Kask rowerowy dla dziecka: jak wybrać odpowiedni?

2021-03-08 15:16

Kask rowerowy chroni głowę dziecka przed urazami, dlatego tak ważny jest jego zakup, zanim dziecko pierwszy raz wsiądzie na rower. Na jego właściwy wybór należy poświęcić trochę czasu. Na co zwrócić uwagę przy zakupie kasku rowerowego dla dziecka?

Kask rowerowy dla dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Kask rowerowy dla dziecka musi być lekki i mieć otwory wentylacyjne.

Kask rowerowy dla dziecka jest niezbędny, niezależnie od tego, czy dziecko jeździ na rowerze samo, czy też jest wożone np. w przyczepce. Urazy głowy to jedne z częstszych i najbardziej niebezpiecznych urazów rowerowych. Jazda w dobrze dobranym kasku zmniejsza ich prawdopodobieństwo aż o 85 proc. Dodatkowo kask dobrze chroni głowę dziecka przed słońcem, owadami czy gałązkami np. podczas jazdy po lesie.

Czytaj także: Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? Najważniejsze zasady

Jak wybrać rower dla dziecka

Kask rowerowy dla dziecka: zasady doboru

  • Kask rowerowy trzeba przymierzyć. Nie da się dobrać kasku rowerowego na odległość, dlatego konieczna jest wizyta w sklepie i mierzenie dostępnych modeli. Dziecko musi się dobrze czuć w kasku i zaakceptować model, który ostatecznie kupicie – inaczej nie będzie chciało go nosić.
  • Kluczową sprawą jest odpowiedni rozmiar kasku – źle dobrany nie spełni swojej roli, będzie spadał lub uciskał. W większości kasków jest regulator, dzięki któremu można dopasować wielkość kasku do obwodów głowy malucha. Zwróć uwagę, by kask nie zsuwał się z głowy dziecka – niech maluch pomacha w wybranym kasku głową, pochyli się.

Polecamy: Rowerek biegowy dla dziecka - jaki wybrać?

  • Zapięcie powinno dać się dopasować do wymiarów głowy dziecka.
  • Kask powinien być dość lekki. Zbyt ciężki nie będzie komfortowy w noszeniu.
  • Bardzo ważnym elementem kasku są otwory wentylacyjne, dzięki czemu głowa nie będzie się nagrzewać.
  • Kask rowerowy dla dziecka musi być widoczny i oświetlony (np. wstawkami odblaskowymi), by zapewnić dziecku maksymalne bezpieczeństwo.
  • Kask rowerowy powinien spełniać normę bezpieczeństwa EN 1078.