5 książek o świętach, które kochają moje dzieci. W grudniu będziecie czytać je na okrągło

2022-12-01 11:50

W naszym domu rozmowy o Mikołaju i Świętach zaczynają się bardzo wcześnie, a gdy spadnie pierwszy śnieg dzieci od razu chcą ubierać choinkę. Kochają Boże Narodzenie - nie da się ukryć. Magię tych Świąt budują u nas między innymi książki o tej tematyce. Czytamy je namiętnie od momentu, kiedy któryś z domowników po raz pierwszy rzuci hasło "święta".

5 książek o świętach, które kochają moje dzieci. Gdy przychodzi grudzień, czytamy je na okrągło
Autor: archiwum prywatne 5 książek o świętach, które kochają moje dzieci. Gdy przychodzi grudzień, czytamy je na okrągło

Mając dzieci warto stopniować przedświąteczne napięcie, by jak najdłużej czuć magiczną atmosferę Bożego Narodzenia - najbardziej klimatycznego święta w całym roku kalendarzowym. W budowaniu świątecznej aury niezwykle pomocne okazują się książki. Przyznam się, że w naszym domu mamy całkiem pokaźną biblioteczkę różnych pozycji, które poruszają tematykę Bożego Narodzenia i tradycji z nim związanych.

Dziś chciałabym wam polecić 5 z nich. Trzy polecam nieco starszym przedszkolakom oraz dzieciom wczesnoszkolnym, które wierzą jeszcze w Św. Mikołaja, pozostałe zaś są idealne dla najmłodszych szkrabów. Wśród nich znalazły się też dwie nowości, które skradły serca moich dzieci (6 lat i 3 lata) w tym roku - czytamy je non stop i chyba tylko ja mam już dość.

Przeczytaj także: Czy Święty Mikołaj istnieje? Kiedy powiedzieć dziecku prawdę?

DIY. Szkolny kalendarz adwentowy – na ramie obrazu. Zrób to sam krok po kroku

1. "Ekspres polarny"

Zaczynamy od pewniaka, który buduje u nas magiczną atmosferę już kilka lat z rzędu. Zaczęłam tę książkę czytać synkowi, gdy miał 3,5 roku - do tej pory ją uwielbia. Choć teraz jak ma 6 lat czytam mu ją już w pełnej wersji, nie pomijając żadnego zdania.

Fabuły "Ekspresu" chyba nie muszę nikomu przypominać, ale nadmienię tylko, że każde dziecko po przeczytaniu tej historii marzy o jednym - by dostać prawdziwy dzwoneczek z zaprzęgu Św. Mikołaja. Mojemu synkowi 2 lata temu spełniło się to marzenie - oczywiście zadbał o to sam wiecie kto.

2. Święty Mikołaj bombowy gość

To pozycja dla nieco młodszych dzieci, choć i dużo dużo starsze też ją uwielbiają np. ja. Książeczka przedstawia Mikołaja w nieco niesfornym wydaniu. Święty zachowuje się tu jak typowy 3-latek: bałagani, nie pamięta by po sobie posprzątać, robi wielkie zamieszanie wokół siebie, a gdy już "przegnie pałkę", robi mu się głupio i stara się to jakoś naprawić.

Niesforne są także renifery. Nie będę tu pisała, co jeden z nich zrobił na dzień dobry, jak wszedł do pewnego domu w odwiedziny - jak o tym przeczytacie swoim maluchom, uśmieją się do łez i będą wołały "jeszcze raz o tym przeczytaj".

3. Ania i Święty Mikołaj

To tegoroczna nowość, którą miałam zamiar czytać z 3-letnią córką codziennie po jednej rozkładówce przez cały Adwent. Zamiar się nam nie udał, bo w pierwszy dzień przeczytałyśmy ją od deski do deski i to pięć razy. Każdy rozdział tej pięknie ilustrowanej książki pokazuje dzieciom inną tradycję związaną z Bożym Narodzeniem. Jest ich 24 - tyle ile dni Adwentu.

W każdym rozdziale maluch ma do wykonania jedno zadanie - musi znaleźć ukryty element lub elementy i je policzyć. Maluszki, które dopiero uczą się liczyć, mają szansę opanować liczenie aż do 24.

4. Reniferka i pomocny Rudzik

Tę książeczkę polecam starszym przedszkolakom. To także wyjątkowa książka na prezent - jest przepięknie wydana - aż się prosi, by złożyć na niej piękną dedykację. Przedstawia mądrą i pouczającą historię o przyjaźni, miłości, niesieniu pomocy i odnalezieniu swojej drogi.

Z powodzeniem samodzielnie przeczyta ją kilkulatek nie zniechęcając się po drodze. Choć książeczka jest dość gruba, to na każdej stronie nie ma dużo tekstu - dziecko może więc robić krótkie odpoczynki. Mój sześciolatek połyka ją w całości.

5. Święty Mikołaj bierze nadgodziny

Na koniec druga tegoroczna nowość, którą szczerze polecam dla starszych przedszkolaków. To znów książka, która w nieco inny sposób przedstawia Świętego z brodą. Tym razem Mikołaj zostaje zwolniony z pracy i odnajduje się w nowych zajęciach. Jeździ śmieciarką, segreguje odpady i projektuje zabawki z recyklingu.

Wciąż przychodzi do niego mnóstwo listów od dzieci, ale ich prośby są zupełnie inne niż dotychczas. Najmłodsi proszą go np. o to, by w ich mieście znów zakwitły kwiaty, a drzewa owocowe obrodziły. 27 krótkich rozdziałów można czytać z dzieckiem przez niemal cały grudzień, po drodze rozmawiając z nim na bardzo ważne tematy związane z ekologią. Ostrzegam jednak, że w pewnym momencie czytanie tej pozycji znacznie przyspiesza, a dzieci nie chcą zakończyć codziennej porcji na jednym czy dwóch rozdziałach.

Przeczytaj także: Prezenty pod choinkę dla niemowlaka: podpowiedzi, które ułatwią zakupy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza