Oto cechy dobrych sandałków dla dziecka. Stare prawdy odchodzą do lamusa

2024-04-30 14:53

Mamy dzieci z dużą różnicą wieku mogą być zdziwione, bo zalecenia, jakie słyszały odnośnie kupowania butów dla dzieci nieco zmieniły się na przestrzeni lat. Fizjoterapeutka radzi jak wybrać odpowiednie dla malucha sandałki.

Oto cechy dobrych sandałków dla dziecka. Stare prawdy odchodzą do lamusa
Autor: getty images/ Screen Instagram @fizjomommy Oto cechy dobrych sandałków dla dziecka. Stare prawdy odchodzą do lamusa

Wysokie temperatury sprawiły, że rodzice maluchów już ruszyli na poszukiwania sandałków dla swoich pociech. Zwykle to mamy interesują się tym, jaki rodzaj obuwia wybrać a także jak zmierzyć stopę dziecka by dobrać właściwy rozmiar.

Młode mamy zastanawiają się nie tylko nad tym kiedy kupić dziecku pierwsze buty, często długo szukają także każdej kolejnej pary bucików. Nie ma w tym nic dziwnego - fachowa wiedza jest dziś na wyciągnięcie ręki, a dobrze wiemy, że wybór właściwego obuwia ma wpływ nie tylko na to, czy dziecku będzie wygodnie eksplorować świat.

Spis treści

  1. Fizjoterapeuci radzą jak wybrać buty dla dziecka
  2. Cechy dobrych sandałków
"Fizjoterapeutka mówi, jak wybrać pierwszy rowerek i hulajnogę dla dziecka" - Plac Zabaw odc.8

Fizjoterapeuci radzą jak wybrać buty dla dziecka

Doskonałym źródłem informacji dotyczących tego, jak wybrać pierwsze buty dla dziecka a także każdy ich rodzaj - kalosze, trzewiki, sandałki czy sneakersy, są publikacje przygotowywane przez fizjoterapeutów dziecięcych. Ich profile cieszą się w ostatnich latach ogromną popularnością, a w komentarzach nierzadko czytamy opinie mam, które wprost piszą, że nie kupują butów bez jasnej rekomendacji specjalisty.

Publikowane co sezon przeglądy bucików z sieciówek pomagają rodzicom wybrać sklep, w którym warto szukać obuwia dziecięcego. Tym bardziej, że ważniejsze od marki czy wyglądu są konstrukcja buta, jego elastyczność czy materiał, z jakiego są wykonane.

Warto wiedzieć, że kiedyś głoszone zalecenia są już nieaktualne, bo eksperci wiedzą już, że dziecięcy but wcale nie powinien mieć specjalnie sztywnego zapiętka, a już na pewno nie powinien mieć grubej, sztywnej podeszwy. Nie kupujemy też dziecku butów z wkładką o 1,5 cm dłuższą od długości stopy, ani nie szukamy modelu, który koniecznie sięga powyżej kostki, nawet jeśli mowa o sandałkach.

Czytaj też: Wiosenne buty nagle okazały się za małe? Mama pokazała trik, który zachwyci rodziców

Cechy dobrych sandałków

Zastanawiasz się, jak kupić dobre sandałki dla dziecka, zwłaszcza jeśli to będą pierwsze tego typu buty dla dziecka? Nie zwracaj szczególnej uwagi na aplikacje, bajkowe motywy, a w przypadku obuwia dziewczęcego - mnogość kokardek, cekinów czy innych błyskotek. Fizjoterapeutka przekonuje, że cechą dobrego sandałka jest to, że "zapiętek jest lekko wzmocniony, ale elastyczny".

Lepiej, by pięta była zabudowana, dzięki temu stópki dziecka, które chodzi dopiero od niedawna będą stabilniejsze (stopa nie będzie się przesuwać).

Oto cechy dobrych sandałków dla dziecka:

  • lekkie,
  • podeszwa płaska, pozbawiona obcasa (nawet najniższego!),
  • zginają się w 1/3 długości (bliżej przodu),
  • można je skręcić w ósemkę w obie strony,
  • zapiętek lekko wzmocniony, ale niezbyt sztywny, elastyczny,
  • płaska wkładka,
  • regulowane zapięcie.

Fizjoterapeutka Karolina Wolnik-Piernicka, która na Instagramie prowadzi profil @fizjomommy radzi, by elastyczne buty kupować dziecku jak najdłużej, nawet do 7. - 8. roku życia, bo tak długo kształtuje się chód.

Czytaj też: Hitowy model trampek dla dzieci bije rekordy popularności. Fizjoterapeutka rozcięła but i ostrzega

Czy umiesz dzielić się z mężem opieką nad dzieckiem?

Pytanie 1 z 13
Jak wspominasz Wasze pierwsze dni z maluszkiem w domu?