Buty zimowe dla dziecka - jak dobrać odpowiednie BUTY NA ZIMĘ dla dziecka?

2014-01-23 7:00

Zimowe buty dla dziecka nie tylko powinny ładnie wyglądać, ale również doskonale spełniać swoje zadania. Małe dziecko nie zawsze jest w stanie nam powiedzieć, czy but jest w dobrym rozmiarze lub czy jest wygodny. Źle dobrane buty nie tylko popsują dziecku zabawę na śniegu, mogą też spowodować różnego rodzaju schorzenia. Dowiedz się z jakiego materiału powinny być wykonane buty dla dziecka? Jak dopasować rozmiar buta do rosnącej stopy dziecka? Jaki kształt powinny mieć buty na zimę dla dziecka, aby były wygodne i bezpieczne?

buty zimowe dla dziecka jak dobrac odpowiednie buty na zime dla dziecka
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Jak dobrać właściwy rozmiar, kupując buty dla dziecka?
  2. Jaki kształt powinny mieć buty dla dziecka?
  3. Z jakich materiałów powinny być zrobione zimowe buty dla dziecka?

Zimowe buty dla dziecka trzeba dobierać szczególnie starannie. Dla prawidłowego rozwoju stopy dziecka konieczne jest zapewnienie jej odpowiedniej przestrzeni. Dziecięca stopa nie może być zbyt mocno ściśnięta. Dopasowuje się wówczas do kształtu buta, co może powodować różne problemy zdrowotne. Stopy dzieci rosną niezwykle szybko. W ciągu pierwszych dwóch lat aż o 2 cm rocznie, a do około 13 roku życia o 1,5 cm rocznie. Zmienia się także ich kształt – w różnym tempie rozwijają się mięśnie, łuk stopy i kości.

Jak dobrać właściwy rozmiar, kupując buty dla dziecka?

Z przeprowadzonych badań wynika, że u małych dzieci zakończenia nerwowe nie są w pełni rozwinięte, dlatego najmłodsi nie są w stanie określić czy but jest w dobrym rozmiarze. Dobierając rozmiar buta powinniśmy pamiętać o odpowiednim zapasie, a w trakcie noszenia często sprawdzać, czy but nie jest już za mały. Zasady doboru rozmiaru są proste. Najlepszym rozwiązaniem przy kupowaniu nowej pary butów jest zachowanie 1,5 cm wolnej przestrzeni między czubkiem buta a końcami palców. W ten sposób zachowujemy 0,5 cm miejsca na swobodne rozszerzanie się stopy podczas chodzenia, około 0,8 cm pozwala stopie rosnąć, a pozostałe 0,3 cm wypełnia miejsce na palce. Aby odpowiednio dobrać but, najlepiej zmierzyć stopę dziecka, kiedy stoi ono w miejscu. Można obrysować stopę, a następnie wycięty wzór przykładać do wkładki z buta. Dobrym sposobem jest także postawienie stopy bezpośrednio na wkładce z buta. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne określenie, jak dużo miejsca zajmie stopa malucha.

Jaki kształt powinny mieć buty dla dziecka?

Oprócz rozmiaru kluczowy jest także kształt buta i możliwość dopasowania go do nogi dziecka. Skutecznym sposobem jest zastosowanie regulowanego systemu zapięć. Bardzo ważna jest także podeszwa, która zabezpieczy dziecko przed ślizganiem, a jej wysokość zapewni odpowiednie rozłożenie stopy tak, by nacisk podczas chodzenia był równomierny na całej powierzchni. Specjaliści odradzają też specjalne podparcia łuku stopy – to część, która najlepiej rozwija się naturalnie. W bucie powinna też znaleźć się specjalna wkładka niwelująca wstrząsy, by dziecko mogło bawić się swobodne bez obaw o kontuzję.

Z jakich materiałów powinny być zrobione zimowe buty dla dziecka?

Pełnię swobody i komfort podczas zimowych miesięcy zapewnią także wysokiej jakości materiały. Buty dziecięce powinny być lekkie i elastyczne. Odpowiednia wentylacja jest kluczowa zarówno ze względów zdrowotnych – unikamy przeziębień czy grzybicy – jak i ze względu na zachowanie ciepła. W butach zimowych konieczna jest odpowiednia wyściółka. Pamiętajmy, żeby przebywając w pomieszczeniu dziecko nie miało na sobie zimowych butów – spocona stopa szybko zmarznie po wyjściu na zewnątrz. Buty dziecięce powinny być uszyte z materiału, który zapewni nieprzemakalność. Membrana Gore-Tex, z której korzystają także himalaiści, zapewnia przepływ powietrza, a od zewnętrz nie przepuszcza wilgoci.

Dobór obuwia zimowego dla dzieci wcale nie musi być trudny i skomplikowany. Pamiętając o tych kilku zasadach, zapewnimy dziecku bezpieczeństwo i wygodę. Zima jest bardzo przyjemną porą roku dla najmłodszych. Lepiej wykorzystać ja na dobrą zabawę niż leczenie przeziębień i urazów.

materiały prasowe ECCO
Nasi Partnerzy polecają