Dziecko w przedszkolu: coraz więcej przedszkolaków jest niedożywionych

2015-03-18 10:55

Coraz więcej dzieci w przedszkolach korzysta z rządowego programu dożywiania. Mimo poprawiających się warunków życia, z roku na rok w kraju przybywa niedożywionych dzieci. W ciągu ostatnich 6 lat ich liczba wzrosła z 273 do 323 tysięcy.

Dieta dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Coraz więcej polskich dzieci jest niedożywionych.

Spis treści

  1. Dziecko w przedszkolu coraz częściej bywa głodne
  2. Dziecko w przedszkolu: więcej dokarmianych dzieci ze względu na łatwiejsze zasady?

Coraz więcej polskich dzieci jest niedożywionych i nie dostarcza organizmom składników warunkujących prawidłowy rozwój. W ciągu 6 lat liczba przedszkolaków, korzystających z rządowego programu dożywiania, wzrosła aż o 20 procent. W 2008 roku korzystały z niego 273 tysiące  dzieci, dziś - 323 tysiące. I choć bardzo powoli rośnie liczba dzieci w Polsce w ogóle, dane te są alarmujące.

>> Jakie warzywa powinno jeść dziecko jesienią? >>

Dziecko w przedszkolu coraz częściej bywa głodne

Ubóstwo dzieci jest w Polsce dużym problemem. Szczególnie widoczne jest na obszarach wiejskich, gdzie wiele rodziców nie jest w stanie zaspokoić elementarnych potrzeb swoich dzieci. Wychodzą do przedszkola bez śniadania, nie jedzą codziennie ciepłych posiłków. W ich diecie brakuje warzyw, witamin, mikroelementów i białka.

Rodzice nie mają pieniędzy na to, aby je ubrać, kupić podręczniki szkolne i pomoce naukowe, wspomóc je w rozwijaniu pasji. Często nie są w stanie nawet zapewnić im odpowiednich warunków mieszkaniowych.

Najgorsza sytuacja panuje na wschodzie kraju i na Mazurach - to tam najwięcej dzieci nie spożywa regularnych i wartościowych posiłków. Fundacja Danone Podziel się Posiłkiem apeluje, że dożywianiem może być nieobjętych aż 11 procent potrzebujących dzieci!

Nie mogą przez to się prawidłowo rozwijać, mają odwapnione kości i zęby, problemy z koncentracją i często są odrzucane przez rówieśników. Z biegiem czasu zaczną mieć problemy z funkcjonowaniem serca, nerek czy układu nerwowego.

>> W jakich produktach szukać wapnia? >>

Dziecko w przedszkolu: więcej dokarmianych dzieci ze względu na łatwiejsze zasady?

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej twierdzi, że rośnie liczba dzieci, korzystających z rządowego programu dożywiania, ponieważ zmieniły się zasady przystąpienia do takiego programu. Aby dziecko mogło otrzymać ciepły posiłek, nieopotrzebna jest już decyzja ośrodka pomocy społecznej czy wywiad środowiskowy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza