Rolki dla dzieci: jakie rolki kupić?

2015-04-23 12:11
Rolki dla dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Rolki dla dziecka powinny mieć małe kółka. Dzięki temu dziecku będzie łatwiej manewrować.

Rolki dla dziecka to świetny sposób na aktywne spędzanie czasu na powietrzu. Aby dziecko polubiło rolki i szybko nauczyło się na nich jeździć. Jakie rolki kupić? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, kupując rolki dla dziecka.

Naukę jazdy na rolkach może zacząć już czterolatek. Oczywiście o tym, czy dziecko jest już gotowe na rolki, decydują indywidualne upodobania i skłonności dziecka. Jeśli smyk jest ruchliwy, jeździ już na hulajnodze i rowerze, rolki dla dziecka to dobry wybór. Jazda na rolkach daje dziecku same korzyści: wzmacnia mięśnie całego ciała, poprawia refleks, umiejętność przewidywania i podejmowania szybkich decyzji, polepsza koordynację ruchów i równowagę. Jest też dobrym wyborem dla dziecka z nadwagą, ponieważ pozwala na szybkie spalenie nadmiaru kalorii. By jazda na rolkach była bezpieczna i przyjemna dla smyka, nie warto oszczędzać na rolkach. Dobre rolki posłużą przez kilka sezonów, dlatego warto przyłożyć się, by wybrać te najlepsze. Warto również sprawdzić ofertę z łyżworolkami dla dziecka. Takie wielofunkcyjne rozwiązanie sprawdzi się przez cały rok, a ty zaoszczędzisz trochę pieniędzy.

Rolki dla dziecka – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

  • Rozmiar. Najlepiej kupować rolki dla dzieci w sklepie sportowym, w którym pracownik pomoże w wyborze odpowiednich rolek. Stopy muszą być stabilne, a but musi dobrze trzymać kostkę i być wygodny. Dziecko powinno mierzyć rolki z nogami lekko ugiętymi w kolanach, co dociąża stopy. W przypadku małego dziecka wybierz rolki regulowane, ponieważ jego stopa szybko rośnie, a buty rolek muszą być dobrze dopasowane do stopy, by jazda była bezpieczna. Można kupić rolki z butami regulowanymi w zakresie 4 rozmiarów. Specjalny mechanizm pozwala na rozsuwanie przodu buta na odpowiednią długość, co pozwala na dostosowanie rozmiaru do stopy dziecka.
  • Kółka. Najlepiej wybrać te wykonane z poliuretanu (zwanego też uretanem), a omijać te plastikowe, które nie zapewnią dziecku komfortu jazdy. Ważne: im mniejsze kółka, tym wolniejsza jazda i łatwiejsze manewry. Dlatego pierwsze rolki dla dziecka powinny mieć małe kółka (47-70 mm). Drugim parametrem dotyczącym kółek jest ich twardość. Im bardziej miękkie kółka, tym wolniej i wygodniej się jeździ, z większą przyczepnością do podłoża. Za to szybciej się zużywają. Odpowiednie dla początkującego malucha będą miękkie kółka (oznaczone od 74 do 82A – im mniejsza liczba, tym bardziej miękkie kółka).
  • Płozy. Powinny być tak skonstruowane, by po założeniu stopy znajdowały się maksymalnie nisko nad ziemią (dziecko będzie się wtedy czuć pewnie). Do wyboru są płozy kompozytowe (dają lepszą amortyzację) i aluminiowe (lżejsze, do szybszej jazdy). Dla dziecka początkującego lepsze będą płozy kompozytowe.
  • Łożyska. Dla dziecka polecane są te, które zapewniają wolniejszą jazdę (oznaczone ABEC1 lub ABEC3, albo literami SG i jak najniższą cyfrą).
  • Kask i ochraniacze. Są niezbędne każdemu dziecku jeżdżącemu na rolkach. W tym sporcie łatwo o upadek czy kolizję z innym dzieckiem, zwłaszcza gdy dziecko dopiero uczy się jeździć. Konieczny jest kask, usztywniacze na nadgarstki, ochraniacze na łokcie i kolana. Kaski są dobrze wentylowane dzięki otworom, dlatego dziecko będzie mogło jeździć na rolkach nawet w upały. Kask musi mieć certyfikat CE EN 1078.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka