Ubranka dla dziecka: zimowa moda dla alergika. Jakie ubranka kupować dziecku z atopią?

2012-01-12 16:12

Zimą skóra dziecka jest szczególnie narażona na podrażnienia. Ubrania to „druga skóra”, więc im także należy poświęcić o tej porze roku więcej uwagi. Właściwie dobrane i czyszczone pozwolą uniknąć alergii, zabezpieczą organizm przed chłodem i przegrzaniem oraz pozwolą dziecku na aktywne i niczym nieskrępowane poznawanie zimowego świata. Na co zwrócić uwagę przy doborze ubrania dla alergika? Jakie materiały są najbezpieczniejsze dla dziecka? Jak prać, jakich użyć środków piorących, aby nie zniszczyć materiału?

Szafa małego alergika: co powinien nosić zimą alergik?
Autor: _materialy_prasowe

Spis treści

  1. Na co zwracać uwagę, kupując ubranka dla dziecka-alergika?
  2. Jak właściwie dbać o ubranka dla dziecka-alergika?
  3. Ekoubranka dla dziecka-alergika
  4. Jak uniknąć podrażnienia skóry dziecka, które ma alergię?

Wybór ubranka dla dziecka, któremu dokucza alergia, to nie tylko kwestia gustu i estetyki. Kompletując garderobę dla dziecka należy zwracać szczególną uwagę na rodzaj oraz jakość materiałów, z którego wykonane jest ubranie dla dziecka. Problem ten nabiera szczególnego znaczenia zimą, a więc w okresie grzewczym, gdy organizm dziecka narażony jest na nagłe i znaczne zmiany temperatury oraz działanie suchego powietrza. Skóra dziecka jest znacznie cieńsza niż dorosłego człowieka. Dodatkowo, ma mniej lipidów (czyli po prostu słabszą ochronę - cięńszą warstewke tłuszczu na powierzchni) , a ich układ jest nieregularny. W konsekwencji nie zatrzymuje ona w dostateczny sposób wilgoci, łatwiej się łuszczy i przesusza oraz ulega podrażnieniom pod wpływem działania substancji chemicznych (zawartych np. w detergentach) lub suchego powietrza. O problemie tym dobrze wiedzą mamy alergików, u których nasilenie objawów atopii występuje najczęściej jesienią i zimą. Dlatego też u dzieci najlepiej sprawdzają się ubranka wykonane z naturalnych, ekologicznych materiałów. Syntetyczne włókna lub tkaniny z ich domieszką nie przepuszczają powietrza, nie pozwalając na właściwą termoregulację oraz odprowadzenie wilgoci. W efekcie dziecko znacznie szybciej się poci, natomiast pot i niedostatecznie wypłukane z ubranka detergenty przenikają przez cienki naskórek i nasilają objawy atopii.

Na co zwracać uwagę, kupując ubranka dla dziecka-alergika?

Przy zakupie warto więc dokładnie czytać metkę oraz sprawdzać skład materiału, z którego zostało wykonane ubranko. Im więcej naturalnych tkanin – tym lepiej. Równie ważny jest także kolor ubranka – jasne i pastelowe barwy są bezpieczniejsze, gdyż zawierają one zdecydowanie mniej barwnika mogącego wywoływać uczulenie. Mamy alergików powinny również sprawdzać dodatkowe elementy znajdujące się w stroju malucha. Metalowe sprzączki, zatrzaski i suwaki niejednokrotnie zawierają nikiel oraz inne metale reaktywne, które mogą podrażniać skórę dziecka. Niektórzy producenci, w swoich kolekcjach posiadają ubranka wykonane z materiałów i elementów hypoalergicznych, a więc takich, które nie wywołają uczulenia. Takie ubranka posiadają w swoim składzie ekologiczne i naturalne tkaniny oraz metale bez domieszki uczulającego niklu.

Jak właściwie dbać o ubranka dla dziecka-alergika?

By ubranko było nie tylko czyste, ale także bezpieczne, najlepiej jest je prać w proszku dla dzieci, lub specjalnych ekologicznych orzechach, koniecznie w wysokiej temperaturze. Tylko tak niszczone są wszystkie roztocza, pleśnie oraz mikroorganizmy, które mogą znajdować się w splotach tkaniny. Ciuszki dla małego alergika, których temperatura prania nie może przekroczyć 30 stopni Celsjusza, można również raz na jakiś czas włożyć do zamrażarki – niska temperatura również pozwala na pozbycie się szkodliwych mikrobów. Zdecydowanie prościej jest dbać o ubranka wykonane z solidnych i trwałych materiałów takich jak bawełna organiczna, wełna oraz jedwab. Dziecięca garderoba jest miła w dotyku, ale jednocześnie dzielnie zniesie częste pranie w wysokiej temperaturze oraz najwymyślniejsze harce dziecka.

Ekoubranka dla dziecka-alergika

Dobrym pomysłem jest również przestrzeganie standardów ekologicznych, tak w zakresie wykonania tkanin, jak również ich czyszczenia. Dlatego do prania warto wykorzystywać „naturalne” detergenty jak np. soda, czy też niezawierające środków chemicznych orzechy czy specjalne kule, które wkłada się do bębna pralki. Tkaniny powinny natomiast zawierać jak najwięcej naturalnych włókien, a wśród nich wełnę, jedwab oraz coraz popularniejszą bawełnę ekologiczną. Bawełna organiczna, a więc taka pochodząca z rolnictwa ekologicznego i nie zawierająca pestycydów i dodatków chemicznych do nawozów, jest najbardziej przyjazną tkaniną dla wrażliwej, często alergicznej skóry malucha. Ubranko z niej wykonane oddycha i doskonale odprowadza wilgoć, ale jednocześnie nie rozciąga się i nie kurczy podczas prania, kolory nie blakną, a materiał zachowuje wysoką odporność na przetarcia.

Jak uniknąć podrażnienia skóry dziecka, które ma alergię?

  • Robiąc pranie wybieraj funkcję podwójnego płukania, zaś do prania nie dodawaj płynów do zmiękczania tkanin lub stosuj te, przeznaczone do skóry alergicznej i wrażliwej.
  • Jeżeli dziecko ma uczulenie na proszek, do prania stosuj płatki mydlane lub orzechy ekologiczne.
  • Nowe ubrania przed założeniem wypierz i wyprasuj w wysokiej temperaturze.
  • Ubrania, koce oraz pościel, których nie wykorzystujesz przechowuj w specjalnym i szczelnie zamkniętym pokrowcu na ubrania, zaś garderobę codziennego użytku trzymaj w zamkniętych szafkach.
  • Ubieraj dziecko zawsze stosownie do pogody, chociaż na zewnątrz jest zimno pamiętaj, by malcowi nie było za ciepło - przegrzanie powoduje pocenie i może nasilać uczulenie.
materiały prasowe Coccodrillo
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza