Niektórzy pierwsze hulajnogi i rowerki biegowe kupują już z okazji 1. urodzin dziecka, jednak czas na tego typu sprzęty (a także zainteresowanie nimi) przychodzi sporo później. Prawdziwy boom pojawia się oczywiście wiosną, gdy pogoda sprzyja przebywaniu na świeżym powietrzu.
Jeśli chcesz kupić dziecku jego pierwszą hulajnogę, z pewnością przeglądasz w internecie opisy modeli trójkołowych. To właściwie jedyny wybór jeśli chcesz sprawić ją dwuletniemu dziecku, na dwukołowej nie potrafiłoby jeszcze utrzymać równowagi. Tylko czy na pewno warto?
Fizjoterapeutka doradza w sprawie wyporu hulajnogi
Wielu rodziców oczekiwałoby pewnie konkretnej „polecajki” w kwestii zakupu pierwszej hulajnogi dla dziecka, wypowiedź ekspertki jest jednak dość jednoznaczna: nie poleci żadnego modelu. Dlaczego?
Hulajnoga to sprzęt, na którym dziecko podczas jazdy odpycha się tylko jedną nogą. Jego ciało nie pracuje więc symetrycznie, a powinno.
Jako fizjo nie polecę ci żadnej hulajnogi, bo najlepsze dla rozwoju Twojego dziecka są rowerki biegowe, zwykłe rowery lub rolki
- mówi w najnowszej rolce na Instagramie fizjoterapeutka Aleksandra Besz.
Przez to, że maluch odpycha się wciąż jedną nogą, jedna strona jego ciała jest bardziej napięta. Może to prowadzić do rozwoju postawy skoliotycznej.
Wszystko byłoby w porządku, gdyby dziecko odpychało się raz prawa, raz lewą stroną. Ale wtedy jest dużo mniejsza frajda i mało kto da się na to namówić
- dodaje fizjoterapeutka.
Jeśli jednak już macie hulajnogę nie ma powodu, by zabraniać dziecku jazdy na niej. Warto jednak zadbać o to, by częściej korzystało ze sprzętów takich jak rowerki. Dzięki temu, że w równym stopniu używa się lewej i prawej nogi, ciało pracuje symetrycznie. Niech hulajnoga nie będzie dominującym sposobem aktywności ruchowej dziecka.
Wady i zalety jazdy na hulajnodze
Dzieci z reguły bardzo lubią jazdę na hulajnodze i warto wiedzieć, że ma ona też sporo zalet:
- stymuluje czucie głębokie,
- jest treningiem koordynacji
- wzmacnia mięśnie,
- ćwiczy równowagę.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że stale odpychając się lewą nogą i stojąc na prawej pracują inne mięśnie. Bardziej pracuje wówczas przód uda prawej nogi i tylna część podudzia lewej nogi.
Niektóre zalecenia mówią nawet o tym, by z zakupem hulajnogi dziecka poczekać aż do... 8. roku życia. Dopiero wówczas układ nerwowo-mięśniowy dziecka jest na tyle ukształtowany, by jazda na hulajnodze była bezpieczna.
Oczywiście koniecznie pamiętajmy o założeniu dziecku kasku, a jeśli już decydujemy się kupić ją młodszemu dziecku, przeprowadźmy prosty test. Jeśli maluch potrafi ustać 3 sekundy na jednej nodze bez podparcia (to norma motoryczna dla 3-latka), możesz zaproponować mu hulajnogę. Najlepiej jednak okazjonalnie, a nie na co dzień.
