Wróżby i piosenki na Andrzejki w przedszkolu

2021-11-04 9:24

Dziś to starodawne święto jest traktowane z przymrużeniem oka. Andrzejki obchodzi się w szkołach i przedszkolach, i czerpie z nich mnóstwo śmiechu! Sprawdź wróżby i piosenki na Andrzejki w przedszkolu.

Andrzejki w przedszkolu
Autor: Getty Images Jakie wróżby i zabawy andrzejkowe zorganizować w przedszkolu?

Niegdyś Andrzejki były świętem obchodzonym wyłącznie przez kobiety. 30 listopada panny przygotowywały sobie różne wróżby, które miały im przybliżyć datę ślubu.

Wróżby i piosenki na Andrzejki w przedszkolu to świetna zabawa dla dzieci! Zabawy tego dnia są popularne od lat nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Każdy chce wiedzieć co go czeka w przyszłości. Nowa, wielka miłość? A może bogactwo i sława? To wszystko można wyczytać w wigilię św. Andrzeja. Dzieci pokochają te zabawy! 

Spis treści

 1. Andrzejki w przedszkolu: skąd wzięło się święto św. Andrzeja?
 2. Andrzejki w przedszkolu: zabawy i wróżby dla dzieci
 3. Andrzejki w przedszkolu: piosenki
Policjanci wspólnie z przedszkolakami i uczniami promują bezpieczeństwo na drogach

Andrzejki w przedszkolu: skąd wzięło się święto św. Andrzeja?

Andrzejki jest to dzień imienin, zwanych inaczej wiglią, św. Andrzeja. Jest on patronem narodowym Szkocji, gdzie święto to jest obchodzone bardzo hucznie. Co roku nie tylko dzieci, ale i dorośli przeprowadzają różne wróżby oraz imprezy tematyczne. Jest to ostatni dzień w roku liturgicznym przed adwentem, w którym można urządzać huczne zabawy.

Niegdyś kobiety wierzyły w przepowiednie andrzejkowe i traktowały je bardzo poważnie. Głoszono, że w nocy z 29 na 30 listopada otwierają się magiczne wrota do przyszłości i można dowiedzieć się wielu rzeczy poprzez wróżby.

Dziś traktujemy to święto z przymrużeniem oka i wróżymy sobie głownie dla zabawy. Odpowiednikiem andrzejek dla mężczyzn są katarzynki, które obchodzone są trochę wcześniej, bo w nocy z 24 na 25 listopada. Panowie mogą wtedy dowiedzieć się kto będzie ich przyszłą miłością.

Czytaj: Wróżby andrzejkowe – popularne i mniej znane wróżby na andrzejki

Andrzejki w przedszkolu: zabawy i wróżby dla dzieci

Istnieje wiele wróżb i zabaw dla dzieci, które można wykorzystać podczas zabawy andrzejkowej w przedszkolu lub w domu. Dzięki obchodzeniu tego święta pociechy mogą poznać tradycje, porzekadła i przysłowia ludowe. Poniżej przedstawiamy kilka naszych propozycji na świetne wróżby dla dzieci.

 • Lanie wosku - jest to jedna z najpopularniejszych wróżb. Potrzebna będzie przy niej twoja pomoc, aby dzieci się nie poparzyły gorącymi świeczkami. Na początku należy zapalić świecę i odczekać kilkanaście minut aż pojawi się wosk. Następnie przez klucz, który możesz wykonać z kartonu, wlewamy wosk do miski z wodą. Gdy wszystko już zastygnie, podnosimy nasz kształt do światła i wróżymy z niego przyszłość.
 • Serce z papieru - wróżba, która przepowiada imię przyszłego partnera lub partnerki. Na wyciętym z kartonu sercu wypisujemy imiona żeńskie lub męskie. Następnie przekręcamy je na drugą stronę i wbijamy igłę w przypadkowe miejsce. Napis, który zostanie przebity to imię naszej przyszłej miłości.
 • Skórka od jabłka - jedna z najłatwiejszych przepowiedni. Wystarczy ostrożnie obrać jabłko, a skórkę wyrzucić za siebie. Z powstałych linii próbujemy wyczytać literę, która będzie pierwszą literą imienia wybranka.
 • Kleks z atramentu - potrzebny jest jedynie atrament lub gęsta farba oraz kartka. Zginamy papier na pół tak, aby linia była widoczna. Na środku robimy kleksa z atramentu i zginmy kartkę mocno dociskając. Po otworzeniu zobaczymy nieregularny kształt, z którego można wywróżyć przyszłość.
 • Kubeczki z przedmiotami - pod kubki wkładamy różne przedmioty, tak aby dzieci ich nie widziały. Pod każdym znajduje się przedmiot symbolizujący ich przyszłe życie: pieniądz-bogactwo, różaniec-zakon, cukierek-słodkie życie, pierścionek-szybki ślub, klucze-dobrobyt, kwiatek lub liść-staropanieństwo/starokawalerstwo.

Andrzejki w przedszkolu: piosenki

 • "Listopad, gdy już kończy dzień.I gwiazdka się pokaże.Spotkamy się przy blasku świec.Tak, jak tradycja każe.Zaszczeka pies.Gęś złapie ser. I buty staną w rzędzie.Na wodę wosk wyleje się. I tajemniczo będzie.Niech wieczór ten obieca nam. Dni piękne i los nowy.Niech spełnia się najlepsze z wróżb. W ten wieczór andrzejkowy"
 • "I. Andrzejkowe mamy święto. Co się dzisiaj nam wywróży?Mamy miskę pełną wody. Wosk w garnuszku i klucz dużyRef.:Wosk lejemy, wosk lejemy. Zaraz wszyscy się dowiedząCo nam wróżby,co nam wróżby ,co nam wróżby przepowiedzą.II. Gosi z wosku wyszedł piesek. Może pieska wnet dostanieRobertowi samolocik. Więc poleci gdzieś w nieznaneRef.III. Pawełkowi z wosku piłka. A Jarkowi wyszły nartyTo są właśnie ich marzenia. Więc te wróżby to nie żarty"
 • "Zebrała się nasza gromada, gdy już wieczór zapada.Chętna do zabawy w andrzejkową noc, bo dziś wróżb i magii moc.Która pierwsza za mąż wyjdzie? I do której szczęście przyjdzie?Która dziś odpowiedź na pytanie znajdzie? A która swą miłość odnajdzie?Odpowiedzi na pytania i marzenia znamy, ale na wyniki jeszcze poczekamy."
 • "Andrzejkowe wróżby-wosk przez klucz lejemy.O tym co nas czeka zaraz się dowiemy.Marcin trzyma statek, piłkę Karolina,Rafałek dużego groźnego rekina.Co to wszystko znaczy może ktoś odpowie?To czary prawdziwe, wróżby andrzejkowe."
 • "Czas Andrzejek już nadchodzi, w szkole o to się rozchodzi. Bo Andrzejki-czas niezwykły, a do tego juz przywykły, w szkole wszystkie ananasy-no dosłownie-z każdej klasy! No bo Andrzej-ten kołodziej, to już dziewcząt jest dobrodziej! Aby wróżba się spełniła-każda juz go poprosiła, i ostrożnie wosk się leje, bo z tym wiążą się nadzieje... Chłopcy nie są gorsi wcale, cieszą się, jak w karnawale. Wróżby-chociaż niepoważne-obserwują dość uważnie. Bo to wielka tajemnica-czas Andrzejek tak zachwyca!"

Pobierz również piosenki andrzejkowe w wygodnym formacie PDF

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza