochińska, mysz południowa oraz właśnie mysz domowa. Ta ostatnia przyczyniła się do rozwoju popularności myszy jako zwierzątek hodowlanych. Przeczytaj, co je mysz domowa, ile żyje i dowiedz się, jak o nią dbać.

Mysz domowa: co je, ile zyje i jak o nia dbac?
Autor: Gettyimages.com Mysz domowa jest zwierzęciem, nad którym opieka nie wymaga dużych nakładów finansowych.

Spis treści

  1. Mysz domowa : jak wygląda?
  2. Mysz domowa: ile żyje?
  3. Mysz domowa a dzika
  4. Mysz domowa: jak dbać?
  5. Mysz domowa: co je?
  6. Mysz domowa: choroby
  7. Mysz domowa – szkodnik czy pożyteczna?

Mysz domowa to zwierzę, które Polacy dość często wybierają w sklepach zoologicznych, by później sprawować nad nim opiekę. Dlatego też warto wiedzieć, jak doszło do udomowienia myszy, czym różni się mysz domowa od dzikiej, jak wyglądają myszki domowe, ile żyją, a także – jak dbać o mysz, co je ten gryzoń i na co choruje.

Mysz domowa : jak wygląda?

Gryzonie, które hoduje się w domach są udomowioną formą myszy domowej (forma laboratoryjna). Jak sama nazwa wskazuje, zanim myszy zaczęto traktować jako domowe pupile, hodowano w laboratoriach na potrzeby badań.

Myszy żyjące w naturalnych warunkach zazwyczaj są barwy szaro-żółtawej z jaśniejszym brzuchem. Udomowiona forma występuje jednak niemal we wszystkich barwach, ze względu na mutację. Najczęściej można spotkać barwy: albinotyczne, białe, czarne, szare, kremowe, czekoladowe, niebieskie, a nawet łaciate.

Łaciate myszki w sklepach zoologicznych często podpisywane są nazwą „mysz japońska”, jednakże nie jest to odrębna rasa, a jedynie charakterystyczne, łaciate umaszczenie.

Istnieją nawet myszy rasowe. Hodowane są w specjalnych hodowlach domowych. Mogą różnić się nie tylko barwą, lecz także długością i strukturą futra. Zdarzają się też osobniki nagie. Futro myszy rasowej może być: krótkowłose, długowłose, astrex (kręcone), abisyńskie oraz satynowe (gładkie, błyszczące).

Długość ciała myszy domowej wynosi od 7 do 12 cm, z czego ogon osiąga długość średnio 5,5-11 cm. Są bardzo lekkie – ważą 15-25 g.

Mysz domowa: ile żyje?

Myszy żyją dość krótko. W warunkach naturalnych przeważnie dożywają 1,5-2 lat, natomiast myszy hodowlane żyją trochę dłużej – do 4 lat.

Mysz domowa a dzika

Mysz domowa pochodzi prawdopodobnie z Afryki. Obecnie rozprzestrzeniła się niemal po całym świecie. Myszy domowe od zawsze towarzyszyły ludziom - można je spotkać na polach wsiach, w miastach, gospodarstwach rolnych, polach uprawnych, fabrykach, a nawet domach czy mieszkaniach.

Mysz domowa zamieszkuje tereny blisko człowieka ze względu na korzystne warunki rozwoju, dostęp do pożywienia oraz schronienie. Choć zazwyczaj jest nieproszonym gościem w domach, w sklepach zoologicznych można zakupić jej udomowioną formę, będącą domowym zwierzątkiem. Od swojej dzikiej kuzynki różni się przede wszystkim wyglądem – występuje w wielu wersjach kolorystycznych.

Myszy domowe bardzo łatwo się oswajają i nie są trudne w hodowli. Są także tanie w utrzymaniu.

Mysz domowa: jak dbać?

Myszy są bardzo ruchliwymi zwierzętami, dlatego mimo małych rozmiarów, potrzebują dużej i przestrzennej klatki. Warto też zwrócić uwagę na odstępy między piętrami, nie mogą być one większe niż pół cm, gdyż mysz może bardzo łatwo przecisnąć się między nimi.

Myszy można trzymać także w akwariach, jednak należy pamiętać, że szklane ścianki znacznie ograniczają przepływ powietrza, co nie jest wskazane zwłaszcza podczas upałów. Myszy uwielbiają gryźć, dlatego w wyposażeniu ich klatki nie może zabraknąć drewnianych zabawek.

Najlepiej umieścić w niej domek, różnego rodzaju drewienka i konary oraz tunele. Powinno się zrezygnować z plastikowych akcesoriów, gdyż mogą one ulec bardzo szybkiemu zniszczeniu.

Myszy z pewnością będą zachwycone pięterkami i drabinkami, które dostarczą im dodatkowej rozrywki. Wyściółka klatki może składać się z trocin lub specjalnych granulatów pochłaniających nieprzyjemne zapachy. Myszy uwielbiają kopać w podłożu, dlatego też powinno się im zapewnić grubą warstwę wyściółki.

Należy pamiętać o regularnym wymienianiu podłoża, aby miejsce życia myszy było dla nich komfortowe. Poidło i miski warto wybrać szklane lub ceramiczne, gdyż myszy mogą pogryźć akcesoria z plastiku.

Warto wiedzieć

Myszy są bardzo towarzyskie, dlatego powinno się je hodować w grupkach. Jeśli chcemy uniknąć potomstwa, należy zakupić osobniki jednej płci. Poleca się jednak trzymać razem samice, gdyż samce mogą między sobą walczyć.

Mysz domowa: co je?

Mysz domowa należy do gatunków wszystkożernych. Podstawą ich diety stanowi przeważnie mieszanka ziaren. Posiłki można urozmaicać także owocami, warzywami, ziołami, kiełkami i zieleniną. Myszom można podawać także chleb pełnoziarnisty. Od czasu do czasu mysz można karmić serem lub gotowanym mięsem. Warto myszkom podawać także twarde kolby, które pozwolą im na ścieranie ząbków.

Mysz domowa: choroby

Zdarza się, że myszy chorują. Do najczęstszych dolegliwości myszy można zaliczyć: alergie, przeziębienie, grzyby, nowotwory, kokcydioza, mykoplazmoza, przerost zębów. Myszy są także nosicielami pasożytów, takich jak tasiemce lub nicienie.

Myszy mogą przenosić także choroby takie jak m. in.: salmonella, toksokaroza oraz gardioza.

W kale myszy domowej mogą znajdować się niebezpieczne dla zdrowia człowieka patogeny. Mysz może przenosić na stopach i łapkach także zarodniki szkodliwych grzybów, które przyczyniają się do rozkładu produktów spożywczych.

Mysz domowa – szkodnik czy pożyteczna?

Dzika mysz domowa zaliczana jest do szkodników. Powoduje duże straty na polach, zjada zapasy żywności oraz niszczy różnego rodzaju materiały przez gryzienie. Stanowią także zagrożenie pożarowe budynków, ponieważ mogę poprzegryzać kable wewnątrz nich. Jednak forma udomowiona myszy domowej, czyli hodowlana (laboratoryjna) uznawana jest za gryzonia pożytecznego.

Źródło:

1. "Wielka Encyklopedia Przyrody. Ssaki", red. B. Zasieczna, Warszawa 1997.

O autorze
Weronika Rumińska
Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji redaktorsko-wydawniczej na Uniwersytecie Warszawskim. Zainteresowania związane z pracą redaktora rozwijała już w trakcie studiów magisterskich, czynnie współpracując z serwisem Poradnikzdrowie.pl na ścieżce redaktorskiej i social mediów. Prywatnie miłośniczka dobrego kryminału oraz jeździectwa.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza