Rolki dla dzieci: jakie rolki kupić?

2015-04-23 12:11

Rolki dla dziecka to świetny sposób na aktywne spędzanie czasu na powietrzu. Aby dziecko polubiło rolki i szybko nauczyło się na nich jeździć. Jakie rolki kupić? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, kupując rolki dla dziecka.

Rolki dla dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Rolki dla dziecka powinny mieć małe kółka. Dzięki temu dziecku będzie łatwiej manewrować.

Naukę jazdy na rolkach może zacząć już czterolatek. Oczywiście o tym, czy dziecko jest już gotowe na rolki, decydują indywidualne upodobania i skłonności dziecka. Jeśli smyk jest ruchliwy, jeździ już na hulajnodze i rowerze, rolki dla dziecka to dobry wybór. Jazda na rolkach daje dziecku same korzyści: wzmacnia mięśnie całego ciała, poprawia refleks, umiejętność przewidywania i podejmowania szybkich decyzji, polepsza koordynację ruchów i równowagę. Jest też dobrym wyborem dla dziecka z nadwagą, ponieważ pozwala na szybkie spalenie nadmiaru kalorii. By jazda na rolkach była bezpieczna i przyjemna dla smyka, nie warto oszczędzać na rolkach. Dobre rolki posłużą przez kilka sezonów, dlatego warto przyłożyć się, by wybrać te najlepsze. Warto również sprawdzić ofertę z łyżworolkami dla dziecka. Takie wielofunkcyjne rozwiązanie sprawdzi się przez cały rok, a ty zaoszczędzisz trochę pieniędzy.

Rolki dla dziecka – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

  • Rozmiar. Najlepiej kupować rolki dla dzieci w sklepie sportowym, w którym pracownik pomoże w wyborze odpowiednich rolek. Stopy muszą być stabilne, a but musi dobrze trzymać kostkę i być wygodny. Dziecko powinno mierzyć rolki z nogami lekko ugiętymi w kolanach, co dociąża stopy. W przypadku małego dziecka wybierz rolki regulowane, ponieważ jego stopa szybko rośnie, a buty rolek muszą być dobrze dopasowane do stopy, by jazda była bezpieczna. Można kupić rolki z butami regulowanymi w zakresie 4 rozmiarów. Specjalny mechanizm pozwala na rozsuwanie przodu buta na odpowiednią długość, co pozwala na dostosowanie rozmiaru do stopy dziecka.
  • Kółka. Najlepiej wybrać te wykonane z poliuretanu (zwanego też uretanem), a omijać te plastikowe, które nie zapewnią dziecku komfortu jazdy. Ważne: im mniejsze kółka, tym wolniejsza jazda i łatwiejsze manewry. Dlatego pierwsze rolki dla dziecka powinny mieć małe kółka (47-70 mm). Drugim parametrem dotyczącym kółek jest ich twardość. Im bardziej miękkie kółka, tym wolniej i wygodniej się jeździ, z większą przyczepnością do podłoża. Za to szybciej się zużywają. Odpowiednie dla początkującego malucha będą miękkie kółka (oznaczone od 74 do 82A – im mniejsza liczba, tym bardziej miękkie kółka).
  • Płozy. Powinny być tak skonstruowane, by po założeniu stopy znajdowały się maksymalnie nisko nad ziemią (dziecko będzie się wtedy czuć pewnie). Do wyboru są płozy kompozytowe (dają lepszą amortyzację) i aluminiowe (lżejsze, do szybszej jazdy). Dla dziecka początkującego lepsze będą płozy kompozytowe.
  • Łożyska. Dla dziecka polecane są te, które zapewniają wolniejszą jazdę (oznaczone ABEC1 lub ABEC3, albo literami SG i jak najniższą cyfrą).
  • Kask i ochraniacze. Są niezbędne każdemu dziecku jeżdżącemu na rolkach. W tym sporcie łatwo o upadek czy kolizję z innym dzieckiem, zwłaszcza gdy dziecko dopiero uczy się jeździć. Konieczny jest kask, usztywniacze na nadgarstki, ochraniacze na łokcie i kolana. Kaski są dobrze wentylowane dzięki otworom, dlatego dziecko będzie mogło jeździć na rolkach nawet w upały. Kask musi mieć certyfikat CE EN 1078.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza