Dziecko w żłobku: placówka wspomaga jego rozwój. Dlaczego w Polsce tak mało dzieci chodzi do żłobka?

Żłobek
Autor: thinkstockphotos.com Z badań przeprowadzonych na uniwersytetach w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych jednoznacznie wynika, że dzieci, które chodzą do żłobka szybciej się rozwijają intelektualnie i społecznie.

Z badań przeprowadzonych na uniwersytetach w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych jednoznacznie wynika, że dzieci, które chodzą do żłobka, szybciej się rozwijają intelektualnie i społecznie. W Polsce ze złobków korzysta wciąż niewiele rodzin i dziecko w żłobku to wciąż raczej wyjątek niż reguła. Z czego to wynika?

Naukowcy przeprowadzili badania na uniwersytetach oxfordzkim, Harvarda i Stanforda, z których jednoznacznie wynika, że dziecko w żłobku to cąłkiem dobry pomysł - uczęszczanie do placówki wspomaga bowiem jego rozwój. Taki maluch szybciej rozwija się intelektualnie, nie ma również później problemów w kontaktach z rówieśnikami.

- Zaobserwowano, że te dzieci, które korzystały ze żłobka, lepiej radziły sobie w przedszkolu, lepiej uczyły się w szkole, miały lepsze zdolności lingwistyczne, lepsze kompetencje społeczne oraz emocjonalne w porównaniu z grupą, która nie korzystała z tej opieki. Tłumaczono to tak, że dziecko potrzebuje dużo wielorakich bodźców w swoim rozwoju –  opisuje badania dr Dorota Szelewa, ekspertka w dziedzinie polityki rodzinnej, współzałożycielka i prezeska Międzynarodowego Centrum Badań i Analiz (ICRA).

Czytaj także: ŻŁOBEK. Jak rozpoznać NAJLEPSZY? RADY PROFESJONALNEJ OPIEKUNKI [KLIKNIJ!]

W Polsce jednak wciąż dziecko w żłobku to nieczęsty widok. Wynika to m.in. z przekonania, mówiącego, że dziecko do 3. roku życia powinno przebywać z mamą. Pierwsze lata życia dziecka są bardzo ważne i jeśli rodzice mogą sobie na to pozwolić, to z pewnością spędzenie ich w domu z mamą byłoby dla dziecka korzystne. Nie wolno jednak wmawiać sobie, że oddając dziecko do żłobka, stajemy się wyrodnymi rodzicami. Dziecko, które uczęszcza do żłobka, otwiera się na świat i na ludzi. Ma szanse zetknąć się z różnymi ludźmi, różnymi emocjami, przez co kształtuje swój charakter.

Kolejną przyczyną, dla której tak mało dzieci w Polsce uczęszcza do żłobków jest ich standard. Placówki te często są niedoinwestowane, ponieważ biedne gminy nie mają na to środków. Skupiają się więc na utrzymaniu istniejących żłobków, a o inwestycjach nawet nie marzą. Ograniczają również liczbę takich placówek do minimum. Inna sytuacjach jest w miastach, gdzie żłobków jest sporo i są utrzymane na dobrym poziomie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE