Jak wybrać bezpieczne zabawki dla dziecka?

2019-08-19 14:42

Kontrole przeprowadzone na polskim rynku zabawek wykazały liczne nieprawidłowości. Najczęściej na produktach brakuje wymaganych przez prawo ostrzeżeń, certyfikatów Unii Europejskiej, informacji o producencie. Jak wybrać bezpieczne zabawki dla dziecka? Przeczytaj albo posłuchaj!

Zabawki dla dzieci
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Zabawki dla dziecka: świadome zakupy
  2. Niebezpieczne zabawki
  3. W trosce o bezpieczeństwo
  4. Czym się kierować, kupując zabawkę?

Dzieci są znudzone kolejnymi lalkami czy samochodami. Obsypywane często prezentami – szybko rzucają je w kąt. Dlatego rodzice każdorazowo stają przed dylematem, co kupić swoim pociechom, by zająć ich uwagę na dłużej. Jak sprawić, aby zabawka była uniwersalna i kreatywna, a zarazem bezpieczna?

Zabawki dla dziecka: świadome zakupy

Podstawową zasadą przy wyborze zabawki jest kierowanie się wiekiem dziecka. Oznaczenie, dla jakiej grupy wiekowej przeznaczony jest przedmiot, znajduje się na opakowaniu, np. oznaczenie 3+ informuje, że powinien się nią bawić maluch, który ukończył przynajmniej trzy lata. Nie zawsze jednak powinniśmy się sugerować opisem producenta. Ponieważ dzieci rozwijają się w różnym tempie, warto wziąć pod uwagę zainteresowania naszej pociechy. Zabawa, która jest czynnością naturalną, powinna sprawiać przyjemność, ale jednocześnie pobudzać wyobraźnię i stymulować rozwój dziecka. Dlatego uniwersalnym prezentem dla najmłodszych mogą być klasyczne, drewniane klocki, po które z zainteresowaniem sięgnie także starsze rodzeństwo.

Ciekawym pomysłem są artykuły do malowania, rysowania czy modelowania. Od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, a nie wydamy na nie fortuny. Farby do malowania palcami czy ciastolina mogą sprawić wiele radości, ponieważ podczas korzystania z nich, dzieci ogranicza tylko własna wyobraźnia. – Pozwolą rozwijać zdolności manualne, a także wykształcić zmysł estetyczny dziecka. A może jednocześnie pomogą odkryć jego talent artystyczny – zaznacza Marzena Raczkiewicz, ekspert z firmy MERplus, dystrybutora artykułów plastycznych.

Dobrze wiedzieć

Niebezpieczne zabawki

Zastrzeżenia budzi aż 23% zabawek na polskim rynku. Ze skontrolowanych w ostatnim czasie 3160 produktów, nieprawidłowości wykryto w 728 przypadkach – wynika z monitoringu przeprowadzonego przez Inspekcję Handlową na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Tysiące potwierdzonych przez Amerykańską Komisję do Spraw Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckim przypadków zatrucia, zadławień i okaleczeń spowodowanych niebezpiecznymi wyrobami sprawiły, że sprawą zasadniczych wymagań dla artykułów dla dzieci zajęła się Unia Europejska i polski rząd. Kwestię reguluje tzw. dyrektywa zabawkowa, którą w naszym kraju egzekwować można na mocy Rozporządzenia Ministra Gospodarki (Dz. U. Nr 83, poz.454, z dnia 5 kwietnia 2011 roku).

W trosce o bezpieczeństwo

Przedmioty przeznaczone do zabawy muszą być kupowane „z głową”. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru sprawdźmy, czy produkt posiada szczegółową instrukcję obsługi w języku polskim z informacją o jego przeznaczeniu. Powinien też zawierać nazwę i adres producenta lub importera oraz stosowne ostrzeżenie co do zastosowania zabawki, tym bardziej, gdy użytkowanie jej wymaga nadzoru osoby dorosłej. – W trosce o bezpieczeństwo naszych dzieci, sprawdźmy, czy artykuły do malowania, rysowania i modelowania nie zawierają np. substancji toksycznych, które mogą być szkodliwe dla organizmu – sugeruje Marzena Raczkiewicz. Dodatkowo, każda zabawka dystrybuowana na rynku europejskim musi być opatrzone znakiem CE, czyli spełniać m.in. wymogi mechaniczne i fizyczne, palności i ulatniania się pierwiastków chemicznych (wg normy EN 71).

Dobrze wiedzieć

Czym się kierować, kupując zabawkę?

Podpowiada Marzena Raczkiewicz z firmy MERplus: Przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę wiek dziecka. Zabawki czy przybory do malowania nadają się do użytku malucha w konkretnym wieku. Wiele z nich nawet od drugiego roku życia, dlatego równie ważne są kwestie bezpieczeństwa. Artykuły plastyczne powinny być całkowicie nieszkodliwe. Ponieważ fantazja naszych pociech nie zna granic, zdarza się, że postanowią one ocenić „smak” kredki czy farby. Natomiast w przypadku zabawek, sprawdźmy czy nie emitują substancji szkodliwych dla organizmu. Może to być np. zbyt intensywny zapach lakieru. W weryfikacji pomogą certyfikaty lub atesty, które znajdziemy na opakowaniu produktu, np. "polecane przez Instytut Matki i Dziecka". Ważny jest także sposób wykonania. Sprawdźmy, czy wszystkie elementy są dobrze połączone ze sobą, krawędzie nie są ostre, a użytkowanie nie zagraża zdrowiu. Natomiast w przypadku najmłodszych, dobrze jeśli zabawka nie zawiera zbyt małych elementów, które mogłoby zostać połknięte przez dziecko.

materiały prasowe