Dziecko w żłobku: placówka wspomaga jego rozwój. Dlaczego w Polsce tak mało dzieci chodzi do żłobka?

Żłobek
Autor: thinkstockphotos.com Z badań przeprowadzonych na uniwersytetach w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych jednoznacznie wynika, że dzieci, które chodzą do żłobka szybciej się rozwijają intelektualnie i społecznie.

Z badań przeprowadzonych na uniwersytetach w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych jednoznacznie wynika, że dzieci, które chodzą do żłobka, szybciej się rozwijają intelektualnie i społecznie. W Polsce ze złobków korzysta wciąż niewiele rodzin i dziecko w żłobku to wciąż raczej wyjątek niż reguła. Z czego to wynika?

Naukowcy przeprowadzili badania na uniwersytetach oxfordzkim, Harvarda i Stanforda, z których jednoznacznie wynika, że dziecko w żłobku to cąłkiem dobry pomysł - uczęszczanie do placówki wspomaga bowiem jego rozwój. Taki maluch szybciej rozwija się intelektualnie, nie ma również później problemów w kontaktach z rówieśnikami.

- Zaobserwowano, że te dzieci, które korzystały ze żłobka, lepiej radziły sobie w przedszkolu, lepiej uczyły się w szkole, miały lepsze zdolności lingwistyczne, lepsze kompetencje społeczne oraz emocjonalne w porównaniu z grupą, która nie korzystała z tej opieki. Tłumaczono to tak, że dziecko potrzebuje dużo wielorakich bodźców w swoim rozwoju –  opisuje badania dr Dorota Szelewa, ekspertka w dziedzinie polityki rodzinnej, współzałożycielka i prezeska Międzynarodowego Centrum Badań i Analiz (ICRA).

Czytaj także: ŻŁOBEK. Jak rozpoznać NAJLEPSZY? RADY PROFESJONALNEJ OPIEKUNKI [KLIKNIJ!]

W Polsce jednak wciąż dziecko w żłobku to nieczęsty widok. Wynika to m.in. z przekonania, mówiącego, że dziecko do 3. roku życia powinno przebywać z mamą. Pierwsze lata życia dziecka są bardzo ważne i jeśli rodzice mogą sobie na to pozwolić, to z pewnością spędzenie ich w domu z mamą byłoby dla dziecka korzystne. Nie wolno jednak wmawiać sobie, że oddając dziecko do żłobka, stajemy się wyrodnymi rodzicami. Dziecko, które uczęszcza do żłobka, otwiera się na świat i na ludzi. Ma szanse zetknąć się z różnymi ludźmi, różnymi emocjami, przez co kształtuje swój charakter.

Kolejną przyczyną, dla której tak mało dzieci w Polsce uczęszcza do żłobków jest ich standard. Placówki te często są niedoinwestowane, ponieważ biedne gminy nie mają na to środków. Skupiają się więc na utrzymaniu istniejących żłobków, a o inwestycjach nawet nie marzą. Ograniczają również liczbę takich placówek do minimum. Inna sytuacjach jest w miastach, gdzie żłobków jest sporo i są utrzymane na dobrym poziomie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE