Domowe przedszkole: kreatywne zabawy z dzieckiem

2014-07-23 13:43

Czas spędzony na zabawie z dzieckiem ma ogromny wpływ na jego prawidłowy rozwój emocjonalny. Wspólna zabawa buduje więź między dzieckiem a rodzicami, daje poczucie bezpieczeństwa, rozwija kreatywność i wzbogaca wyobraźnię dziecka. Dom wydaje się dziecku mniej ciekawym miejscem do dziecięcych szaleństw niż pobliskie podwórko czy plac zabaw. A wystarczy odrobina kreatywności i zabawa w domu będzie fantastyczną przygodą. Otwórzcie szuflady, szafy, odwiedźcie domowy strych i stwórzcie autorskie zabawki.

Dzień Dziecka
Autor: _photos.com|photos.com Dużo radości sprawiają najmłodszym zabawy na Dzień Dziecka wykonywane razem z rodzicami.

Spis treści

  1. Korzyści płynące z robienia zabawek z dzieckiem
  2. Jaka samodzielnie wykonana zabawka jest najlepsza?

Zabawy z dzieckiem, w czasie których coś wspólnie tworzycie, są bardzo wzbogacające dla dziecka. Dzięki nim dziecko rozwija wyobraźnię, umiejętności manualne, kreatywność. Jest to idealne połączenie przyjemnego z pożytecznym.

Korzyści płynące z robienia zabawek z dzieckiem

Ogromna oferta producentów oraz oszczędność czasu sprawiają, że rodzice często ograniczają się jedynie do kupowania dzieciom gotowych produktów. Zupełnie niepotrzebnie. Własnoręczne wykonywanie maskotek, figurek i innych stworzeń ma bardzo dużo zalet zarówno dla najmłodszych, jak i dla ich opiekunów. Takie zajęcia przede wszystkim integrują całą rodzinę i w naturalny sposób nakłaniają do wspólnego spędzania czasu. Ponadto, pomagają dorosłym w poznaniu potrzeb i pragnień ich pociech oraz w zrozumieniu, jak postrzegają one otaczający je świat. Dzięki temu zacieśnia się emocjonalna więź w rodzinie, a dzieci są bardziej skłonne do dzielenia się z rodzicami swoimi tajemnicami i chętniej szukają u nich pomocy w rozwiązaniu problemów. Kolejną zaletą samodzielnie wykonanych zabawek jest to, że maluchy przywiązują się do nich silniej niż do tych kupionych w sklepie, a uczucie to może być jeszcze mocniejsze, jeśli zaangażujemy dziecko już na etapie planowania i projektowania. Dlatego też domowej produkcji maskotka ma szansę stać się najlepszym przyjacielem naszego brzdąca i skarbem trzymanym przez lata, jako efekt pracy swojej i całej rodziny.

Jaka samodzielnie wykonana zabawka jest najlepsza?

– Na to nie ma jednej recepty. Rodzice powinni jednak pamiętać, że najważniejszą jej funkcją ma być pobudzanie zmysłów dziecka i zachęcanie go do odkrywania świata. Te role powinny być spełniane zarówno na etapie tworzenia, jak i później – podczas beztroskich szaleństwwyjaśnia Anna Gruszczyńska, pedagog i dyrektor niepublicznego przedszkola Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, ekspert Akademii Misia Haribo. Zabawa jest dla najmłodszych czymś zupełnie naturalnym, wręcz stałym elementem ich dnia. Pozwala bowiem odczuwać świat zmysłami, zrozumieć zachowania innych ludzi, rozwija emocje, ale też daje zwykłe poczucie szczęścia i radość. Z tego powodu wskazane jest, by przygotowana w domu zabawka w jak najszerszym zakresie spełniała wymienione zadania. Ważna jest również wspólna praca. – Nie wyręczajmy naszych dzieci, ale raczej próbujmy pomóc im w wykonaniu jedynie trudniejszych elementów. Z pewnością zachęci je to do dalszego działania i rozwinie ich umiejętności oraz kreatywność – dodaje Anna Gruszczyńska.

Zobacz, jakie zabawki możecie zrobić razem?

materiały prasowe Haribo
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza