Jakie kolory dla dziewczynki oprócz różowego?

2014-12-15 13:33

Wyprawka dla dziecka: ubranka dla dziewczynek to kolor różowy, dla chłopców niebieski. Wydawałoby się, że dobór kolorów ubranek dla dziecka jest oczywisty. Jednak kolor różowy nie zawsze był przypisany dziewczynkom. Istnieją również inne kolory, które warto włączyć do garderoby dziecka.

jakie-kolory-dla-dziewczynek-oprocz-rozowego
Autor: Thinkstock|mjakmama24.pl Przyporządkowanie koloru różowego dziewczynkom pojawiło się całkiem niedawno.

Kompletowanie wyprawki dla dziecka jest bardzo przyjmne. W sklepach mamy ogromny wybór ubranek dla dzieci. Utarło się, że kolorem dla dziewczynki jest różowy, a dla chłopca niebieski. Te kolory są obecne w ubrankach dla dzieci, akcesoriach, tekstyliach, czy wyposażeniu pokoju niemowlaka. Przyporządkowanie koloru różowego dziewczynkom, a niebieskiego chłopcom obowiązuje dopiero od lat 40. XX wieku. Przedtem było odwrotnie - róż przypisywany był chłopcom, a błękit dziewczynkom. Jednak nie był to sztywny podział. Nie dbano o to, by ubiór dziecka pozwalał na rozróżnienie płci. Dzieci, również chłopcy, najczęściej nosiły białe sukienki do 6-7 roku życia. Spodenki dla chłopców pojawiły się dopiero w latach 20. ubiegłego wieku. Podobno dziewczynki instynktownie wybierają różowe ubranka i zabawki, a chłopcy je odrzucają. Jednak to podział stereotypowy, podobnie jak podział na zabawki dla chłopców i te dla dziewczynek. Wykreowały go wysiłki marketingowe producentów. Różowe śpioszki dla chłopca czy niebieska kurteczka dla dziewczynki nie zaszkodzą przecież dziecku w żaden sposób. Maluch nie zwraca uwagi na to, w co jest ubrany, dopóki strój nie powoduje niewygody czy dyskomfortu.

Jak wybierać kolory dla dziewczynek? Wyprawka dla dziecka

Wybierając kolory dla dziewczynki kieruj się własnym gustem i typem urody dziecka. Niemowlęciu jest wszystko jedno, co ma na sobie, ale kilkulatka powinna mieć wpływ na wybór noszonych ubranek. Pokazuj jej różne zestawienia kolorów, mów, jakie ci się podobają i pytaj, jak ona zestawiłaby kolory. Dzięki temu rozwiniesz wrażliwość estetyczną dziewczynki. Możesz postawić na pastelowe kolory ubranek dla dziewczynki, czy żywe kolory, ale także na ciemne barwy, jak granat, brąz czy szarość. Ładnie wyglądają na przykład zestawienia marynarskie – granatu z czerwienią i bielą, róż dobrze komponuje się z szarością i brązem. Każdy kolor wyprawki dla dziecka można rozświetlić bielą. Blondynce będzie dobrze w pastelach, niebieskim, szarym, fioletowym, brunetkę możesz ubierać w ciepłe, żywe barwy, jak pomarańcz, czerwień, żółć.

Mjakmama24.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza