Żłobek: jakie powinien spełniać wymogi formalne?

2013-01-10 14:58

Podjęłaś decyzję, że wracasz do pracy i musisz na kilka godzin pozostawiać swoje dziecko pod opieką pań w żłobku. Zanim zdecydujesz się na konkretną placówkę, postaraj się dokładnie sprawdzić, czy placówka, do której zamierzasz oddawać codziennie dziecko, spełnia wszystkie wymogi formalne. Żłobek: wymagania, które powinien spełniać - poznaj je!

zlobek jakie powinien spelniac wymogi formalne
Autor: _photos.com

Wybierając żłobek, warto sprawdzić, czy jest on wpisany do oficjalnego rejestru. Można to sprawdzić w odpowiednim urzędzie gminy albo na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (www.zlobki.mpips. gov.pl). Jeśli żłobek figuruje w rejestrze, jest nadzorowany i sprawdzany przez odpowiednie służby, a to znaczy, że spełnia wymogi ustawowe. Taka placówka musi mieć pozytywną opinię Sanepidu i straży pożarnej, spełniać wymagania metrażowe itp. Sprawdzane są też kwalifikacje opiekunów. Żłobki publiczne są oczywiście w takim rejestrze, ale z placówkami prywatnymi może być różnie. Część z nich działa legalnie, choć nie są tam wpisane (tak było z placówką z Wrocławia), dlatego że taki obowiązek wprowadziła dopiero nowa ustawa żłobkowa, która weszła w życie w 2011 r.

>>Przeczytaj również, jak żłobek wpływa na rozwój dziecka>>

Dobrze wiedzieć

Starannie wybierzcie żłobek. Jeśli macie zaufanie do osób zajmujących się dzieckiem, to ono także szybciej poczuje się tam bezpieczne.

Żłobki prywatne, które powstały przed wejściem w życie nowej ustawy, mają czas na rejestrację (i dostosowanie się do wymogów) do kwietnia 2014 r. Lepiej jednak nie ryzykować i wybrać żłobek zarejestrowany.

miesięcznik "M jak mama"