Jaki tablet dla dziecka wybrać? 5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę [SPRAWDZONE PORADY]

2015-08-28 13:28

Wybór tabletu dla dziecka wydaje się pozornie prosty. Idziemy do sklepu lub klikamy „kup teraz” w internecie. Kupując tablet dla dziecka, musimy zastanowić się nad tymi samymi kryteriami, co w przypadku gadżetu dla dorosłych. A może warto rozważyć nabycie tabletu dla całej rodziny? Oto kilka porad.

Tablet dla dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Kupując tablet dla dziecka, nie warto sugerować się ceną, ale jakością.

Spis treści

  1. Tablet dla dziecka a... system operacyjny
  2. Tablet dla dziecka a specyfikacja
  3. Tablet dla dziecka a cena

Wielkość wyświetlacza to pierwsza cecha przy zakupie tabletu dla dziecka, na którą zwrócimy uwagę. Tablety dostępne na rynku występują w kilku rozmiarach. Najczęściej sprzedawane są urządzenia z ekranem o przekątnej około 7, 8 i 10 cali. Mniejsze ekrany dają większą mobilność, można je łatwiej schować. Większe zapewniają lepsze doznania i wygodę patrzenia. Ma to znaczenie podczas oglądania filmów czy grania w gry.

>> Po co właściwie kupować tablet dla dziecka? >>

Tablet dla dziecka a... system operacyjny

Brzmi złowieszczo? W praktyce wybór jest prosty. Na rynku dostępne są tablety z trzema wiodącymi systemami.

  • Tablet dla dziecka z Androidem - najliczniejsza grupa to urządzenia z Androidem. Produkuje je wielu producentów: Samsung, Lenovo, Asus, Sony, a także bardzo liczni mniejsi producenci oferujący tanie produkty. Android gwarantuje dużą bazę płatnych i bezpłatnych aplikacji w sklepie Google Play oraz świetne programy Google, takie jak Mapy, Gmail, Chrome itp.
  • Tablet dla dziecka z systemem iOS dostępny jest na tabletach Apple, czyli iPadach. Przy okazji warto wspomnieć a propos pierwszego kryterium, tzn. wielkości, że występują one w dwóch rozmiarach 9,7 cala i 7,9 cala. Przez kilka lat słowo iPad było synonimem tabletu. iTunes Store oferuje setki tysięcy aplikacji przygotowanych specjalnie na tego typu urządzenia. Co jeszcze oferuje system Apple? W zasadzie to samo, co Android.
  • Tablet dla dziecka z systemem Windows to system, który znamy z naszych komputerów. Plusem zakupu będzie fakt, że na takim urządzeniu otworzymy większość aplikacji znanych z pecetów. Łyżką dziegciu z kolei okaże się dużo mniejsza liczba programów dedykowanych na tablety. Windows 10 ma ten problem rozwiązać. Aplikacje mają być uniwersalne. Póki co, na tablecie z Windowsem nie zagramy np. w wiele świetnych gier dostępnych na urządzeniach z Androidem i iOS.

Czytaj także: >> 5 bezpiecznych gier mobilnych dla dziecka >>

Tablet dla dziecka a specyfikacja

  • Tablet dla dziecka a specyfikacja - umówmy się, przeciętnemu klientowi specyfikacja mówi niewiele. Liczba rdzeni, zegar procesora, ilość pamięci RAM? Tak, to istotne kryteria przy zakupie tabletu dla dziecka. Więcej jednak nie zawsze znaczy lepiej. Najlepszym przykładem są iPady. iPad Air 2 wyposażony został w 3-rdzeniowy procesor i 2 GB pamięci RAM. Czy ten tablet będzie gorszy np. od Samsunga Galaxy Tab S z 8-rdzeniowym procesorem i 3 GB pamięci RAM? Niekoniecznie. Liczby (im większe, tym bardziej atrakcyjne) mają przyciągać naszą uwagę. iPad Air 2 świetnie poradzi sobie w konkurencji ze wspomnianym Samsungiem. Jego system operacyjny jest modelowo przystosowany do pracy i dobrze zrealizuje postawione przed nim zadania. Te ostatnie sprowadzają się przede wszystkim do obsługi dostępnych aplikacji.
  • Tablet dla dziecka a rozdzielczość wyświetlacza - inny parametr, który będą podnosić ulotki, foldery i strony producentów to rozdzielczość wyświetlacza. Tanie tablety dla dzieci cechować będą ekrany o rozdzielczości 1024 x 768 (lub podobne). Najwyższa półka oferuje 2560 na 1600 pikseli. W specyfikacji wygląda to świetnie. Przeciętnemu użytkownikowi ciężko będzie jednak zauważyć różnicę między ekranem HD (1920 na 1080 pikseli) a wyświetlaczem WQXGA (wspomniane 2560 na 1600). Różnice będą uderzające między najniższymi i najwyższymi rozdzielczościami.
  • Tablet dla dziecka a ilość pamięci - na kolejną cechę warto zwrócić uwagę. To ilość pamięci. Na rynku spotkamy tablety dla dzieci od 4 GB pamięci wewnętrznej do 128 GB. W tym przypadku naprawdę im więcej, tym lepiej, ale wraz z kolejnymi progami znacząco rośnie cena. Od tego parametru zależy ile aplikacji, filmów, zdjęć itp. zmieścimy na tablecie. Warto też zwrócić uwagę czy urządzenie oferuje możliwość zainstalowania karty pamięci, choć to ostatnie nie jest najważniejsze.

Tablet o jakiej specyfikacji wybrać? Wszystko zależy od budżetu. Oczywiście nie jest tak, że urządzenie z chińskim procesorem mało znanej firmy i 512 MB pamięci RAM poradzi sobie tak samo, jak iPad Air 2 czy Samsung Galaxy Tab S. Nie poradzi. Ale nie ma też prostego przełożenia między liczbą rdzeni a kulturą pracy.

Tablet dla dziecka a cena

Dochodzimy do kluczowego kryterium, od którego zależą wcześniejsze zagadnienia. Droższy czy tańszy? Jeżeli mamy nabyć tablet wyłącznie dla dziecka, zdecydowanie tańszy. Przyzwoite urządzenie kupimy już za około 400 zł. W sklepach znajdziemy też gadżety poniżej tego progu. Kupno taniego sprzętu będzie błogosławieństwem, gdy dziecko go zniszczy. Straty będą mniejsze.

Na rynku, szczególnie w sieciowych sklepach z zabawkami, dostępne są tablety dedykowane dla dzieci. Czy warto je kupić? Niekoniecznie. Cena nie przekracza zazwyczaj 300 zł, ale idzie to w parze z niską jakością wykonania i bardzo podstawową specyfikacją.

Warto zastanowić się nad zakupem tabletu, z którego korzystać będzie cała rodzina. Wówczas zdecydowanie warto wydać więcej: od 1000 do nawet 2000 zł. Czy to się opłaci? Tak. iPad 2 nabyty w 2011 r. za około 2000 zł dziś nie jest już demonem szybkości, ale nadal, czyli po 4 latach, sprawdza się nieźle. Droższe tablety będą lepiej wykonane, a ich specyfikacja zapewni komfort użytkowania przez co najmniej 2-3 lata.